Sám po svém návratu z emigrace, kde téměř dvacet let pracoval ve statistickém úřadu Kanady, Edvard Outrata zavedl jako předseda Českého statistického úřadu postupy, které jsou běžné ve vyspělých západních zemích. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poukazuje nejen na nutnost reformy státní správy, ale i na možná úskalí, které tento proces budou provázet.
Opozice se bojí, že služebním zákonem v podobě, v jaké ho vládní koalice navrhuje, chce vláda zabetonovat své lidi na klíčových pozicích ve státní správě a dostat ji tak pod absolutní kontrolu. Nehrozí toto riziko?
Ten problém vždycky je a od samého počátku se o něm diskutuje. To je zřejmý důvod, proč se postupovalo pomalu a proč se vymýšlely různé prodlužovací záminky, aby tohle nenastalo. Problém je, že při přechodu na nový systém se tomu nevyhnete. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybychom mohli udělat tabulu rasu, všechno staré smést a najmenovat správní systém znovu. Ale to je utopie, prostě se musí přejít v nějakém okamžiku od existujícího do pořádného systému, a tam bude vždycky tento problém. Současná opozice, nemyslím komunisty, ale pravicové strany, byla u moci dost dlouho a neustále odkládala zavedení toho systému. Já si sám myslím, že tento problém do jisté míry existuje, ale ten systém, který vznikne se služebním zákonem, pokud bude pořádně zaveden, bude mít v nějakém čase v sobě samoočistný mechanismus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová