Co budete dělat dnes o půlnoci?
V půlnoci budu někde na Barrandově, protože jsem pozvaný do České televize na Star Dance, což je pořad, který mám hrozně rád. Takže po ukončení přenosu budu někde na Barrandově ve společnosti.
Jednání o elektronické evidenci tržeb se v pátek zvrhlo v poměrně velký střet mezi koalicí a opozicí. Co se tam vlastně odehrálo?
Já bych neřekl, že se zvrhlo zrovna v tu chvíli. Ono se s tím počítalo. To je trvalý střet. Došlo k tomu, že opozice chce prostě bránit senátnímu projednání toho zákona za každou cenu. Z našeho pohledu, z pohledu koalice, už je to za hranou. Už to není standardní obstrukce, kdy by přednášeli v debatě argumenty, debatovali, proč to podle nich nejde, ale schválně blokují vlastně projednání toho bodu. Opozice zvolila taktiku, že zabrání vůbec schválení pořadu schůze. A my jsme se opřeli jak o jednací řád, tak o platné historické usnesení Sněmovny, které říká, že lze navrhnout ten bod projednání pořadu na pevný čas, což jsme udělali. To byl ten moment, kdy tam mluvil Petr Fiala. A my už jsme v tu chvíli měli odhlasováno, že schvalování programu bude pevně v jedenáct hodin, což jak říkám, je opřeno o jedno z usnesení v historii, že to lze tak udělat a odhlasovali jsme ten program. Takže se nám vlastně povedlo udělat další krůček ke schválení toho zákona, tím, že už ta mimořádná schůze má schválený program a může se mluvit jen o té elektronické evidenci, o ničem jiném. Jenže pak se to povedlo zdržet, protože předseda TOP 09 Kalousek si vzal přednostní slovo a do 14. hodiny mluvil záměrně o něčem úplně jiném, což byla další obstrukce. Bohužel to bylo ještě dříve, než začala rozprava k EET a nebylo tedy možné takzvaně ho vést k věci. On využil skulinku v jednacím řádu a od těch 11. až do 14. hodin to tím zablokoval.
Padly i výhrůžky o Ústavním soudu. Proč?
Podle mne jsou ty výhrůžky plané. Ten spor byl o tom momentu v jedenáct hodin, kdy opozice říkala, že nemůžeme napevno zařadit hlasování o programu schůze, že máme nechat mluvit všechna přednostní práva, což byl zrovna moment předsedy ODS Petra Fialy. My jsme naopak tvrdily, že je možno to pevně zařadit a jak říkám, opírali jsme se o to jedno usnesení sněmovny. To bylo jádro sporu. Ale je potřeba říct, že logicky o Ústavní soud se lze opírat až ve chvíli, kdy by byl ten zákon schválen. Opozice to může udělat až ve chvíli, kdy ten zákon vstupuje v platnost. Pak teprve mohou říct: My se obracíme na Ústavní soud a tvrdíme, že proces projednávání nebyl v souladu s ústavou.
Proti elektronické evidenci tržeb vystupuje značná část podnikatelů, vyhrožují i tím, že ukončí svou činnost...
Já elektronické evidenci věřím. Je to online propojení ať už klasické pokladny, nebo třeba tabletu, notebooku, mobilu….a týká se to propojení jenom částky DPH. My se snažíme vysvětlovat, že to není tak, že bude někdo dávat hlášení, že pan Jiří Novák nakoupil čtyři rohlíky, nebo si dal šest piv a že se to někam hlásí. Tak to není. Je to jenom online propojení, když se kdekoliv uskuteční platba, tak vlastně proběhne rychlá komunikace mezi obchodníkem a finanční správou. Odešle se celková částka, odečte se DPH a vrátí se zpátky potvrzení. Anonymně, bez položek na tom seznamu.
A proč si myslíte, že proti tomu někteří tak strašně bojují?
My to tak úplně nevidíme, že bojují. Nám do ANO chodí řada i podpůrných reakcí, třeba od asociací podnikatelů, od různých profesních sdružení, kteří říkají: ano, zaveďte to, protože konečně budou férové podmínky. A většinou teda tyto hlasy zaznívají jakoby od profesionálnějších, nebo řekněme zavedenějších zařízení. Tyto hlasy jsou například z oblastí cestovního ruchu, turistiky, restaurací, pro které je standardem, že mají pokladnu, evidenci, účtují. Říkají, že teď vlastně může být v tomto směru nekalá konkurence, která nakupuje zboží někde pod rukou, nevykazuje potom příjmy, neodvádí státu, a tak logicky může ceny šroubovat dolů a ty ostatní - poctivé - tím podráží. Může se to týkat třeba i zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáváni načerno, peníze dostanou na ruku a jsou třeba na úřadu práce. A vedle toho stojí hotel, který to dělá poctivě. Odvádějí daně, pojištění…Takže pokud to zavedeme, jsou to pro všechny stejné podmínky.
Ale někteří podnikatelé tvrdí, že jim to zničí živnost, mluví o tom, že skončí..
Ano, jsme třeba kritizovaní, že prý ničíme malé a střední podnikání. Ale my tvrdíme naopak, že ho podporujeme. Budou to prostě férové podmínky pro všechny. A navíc, má to přesah třeba i na takové věci, jako je například kauza methanol. Když se EET zavede, nikdo už nebude tak snadno moci prodat nebo koupit pod rukou pančovaný alkohol. Ta evidence bude i na toto nepřímo vyvíjet tlak. Bude doklad o tom, kdo alkohol prodal, kdo ho koupil….
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora