Bořek Riess: Podle mého názoru se mě česká justiční mafie snaží semlít
07.10.2019 11:05 | Zprávy
ROZHOVOR Solární energii rozumí jako málokdo v Česku. Už před šestnácti lety vymyslel unikátní řešení aplikace přeměny slunečního záření na elektrickou energii a s kolegy získal v Německu patent v oboru fotovoltaických aplikací. Přesto všechno mu doma, v České republice nepovolili vybudovat jedinou fotovoltaickou elektrárnu. Bořek Riess se už dvanáct let přetahuje s českou justicí a na našem území se svých práv nedobral. Pravdu se snaží najít u Evropského soudu pro lidská práva, ale tam se dočkal neuvěřitelného překvapení.
reklama
V solární energetice se pohybujete téměř dvacet let. Jak jste se k ní dostal?
Zhruba před těmi dvaceti lety jsem pracoval pro německou společnost, která se už tehdy zabývala fotovoltaikou. Byl jsem ve vývojovém oddělení a v něm jsme vymysleli unikátní řešení pro menší solární panely, které se využívají např. v získávání elektřiny pro zahradní osvětlení. Svoje schopnosti i zkušenosti jsem chtěl využít i u nás doma v České republice.
Kde se celý váš příběh rozběhl?
V roce 2004 jsem byl osobně v Paříži u rozhodnutí Evropské unie o podpoře obnovitelných zdrojů energie. To byl ten pomyslný start, který pak u nás zmutoval. Za rok na to podporu obnovitelným zdrojům uzákonila i Česká republika. V naší firmě jsme už tehdy vyráběli malé solární panely jako jediní u nás. Ještě dávno před tím, než obchodní příležitost uchopili pevně do rukou Číňané a zavalili trh levnými panely s nejistou kvalitou. Naše panely jsme už tehdy dodávali do Německa, kde jsme měli zaregistrován náš patent. Logicky jsme panely chtěli využít i pro vlastní elektrárnu. Až po té, v roce 2007 přišlo rozhodnutí státu o podmínkách podpory solárních elektráren a solární byznys se u nás rozjel naplno.
Jaké kroky jste tehdy musel učinit, abyste mohli solární elektrárnu z vlastních panelů postavit?
Rozhodujícím článkem pro povolování byla tehdy distribuční společnost ČEZu, která připojovala solární elektrárny do sítě, na což měla v té době u nás monopol. Získat takové povolení nebylo jednoduché. ČEZ zřejmě plánoval vlastní byznys se solární energií a zdráhal se pustit do tohoto oboru jiné hráče. To jsem ale na úplném začátku samozřejmě netušil. Proto jsem v roce 2007 zaslal na ČEZ Distribuce žádost o připojení elektrárny o výkonu půl megawaty a kolega stejnou žádost o připojení fotovoltaické elektrárny o dvojnásobném výkonu ve stejné lokalitě, Starojická Lhota na Novojičínsku. ČEZ Distribuce naši žádost zamítl s odůvodněním, že v daném místě není dostatečná kapacita pro připojení a kapacita připojování dalších zdrojů je již vyčerpána. V tu dobu na celém okrese Nový Jičín nestála jediná fotovoltaická elektrárna!
Smířil jste se s jejich rozhodnutím?
Protože v tom oboru působím téměř dvacet let a tehdy jsem s ním měl zkušenosti asi jako málokdo u nás, tak pochopitelně ne. Vyvolali jsme proto správní řízení u Energetického regulačního úřadu, ještě za vedení úřadu panem Fiřtem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.