Bořek Riess: Podle mého názoru se mě česká justiční mafie snaží semlít

07.10.2019 11:05 | Zprávy

ROZHOVOR Solární energii rozumí jako málokdo v Česku. Už před šestnácti lety vymyslel unikátní řešení aplikace přeměny slunečního záření na elektrickou energii a s kolegy získal v Německu patent v oboru fotovoltaických aplikací. Přesto všechno mu doma, v České republice nepovolili vybudovat jedinou fotovoltaickou elektrárnu. Bořek Riess se už dvanáct let přetahuje s českou justicí a na našem území se svých práv nedobral. Pravdu se snaží najít u Evropského soudu pro lidská práva, ale tam se dočkal neuvěřitelného překvapení.

Bořek Riess: Podle mého názoru se mě česká justiční mafie snaží semlít
Foto: Archiv B. Riess
Popisek: Bořek Riess

V solární energetice se pohybujete téměř dvacet let. Jak jste se k ní dostal?
 
Zhruba před těmi dvaceti lety jsem pracoval pro německou společnost, která se už tehdy zabývala fotovoltaikou. Byl jsem ve vývojovém oddělení a v něm jsme vymysleli unikátní řešení pro menší solární panely, které se využívají např. v získávání elektřiny pro zahradní osvětlení. Svoje schopnosti i zkušenosti jsem chtěl využít i u nás doma v České republice.
 
Kde se celý váš příběh rozběhl?
 
V roce 2004 jsem byl osobně v Paříži u rozhodnutí Evropské unie o podpoře obnovitelných zdrojů energie. To byl ten pomyslný start, který pak u nás zmutoval. Za rok na to podporu obnovitelným zdrojům uzákonila i Česká republika. V naší firmě jsme už tehdy vyráběli malé solární panely jako jediní u nás. Ještě dávno před tím, než obchodní příležitost uchopili pevně do rukou Číňané a zavalili trh levnými panely s nejistou kvalitou. Naše panely jsme už tehdy dodávali do Německa, kde jsme měli zaregistrován náš patent. Logicky jsme panely chtěli využít i pro vlastní elektrárnu. Až po té, v roce 2007 přišlo rozhodnutí státu o podmínkách podpory solárních elektráren a solární byznys se u nás rozjel naplno.
 
 
Jaké kroky jste tehdy musel učinit, abyste mohli solární elektrárnu z vlastních panelů postavit?
 
Rozhodujícím článkem pro povolování byla tehdy distribuční společnost ČEZu, která připojovala solární elektrárny do sítě, na což měla v té době u nás monopol. Získat takové povolení nebylo jednoduché. ČEZ zřejmě plánoval vlastní byznys se solární energií a zdráhal se pustit do tohoto oboru jiné hráče. To jsem ale na úplném začátku samozřejmě netušil. Proto jsem v roce 2007 zaslal na ČEZ Distribuce žádost o připojení elektrárny o výkonu půl megawaty a kolega stejnou žádost o připojení fotovoltaické elektrárny o dvojnásobném výkonu ve stejné lokalitě, Starojická Lhota na Novojičínsku. ČEZ Distribuce naši žádost zamítl s odůvodněním, že v daném místě není dostatečná kapacita pro připojení a kapacita připojování dalších zdrojů je již vyčerpána. V tu dobu na celém okrese Nový Jičín nestála jediná fotovoltaická elektrárna!
 
Smířil jste se s jejich rozhodnutím?
 
Protože v tom oboru působím téměř dvacet let a tehdy jsem s ním měl zkušenosti asi jako málokdo u nás, tak pochopitelně ne. Vyvolali jsme proto správní řízení u Energetického regulačního úřadu, ještě za vedení úřadu panem Fiřtem.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

20:02 Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

„Říkat, že se nás to nebude týkat, no tak to může říct jenom bl.ec,“ podotýká v souvislosti s uzavře…