Arabista Pelikán: Že tu máme pár desítek migrantů? Prý se sem dostaly tisíce Syřanů. Ptejme se jak

08.11.2018 10:45 | Zprávy

ROZHOVOR Arabista Petr Pelikán v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vzpomíná na výrok lékařky česko-syrského původu Samiry Sibáí o tom, že komunita Syřanů žijících v Česku za posledních několik let přivezla do České republiky tisíce svých vzdálených příbuzných, kterých si ani nikdo nevšiml, jelikož se skvěle integrovali. Sibáí to oznámila před několika týdny na tiskové konferenci po skončení jednání europoslankyně Michaely Šojdrové a Andreje Babiše na téma možného přijetí 50 syrských sirotků do České republiky. „Slučování rodin přece neumožňuje přivážet sem legálně vzdálené příbuzné. Jakými cestami se tedy tento způsob migrace děje? Tyto způsoby se také neobjevují ve statistikách, se kterými operují lidé říkající, že se nemusíme bát migrace, protože je to jen pár desítek lidí,“ upozorňuje Pelikán.

Arabista Pelikán: Že tu máme pár desítek migrantů? Prý se sem dostaly tisíce Syřanů. Ptejme se jak
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Český orientalista a analytik Petr Pelikán

Jak jste reflektoval kauzu padesáti syrských sirotků, které do Česka plánovala z utečeneckých táborů v Řecku přivézt lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová?

Osobně nevím, jak k tomuto nápadu paní europoslankyně došla. Nechci ji podezírat z nějaké politické reklamy či z nadbíhání Evropské komisi. Možná, že navštívila nějaký uprchlický tábor a udělalo to na ni silný dojem. Osobně to chápu, protože podobné zařízení rozhodně není veselé prostředí. Jenže její prohlášení, že přijmeme padesát syrských sirotků, je sice morálně hezké, ale jakmile si začneme kolem celé věci klást detailnější otázky, nutně dojdeme k tomu, že to možná vůbec udělat nelze.

Proč myslíte?

Když se řekne sirotek, tak si každý představí malé nevinné dítě nemající na širém světě vůbec nikoho. Jenže takový případ my budeme jen velmi špatně někde hledat. Paní Šojdrová navíc vůbec nenastínila, co chce s těmi sirotky dělat, až je přiveze do České republiky. Myslím, že spíše než o sirotcích bychom měli správněji hovořit o tzv. nezletilých migrantech bez doprovodu, což je něco úplně jiného. Musíme si uvědomit, že v kulturách, ze kterých přicházejí, není jako sirotek chápáno dítě, které ztratilo jednoho nebo oba rodiče. O takové děti se obvykle stará širší rodina, bratři, strýcové a tak dále. Je nutné brát v úvahu i to, že informace, které o sobě udávají osoby v uprchlických zařízeních, nemůžeme zcela prověřit. A zůstává nezodpovězena důležitá otázka, co s takovými nezletilci potom tady uděláme? Budeme je počešťovat a vychovávat v úplně odlišné kultuře? Adoptujeme je a budeme se snažit jim přetrhnout pouto k jejich širší rodině? Já odpovědi neznám a bohužel tyto otázky ani nebyly vysloveny.  Mně přijde, že paní europoslankyně jen vydala velmi emotivní prohlášení, aniž by předem promyslela důležité detaily, a trvala na něm i poté, co na tyto praktické aspekty byla upozorňována.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…