Než se dostaneme k tomu, co aktuálně řešíte jako šéf odborářů: Jak vážně se už nyní situace dotýká českých firem, živnostníků i zaměstnanců?
Osobně to vnímám tak, a shodujeme se v tom i v rámci ČMKOS, že situace je minimálně na úrovni hospodářské a finanční krize.
Té z roku 2008?
Ano.
Už teď je situace tak vážná?
Rozhodně ano, protože začínají hromadně vypadávat celé řetězce. Už jen samotný signál k uzavření automobilek znamená dopad na prakticky všechny subdodavatele; a zavíráním dalších automobilek nejen v České republice, ale i mimo ni, je zřejmé, že situace bude pokračovat dál. Nejedná se pochopitelně pouze o automobilky, ale protože se jedná o virus, který zatím nemá svoji protilátku, která by ho zastavila, je vše navíc doprovázeno strachem, který je pochopitelně nezměřitelný, nezvážitelný. A každý den je správné říct a poděkovat všem, kteří zabezpečují chod ekonomiky, od kritické infrastruktury, přes lékaře a prodavačky, řidiče, řidičky, pošťáky až po lidi v dopravě, a to nejenom v hromadné dopravě, ale i kamiónů, kteří mnohdy bez oddechu zajišťují, aby vše fungovalo tak, jak jsme zvyklí.
Je zřejmé, že situace došla daleko a bude pokračovat dále, takže si dovolím předvídat, že situace může být ještě o něco horší než v období let 2008 a 2009. Co se celkových dopadů týká, šlo by zatím o předvídání budoucího vývoje.
Oproti rokům 2008, 2009 je jasné, že vláda bude muset přijmout opatření, aby pomohla nejen firmám, ale i zaměstnancům a živnostníkům. Jak dosavadní návrhy vlády zatím vidíte? Dělá kroky, které mohou pomoci, ať už oddálení daňového přiznání, půjčky pro podnikatele a tak dále…?
To jsou nepodstatné věci. Když vezmu třeba rozhodnutí britské vlády, která je připravena dát na podporu ekonomiky 15 procent HDP, tak se v České republice ještě stále bavíme o drobných. Kroky, které vláda přijala, nejsou špatné, ale rozhodně to nejsou kroky, které by v této chvíli daly pozitivní zprávu ekonomice. Musí přijít razantní krok ze strany vlády ve směru k ekonomice i k podpoře.
To znamená více peněz?
Rozhodně více peněz cílených zejména na obyvatele, zaměstnance, aby lidé měli finanční hotovost, aby ji mohli utrácet, aby se nesnížila jejich kupní síla a lidé mohli dále fungovat tak, jak jsou zvyklí. To zabezpečí oběžné prostředky i ve firmách, u osob samostatně výdělečně činných a podobně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová