Bájná postava české politiky prý odchází. Miroslav Šlouf se chce věnovat rodině

28.11.2014 20:05 | Zprávy

ROZHOVOR Právě dnes vydává Miroslav Šlouf knihu Jak se dobývá hrad a jiné taje politiky. Malou ochutnávku z toho, co v ní píše, přinesly ParlamentníListy.cz již ve čtvrtek. V rozhovoru se pak rozpovídal tento člověk s pověstí kontroverzního lobbisty i na další témata - třeba zda věří tomu, že byl protest proti prezidentovi organizován odněkud zvenčí.

Bájná postava české politiky prý odchází. Miroslav Šlouf se chce věnovat rodině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Šlouf

Pane Šloufe, máte také pocit, že se v poslední době zhoršily mezilidské vztahy, vyhrotily se místyaž  do radikalismu? Pokud to tak vnímáte, v čem je podle vás příčina toho, že se tak děje?

Začíná to politikou.

Možná. Máte tedy pocit, že lidé přejímají vzory chování z politiky? A to je pak rozděluje na nesmiřitelné tábory?

Těch táborů může a asi i je víc. Je však jasné, že když jeden ministr o druhém říká, že lže a ten druhý zase, že ten další krade, jak to mají lidé vnímat? To jsou pak dobré, téměř školní příklady pro to, jak ty vztahy i mezi lidmi rozbíjet. A jak i oni – třeba jen podvědomě – ty vzory přebírají.

Proč se to ale tak vyhrocuje teď? Nebo myslíte, že tomu dříve tak nebylo? Už před dvaceti lety si politici občas i veřejně takto vjeli do vlasů. A to nemluvím o tom, co se zřejmě odehrávalo v zákulisí, o kterém víte určitě podstatně více spíš vy…

Ale to ano. Před těmi 25 lety, po převratu, v první polovině 90. roku, jsem byl první místopředseda České národní rady. Pohyboval jsem se tedy v té politice docela aktivně a docela intenzivně. Samozřejmě jsem mohl pozorovat i různé motivace těch lidí, co do té politiky vstupovali. I to jejich chování. Ale přece jen to bylo tehdy trochu odlišné než teď.

Ty osobní útoky a podezírání možná nebyly tak silné jako nyní? Třeba lidé v těch 90. letech byli větší idealisti…

Píšu to i v té své knize, já osobně jsem si pořídil tehdy pekárnu. Musel jsem si na ni vzít úvěr 13 milionů, abych ji koupil od restituentů. A ti zaměstnanci, co tam pracovali, kradli jako straky. Řídili se stále tím socialistickým: Kdo nekrade, okrádá rodinu… A byli to obyčejní lidé, nikoli politici.

Už chápu, kam tím asi míříte. I lidé mimo politiku kradou a mohou si to vzájemně a třeba i veřejně vyčítat. Veřejnost to ale tolik nezajímá. Ovšem – pokud se vrátíme k té původní otázce, ti politici jsou hlavním vzorem, podle kterého se pak společnost řídí? Tak jste to chtěl říci?  

Zhruba tak.

A nemůže jít třeba i o krizi kapitalismu nebo vývoje celé současné současnosti?

To také. Ony se totiž ty vztahy vyhrocují všude, nejen u nás v České republice, to je pravda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…