Pane premiére, za pár dnů se konají volby do Evropského parlamentu a hodně se mluví o budoucím uspořádání nové Evropské komise. Jak byste tu dosluhující Komisi zhodnotil?
Fungování Komise se mi z podstaty věci nelíbí, protože dělá často politiku, a to by neměla být její role. Role Evropské komise je dohlížet na dodržování smluv a dohlížet na to, aby všem státům bylo měřeno stejným metrem. Tato Komise dělá politiku, vychází to i ze způsobu zvolení jejího šéfa, tedy tzv. spitzenkandidat (celoevropský lídr kandidátky, pozn. red.) na základě dohody velkých evropských stranických uskupeni. Při té poslední volbě byly některé členské státy proti jako například Velká Británie. Naše spolupráce z hlediska komunikace s Komisí je taková, že bychom uvítali, aby byla flexibilnější, rozhodovala rychleji a zpětná vazba byla též rychlejší. Komise často vystupovala v pozici nadřízenosti k členským státům, a to by se po volbách mělo zásadně změnit, jako to bylo dřív. Hlavní slovo musí mít Evropská rada a Komise má být výkonný orgán.
Vidíte nějakou vůli členských států k tomu, aby se to takto změnilo? Třeba neformálně na summitech?
Členských států je stále 28 a samozřejmě se o tom bavíme. Je všeobecně známo, že celou Komisi z pozadí řídí ten úředník, jehož jméno se všichni bojí vyslovit nahlas. Když slyšíte, jak to funguje, že v pozadí nějaký člověk rozhoduje o nejdůležitějších pozicích a často jsou komisaři v roli outsiderů, je to nepřijatelné. Všeobecně to všichni vědí. Ten člověk je přítomen na Evropských radách a vstupuje do jednání, jako kdyby byl nějaký premiér a prezident. Nemá žádný mandát, je to úředník a všichni vědí, že jeho vliv je obrovský a chová se velice nestandardně. Tohle je nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka