Bájná postava české politiky prý odchází. Miroslav Šlouf se chce věnovat rodině

28.11.2014 20:05 | Zprávy

ROZHOVOR Právě dnes vydává Miroslav Šlouf knihu Jak se dobývá hrad a jiné taje politiky. Malou ochutnávku z toho, co v ní píše, přinesly ParlamentníListy.cz již ve čtvrtek. V rozhovoru se pak rozpovídal tento člověk s pověstí kontroverzního lobbisty i na další témata - třeba zda věří tomu, že byl protest proti prezidentovi organizován odněkud zvenčí.

Bájná postava české politiky prý odchází. Miroslav Šlouf se chce věnovat rodině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Šlouf

Pane Šloufe, máte také pocit, že se v poslední době zhoršily mezilidské vztahy, vyhrotily se místyaž  do radikalismu? Pokud to tak vnímáte, v čem je podle vás příčina toho, že se tak děje?

Začíná to politikou.

Možná. Máte tedy pocit, že lidé přejímají vzory chování z politiky? A to je pak rozděluje na nesmiřitelné tábory?

Těch táborů může a asi i je víc. Je však jasné, že když jeden ministr o druhém říká, že lže a ten druhý zase, že ten další krade, jak to mají lidé vnímat? To jsou pak dobré, téměř školní příklady pro to, jak ty vztahy i mezi lidmi rozbíjet. A jak i oni – třeba jen podvědomě – ty vzory přebírají.

Proč se to ale tak vyhrocuje teď? Nebo myslíte, že tomu dříve tak nebylo? Už před dvaceti lety si politici občas i veřejně takto vjeli do vlasů. A to nemluvím o tom, co se zřejmě odehrávalo v zákulisí, o kterém víte určitě podstatně více spíš vy…

Ale to ano. Před těmi 25 lety, po převratu, v první polovině 90. roku, jsem byl první místopředseda České národní rady. Pohyboval jsem se tedy v té politice docela aktivně a docela intenzivně. Samozřejmě jsem mohl pozorovat i různé motivace těch lidí, co do té politiky vstupovali. I to jejich chování. Ale přece jen to bylo tehdy trochu odlišné než teď.

Ty osobní útoky a podezírání možná nebyly tak silné jako nyní? Třeba lidé v těch 90. letech byli větší idealisti…

Píšu to i v té své knize, já osobně jsem si pořídil tehdy pekárnu. Musel jsem si na ni vzít úvěr 13 milionů, abych ji koupil od restituentů. A ti zaměstnanci, co tam pracovali, kradli jako straky. Řídili se stále tím socialistickým: Kdo nekrade, okrádá rodinu… A byli to obyčejní lidé, nikoli politici.

Už chápu, kam tím asi míříte. I lidé mimo politiku kradou a mohou si to vzájemně a třeba i veřejně vyčítat. Veřejnost to ale tolik nezajímá. Ovšem – pokud se vrátíme k té původní otázce, ti politici jsou hlavním vzorem, podle kterého se pak společnost řídí? Tak jste to chtěl říci?  

Zhruba tak.

A nemůže jít třeba i o krizi kapitalismu nebo vývoje celé současné současnosti?

To také. Ony se totiž ty vztahy vyhrocují všude, nejen u nás v České republice, to je pravda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…