Babišův střet zájmů ve zdravotnictví. Promlouvá lékař a poslanec od lidovců

13.12.2016 18:04 | Zprávy

ROZHOVOR „Střet zájmů v oblasti zdravotnictví je u pana ministra financí očividný. A jeho snahy postupně navyšovat svůj vliv ve zdravotních pojišťovnách hodnotím i jako jev velmi nebezpečný,“ říká zkušený lékař, poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Parlamentu ČR Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). K pravděpodobnému vývoji v České politice pak ještě uvádí: „Pan prezident Zeman i pan vicepremiér Babiš jsou oba pragmatici a uvědomují si, že se v nadcházejícím období při volbách budou vzájemně dost potřebovat. Proto ty jejich tanečky a vzájemné pochlebování.“

Babišův střet zájmů ve zdravotnictví. Promlouvá lékař a poslanec od lidovců
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Ministr financí Andrej Babiš zvláště před krajskými volbami prohlašoval, že bych chtěl udělat pořádek v hospodaření krajských nemocnic. A dostal se proto do sporu i s bývalým ministrem zdravotnictví Němečkem. Měl Babiš pravdu, skutečně tam státu i nám daňovým poplatníkům utíkají peníze? Na druhou stranu je poměrně známo, že ministr financí má své podnikatelské aktivity i ve zdravotnictví. Jak na celou tuto záležitost pohlížíte? 

Podobná prohlášení pana ministra Babiše slýcháme velmi často a musím říct, že jako lékaře, který takřka celou svou profesní kariéru pracuje v krajských nemocnicích, mi podobná tvrzení vadí. Jistě všichni víme o odstrašujících případech v některých krajích z minulosti, určitě ani dnes není všechno z hlediska ekonomiky krajských nemocnic bezproblémové. Rozhodně bych ale přivítal, kdyby se vždy hovořilo o konkrétních příkladech a nešlo jen o obecné, přitom ale tvrdé narážky, které pak házejí špínu na všechny krajské nemocnice. A střet zájmů? Ten je u pana ministra financí očividný, což například z hlediska jeho snahy postupně navyšovat svůj vliv ve zdravotních pojišťovnách vnímám i jako jev velmi nebezpečný.

Premiér Sobotka odvolal v nedávných dnech Svatopluka Němečka z postu ministra zdravotnictví a jmenoval místo něj Miloslava Ludvíka. Domníváte se, že tato změna bude prospěšná? Je schopen nový ministr za méně než rok prosadit ve svém resortu některá zásadní opatření pro jeho lepší chod? Uvádí se, že by se měl především zaměřit na prosazení zákona o zákazu kouření na veřejných místech do praxe a zlepšení podmínek pro práci lékařů a zdravotních sester…

Zásadní změny již pan ministr Ludvík těžko stihne, protikuřácký zákon převzal už v konečné fázi schvalování ve Sněmovně, která jej v pátek devátého prosince ve třetím čtení schválila. A i když cesta tohoto zákona legislativním procesem ještě nekončí, pevně doufám, že je už jeho definitivní schválení na dosah. Pokud se týká úkolů ministra Ludvíka, tak je zcela nezbytné, aby se zaměřil na vzdělávání lékařů i zdravotních sester a vůbec na komplexní řešení nedostatku zdravotníků. To je zcela zásadní úkol stejně jako stabilizace financování zdravotnictví a legislativní řešení organizace a financování hospicové péče.

A jak jste vůbec vy sám spokojen s fungováním současného modelu zdravotnictví? Co se mu podle vás dá nyní nejvíce vytýkat?

Těch problémů v našem zdravotnictví vidím více. Jako zásadní nebezpečí vnímám narůstající deficit lékařů a zdravotnického personálu zvláště v nemocnicích, ale třeba i v ordinacích praktických lékařů. Tento nepříznivý trend může vyústit ve vážné problémy českého zdravotnictví. Stále se také nedaří lépe nasměrovat pacienty při jejich cestě zdravotnickým systémem. Velmi často pak dochází k opakovanému vyšetření pro jednu diagnózu, pacient s jedním problémem mnohdy navštíví několik lékařů, kteří mu kvůli absenci lepší komunikace mezi zdravotnickými zařízeními opakují často i drahá vyšetření, mnohdy dochází i k opakovaně předepsaným léčivým přípravkům na jeden zdravotní problém. Toto všechno zdravotní péči prodražuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…