Ben Kuras: Náhražky masa, hmyz, zdravá dieta – klimaplány. Říct „výměna obyvatel“? Hrozí zákaz

24.11.2022 13:55 | Rozhovor

OBZOR BENJAMINA KURASE „Masové náhražky z rostlinných produktů, uměle pěstované maso a hmyz mohou pomoci v přechodu na zdravé a ekologicky udržitelné diety.“ To objevil spisovatel Benjamin Kuras v dokumentech bojovníků proti změnám klimatu. ParlamentnímListům.cz v rámci pravidelného shrnutí globálních událostí popsal i to, jak televizní diváci v Británii „ocenili“ vnášení politiky do fotbalového mistrovství světa v Kataru. Komentoval i rezoluci Evropského parlamentu, dle které je teorie „velké výměny“ (rozumějme výměny evropské populace) „rasistická konspirační teorie“.

Ben Kuras: Náhražky masa, hmyz, zdravá dieta – klimaplány. Říct „výměna obyvatel“? Hrozí zákaz
Foto: archiv B. Kurase
Popisek: Benjamin Kuras.

Erupce pokrytectví. Tak bychom mohli nazvat dvě světové události posledních dvou týdnů. Klimatická konference COP27 v egyptském Šarm-el-šejku a fotbalové mistrovství světa v Kataru. Co na nich shledáváte podobného? 

Právě to kolosální pokrytectví, tedy hlavně ze strany západních osobností. Na tu egyptskou se „globalistické elity“ – jak jejím účastníkům přezdívají nevlídná anglofonní média – sletěly sto osmnácti soukromými tryskáči vymýšlet, jak máme všichni šetřit energií a pročišťovat prostředí od škodlivých zplodin fosilních paliv. A zatímco vypracovávají celosvětový plán potravinového přechodu na – a tohle si ocitujme doslova z jejich konference v roce 2018: „Masové náhražky z rostlinných produktů, uměle pěstované maso a hmyz mohou pomoci v přechodu na zdravé a ekologicky udržitelné diety“ – holdují labužnickým lahodnostem masitým, rybím, sýrovým, smetanovým a zeleninovým, provázeným kvalitními víny, plus neomezené množství aperitivů před jídlem. Z jejich jídelníčků se dotěrným reportérům podařilo vyzvědět třeba takové hovězí medailonky v hříbkové omáčce, kuřecí prsíčka v pomerančové omáčce, losos na smetaně a pažitce. Ten je pro znalce gastronomie zvlášť pozoruhodný: U Rudého moře se místo zdejších lahodných tropických ryb musí podávat právě severský losos za čerstva přepravovaný přes půl planety ze severního Atlantiku?   

Místem konání byl přímořský rezort na okraji pouště, kde široko daleko nic neroste, takže vše se tam muselo přepravit z pěkných dálek, nějakou další nadměrnou spotřebou fosilních paliv, kterou nikdo nezapočítává. Loni v Glasgow jen samotnou dopravou vyprodukovali „uhlíkovou stopu“ přes tisíc tun, letos to určitě bylo víc.   

Pokud jde o fosilní paliva, logika současných světových událostí by mohla normálním lidem radit, že odchod z fosilních paliv by se měl zpomalit, než se přísun energií opět ustálí. Jenže i nový britský premiér Sunak doporučil, že „naopak jsou důvodem ke zrychlení“. Přislíbil přispět do klimatického fondu 11,6 miliardy liber v době, kdy se pokouší zaplácnout státní deficit 50 miliard zvýšením daní ožebračujících polovinu Britů. Předtím na jednání G7 Biden slíbil 20 miliard dolarů asijským zemím jako příspěvek k přechodu na „ekologicky čisté energetické zdroje". Výdaje na „globální ekologickou udržitelnost“ opět hradí „bohatý Západ“. Jenže on ten Západ dávno bohatý není: Celá jeho prosperita už běží jen na stále rostoucím zadlužení.    

Fotbalové mistrovství v Kataru naráží na „kulturní odlišnosti“ islámského světa, na něž západní účastnící nebyli připraveni. Zákaz alkoholu na stadionu a veřejných prostorách pár dní před zahájením finančně postihl americké pivovarníky Budweiser, kteří na mistrovství sponzorsky přispěli, samozřejmě s nadějemi hojného prodeje. Celebritám jako Morgan Freeman nebo David Beckham se vyčítá, že se zaprodali totalitnímu režimu. Zamýšlené protesty proti politice Kataru se úspěšně zcenzurovaly. Vyslovují se názory, že činitelé FIFA se nechali Katarem uplatit a že mistrovství se Kataru nemělo nikdy udělovat. Čím vším se to najednou zadrhává?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…