Benešík: Buď jsme suverénní stát, nebo gubernie SSSR! Rosatom není normální firma

22.04.2021 13:12 | Rozhovor

„Jsme opravdu nějaká gubernie Sovětského svazu? Anebo jsme suverénní země, která ví, co ji ohrožuje, a občané České republiky jsou občané České republiky, nikoliv Moskvy nebo Petrohradu?“ ptá se Ondřej Benešík. Poslanec KDU-ČSL se domnívá, že je třeba vyrovnat množství diplomatů na ruské a české straně, ale také se jasně projevit v Evropské unii, poskytnout jí všechny možné informace a požadovat ráznou reakci od spojenců.

Benešík: Buď jsme suverénní stát, nebo gubernie SSSR! Rosatom není normální firma
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík

Bylo pro vás oznámení premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka, že za výbuchem ve Vrběticích stojí ruští agenti, překvapivé?

Určitě mě to překvapilo. Bylo to překvapení i pro lidi, kteří se nepohybují v úplně nejtajnějších koutech zpravodajských služeb, a překvapilo by to každého, mě samozřejmě také. Jednak mě překvapilo načasování, jak si vše od soboty znovu mapuji a řadím si to do nějaké časové doby, tak i obsah zprávy, jak k tomu mělo dojít. Pro člověka, kterého se to týká o něco více než řady jiných poslanců, protože jsem z  regionu, kde se to odehrálo, bylo překvapení o to větší. Událost je ze Zlínského kraje, takže se týká lidí, které osobně znám včetně starosty Vrbětice.

Za jak závažné samotné zjištění bezpečnostních složek považujete? A byla reakce České republiky dostatečně adekvátní – tedy vyhoštění osmnácti diplomatů Ruska?

To zjištění, pokud je pravdivé. A já nemám důvod věřit, že není pravdivé i vzhledem k tomu, že českou reakci podpořil také prezident republiky Miloš Zeman, který se rozhodně netají svými sympatiemi k Ruské federaci, a někdy spíše působí jako agent Ruské federace než prezident České republiky. Je to velmi závažné. A jestli byla reakce adekvátní? Já si myslím, a my jako KDU-ČSL dlouhodobě navrhujeme, abychom vyvážili diplomatický sbor k velikosti a významu jednotlivých zemí, což dlouhodobě nemáme.

Každého asi zarazí, že země, která má 150 milionů obyvatel, je to jaderná velmoc, je to regionální velmoc, má u nás na ambasádě zhruba 120 diplomatů, zatímco Česká republika jako desetimilionová země má v tak obrovské zemi, o níž tvrdíme, že má obrovský ekonomický potenciál, zhruba polovinu lidí. Evidentně je na první pohled něco nevyvážené. Spekulace, že ambasáda Ruské federace sloužila jako jakási enkláva, základna pro Ruskou federaci, se zdá být potvrzována. Proč mají Rusové v České republice takové množství diplomatů a zaměstnanců ambasády?

Rusko na vyhoštění svých diplomatů z České republiky reagovalo vyhoštěním poloviny našich diplomatů z Ruska. Domníváte se tedy, že by mělo dojít k poměru jeden ku jednomu, nebo například nechat vyloučit polovinu ruských diplomatů?

Právě. Mělo by dojít k adekvátní reakci a adekvátnímu srovnání našich lidí a ambasád, a nejenom diplomatů, ale i zaměstnanců. Není úplně normální, aby země, která je tak obrovská a zásadní i z pohledu vlivu, měla v tak relativně malé zemi v Evropě tolik diplomatů. A většina z nich samozřejmě má, což nikdo nezastírá, jsou to zpravodajci, takže mají diplomatické krytí. Tak kolik jich tedy je?

Premiér Andrej Babiš chtěl nejdříve nechat odtajnit zprávu českých bezpečnostních složek. Včera to odmítl s tím, že Rusové se nesmějí dozvědět všechno a zveřejnit informace není možné. Avšak objevují se spekulace, jak to všechno bylo. Existují lidé, kteří vysvětlení s ruskými agenty nevěří. Měla by alespoň část zprávy být zveřejněna, aby mohly být vyvráceny pochybnosti?

To je samozřejmě záležitost toho, co si můžeme dovolit s ohledem na další prověřování a ověřování. A také co chce politik, který podle mého názoru byl v daleko větším šoku než kdokoliv jiný poté, co se v České republice odehrálo. Je pochopitelné, že v této fázi nemůžeme odkrýt úplně všechno, protože nějaké další prověřování asi probíhá. A chápu, že část voličů Andreje Babiše je v šoku, nechápou, co se děje, ale on byl pod takovým tlakem… Babiš nemůže jako premiér konat jinak. Byl by nezodpovědný, takže se chová jinak, než se chová jako premiér z videa Čau lidi.

Pokud je část těch informací zveřejnitelná a neohrozí další vyšetřování, tak určitě ano. Ale z toho, co vím, a netvrdím, že mám nadměrné penzum informací než běžný občan, ale jako poslanec jich trochu více mám, tak pro mě je to naprosto zásadní. Nevyvozoval bych z toho, že se minimálně v tuto chvíli jedná o nějakou blamáž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

20:13 Riziková profese učitele, hotová džungle. A ministr Bek ruší ruštinu? Historik Fidler před tabulí

„Učitelství na základních a středních školách by měl být přiznán charakter rizikové profese. Včetně …