Arabista Pelikán k „válce“ o řecké hranice: Ojedinělá střelba do lidí? Jen odstrašující účinek. Kdyby se ale rozneslo, že je zavedena trvale...

15.03.2020 10:18 | Zprávy

ROZHOVOR Dohoda o uprchlících mezi Tureckem a EU byla od začátku odsouzena k nezdaru. Ignorovala, že Turecko není nafukovací. Pro Erdogana byla dohoda kšeft, říká v rozhovoru arabista Petr Pelikán. Jestli nebudou Řekové smět bránit vlastní i evropské hranice silou, bude pragmatickým a logickým opatřením, že se zachovají jako Turci a udělají ze svého území průchoďák, aby zabránili daleko větším škodám, dodává Pelikán.

Arabista Pelikán k „válce“ o řecké hranice: Ojedinělá střelba do lidí? Jen odstrašující účinek. Kdyby se ale rozneslo, že je zavedena trvale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Český orientalista a analytik Petr Pelikán

Analytik, arabista Petr Pelikán v rozhovoru komentuje aktuální situaci kolem uprchlické krize na turecko-řeckých hranicích.

U turecko-řeckých hranic roste napětí kvůli uprchlíkům, které turecký prezident Erdogan „pustil“ do Evropy. Co o situaci soudíte?

Dohoda mezi Tureckem a EU byla od počátku odsouzena k nezdaru, a ostatně ani nikdy nefungovala. Počítala například s iluzorním systémem vracení migrantů do Turecka, pokud se prokáže, že nemají nárok na azyl, přičemž se za ně měli přijímat jiní z utečeneckých táborů, kus za kus.

Především ovšem ignorovala, že Turecko není nafukovací a že je exponovanou migrační trasou, kudy řeckou hranici kromě Syřanů atakují Íránci, Iráčané, Afghánci, Afričané a mnozí jiní. Milióny cizinců pokládají Turecko jen za přestupní stanici, neudržitelně se tam hromadí a působí obrovské problémy.

Pro Erdogana byla dohoda kšeft, nikdy neprohlašoval, že „oni to zvládnou“, takže ho narozdíl od mnoha českých komentátorů neodsuzuji. Je to prostě pragmatický politik, který ví, že s ním jeho evropští partneři hrajou betla – a vrací jim stejnou mincí.

Domníváte se, že to bude eskalovat?

Jestliže se teď ještě podaří situaci uklidnit, bude to jen odklad něčeho, čemu se nedá vyhýbat donekonečna.

Co by se stalo, kdyby ze strany řeckých ozbrojených složek padly směrem k migrantům ostré výstřely?

Na jedné straně by se spustil obrovský mediální povyk a s odsudky by se ozval také bruselský establishment. Těžko říci, nakolik by byly jen formální, a jak by je Řecko ustálo.

Na druhé straně, migranti nejsou tupá neorganizovaná masa. Probíhá mezi nimi koordinace, především přes sociální sítě, a dokážou se během dnů, někdy i hodin, zvednout k pochodu přes nehlídané místo, a stejně tak sdílejí informace, kde je potřeba vyhnout se nebezpečím.

Ojedinělá střelba do lidí by měla krátkodobý odstrašující účinek, jakmile by se ale rozneslo, že je zavedena trvale jako systémové opatření, hranice by to ochránilo, aniž by přitom museli umírat další lidé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …