Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras

02.03.2021 4:44 | Zprávy

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Dodržování podmínek tvrdého lockdownu je příčinou, proč se v Británii obrací situace k lepšímu. V médiích se sice občas vyskytly zprávy o tajných oslavách, ale šlo o výjimky, celkově se lidé chovají velmi disciplinovaně. Švejk mezi anglické národní hrdiny zkrátka nepatří. Podle lékaře Vladislava Rogozova je ale hlavním důvodem superúspěšný očkovací program. Je to jeden z prvních pozitivních důsledků brexitu. Kdyby očkování pro Brity zařizoval Brusel, byli by na tom podobně jako ostatní země EU, tedy o hodně hůře, než jsou dnes.

Bílí, muslimové a očkování. Češi, prosím vás. Doktor o Británii a Česku: Bez příkras
Foto: Archiv VR
Popisek: MUDr. Vladislav Rogozov

Z rozhovorů, které jste pro ParlamentníListy.cz už poskytl, čtenáři vědí, že jedním vaším domovem je Česko a druhým Anglie. Pokud byste si mohl vybrat, kde byste byl teď raději?

Pokud bych zvažoval pouze pandemii, pak je výběr jasný – jednoznačně Anglie. Mám velkou radost, jak teď situaci skvěle zvládají. Mezi lidmi je cítit, že se napětí z dlouhého boje uvolňuje. Naši přátelé a známí se radují, že mají jasnou perspektivu rozvolňování a že od 21. června – pokud vše půjde dobře – budou žít život zase tak jako před vypuknutím krize. Blížící se jaro bude v Anglii jarem naděje a euforie. Lidé se začínají těšit na letní festivaly, které s největší pravděpodobností proběhnou. Padají dokonce paralely s květnem 1945. Společným úsilím zákeřného nepřítele povalili na záda a do léta ho plánují dorazit. Naproti tomu v Česku je situace i nálada zcela odlišná. Čtvrtá vlna se zvedá z neukončené vlny třetí, ČR je s pandemií zcela nejhorší na světě. A to nás v příštích týdnech čeká ještě to nejhorší, co Česko s pandemií zažije. Než v České republice oslavíme VE day, bude to stát ještě mnoho bojování a mnoho životů.

Co se mě osobně týče, cestovní omezení a karanténa způsobily, že jsem nyní v České republice. Cestovat bych mohl, ale povinná karanténa by mě vyřadila při každé cestě na dva týdny z pracovního procesu. To si teď jako lékař dovolit nemůžu. Nelituji toho, v ČR je teď potřeba každá zdravotnická ruka.

Co především stojí za obrovským úspěchem Angličanů v boji s koronavirem?

Ve Spojeném království křivky výskytu infekce koronavirem skutečně prudce padají.

Hlavním důvodem je superúspěšný očkovací program.

Dalším důvodem anglického úspěchu je dodržování podmínek tvrdého lockdownu. V médiích se sice občas vyskytly zprávy o tajných oslavách, ale šlo o výjimky, celkově se lidé chovají velmi disciplinovaně. Švejk mezi anglické národní hrdiny zkrátka nepatří. Naopak – Anglie má svého nového superhrdinu. Je jím Sir Captain Tom Moore, stoletý veterán, který tím, že chodil v chodítku u svého domu, vybral pro dobročinné účely 33 milionů liber (miliardu českých korun), jež byly použity na pomoc zdravotníkům. Příkladem své osobní obětavosti a nezdolnosti se Sir Captain Tom stal symbolem společného národního úsilí v boji proti pandemii. Bohužel nedávno sám na koronavirus zemřel. Jeho pohřeb sledovala ve speciálním vysílání BBC celá země.

Anglickým úspěchem v boji s pandemií se teď zřejmě inspirovala i česká vláda, která se chystá na občany zaútočit letákovou kampaní, v níž použije britské národní moto pro dodržování lockdownu „Stay home – Protect the NHS – Save lives“. Jestli budou v ČR letáky k obnovení ztracené důvěry v nutnost omezujících opatření stačit, opravdu nevím. V Británii promluvil Boris Johnson s tímto heslem k národu již loni v březnu.

To asi tak odpovídá tomu, jak teď Česká republika za Británií zaostává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…