Britové už příští týden rozhodnou o své budoucnosti v EU. Poslední tři průzkumy se značným náskokem favorizují příznivce tzv. brexitu. Odchod z Unie podpořil i nejprodávanější deník Sun. Lze říci, že je už „hotovo“ a z osmadvacítky se stane opět sedmadvacítka?
Průzkumů vychází mnoho a velmi rychle. Sedm z deseti je ve prospěch brexitu. Nedokážu předpovídat budoucnost, ale došlo k výraznému posunu směrem k brexitu, osobně se těším, až ve čtvrtek budu hlasovat pro odchod z EU.
Český mediální prostor je plný názorů, komentářů a scénářů, co by se stalo, kdyby Britové zvolili odchod. Výjimkou nejsou ani výhrůžky, že by se Velká Británie zhroutila, ekonomicky by se odřízla a Britové by trpce litovali. Tak tedy, jaké konkrétní negativní důsledky by ostrovní zemi potkaly? A jak by se to dotklo vaší firmy, která má mezinárodní působnost?
Velká Británie je pátou největší ekonomikou světa; z eurozóny nakupujeme více zboží a služeb, než než eurozóna nakupuje od nás. Jedním příkladem může být, že vloni jsme koupili více německých automobilů než celý zbytek Evropy dohromady. K tomu přidejme skutečnost, že eurozóna – vyjádřeno v podílu na celosvětovém HDP – klesá a klesá tak už několik let. A také trpí, bohužel, vysokou nezaměstnaností mladých lidí. Jsem si jist, že si, metaforicky řečeno, Evropané neuříznou nos, aby si zachránili svoji obchodní tvář, když je v jejich nejvyšším zájmu, aby rozvíjeli a udržovali obchodní styky s těmi zeměmi, které s nimi obchodovat chtějí. Nemyslím, že má Evropa zlé úmysly, ale počkejme a uvidíme.
My jsme firma, která pracuje téměř výlučně v mezinárodním měřítku či prostředí. Nevidím žádný problém ani potíž v tom, kdybychom se měli přidat ke zbytku světa a museli žádat o víza pro vstup do Evropy. Já už to s naší firmou dělám, pokud jde o většinu zemí, kde působíme – prostě to chce jen trochu více času a věci si předem promyslet.
Český prezident Miloš Zeman před časem vyjádřil názor, že Britové Unii neopustí, protože se budou obávat, že v takovém případě by se časem odtrhlo Skotsko, vstoupilo do EU a z velkého státu by zbyla malá zemička, což si většina Britů jistě nepřeje. Nakolik je dle vás reálný či pravděpodobný zmíněný scénář se Skotskem?
V posledních volbách ve Skotsku se stala – po dlouhých generacích, kdy nebyla ve Skotsku zastoupena – Konzervativní strana druhou největší stranou po Skotské národní straně. Důvodem je, že konzervativci jsou jedinou národní unionistickou stranou; a nyní mají za sebou téměř polovinu skotských voličů. I kdyby došlo k opakování hlasování o nezávislosti Skotska, výsledek není v žádném případě jistý či jasný. Stojí také za to si povšimnout, že Skotsko nemůže jednostranně zorganizovat referendum, jež by bylo právně závazné; to může udělat pouze britská vláda ve Westminsteru a ta již oznámila, že hlasování o skotské nezávislosti se v této generaci opakovat nebude.
Jeden z českých europoslanců varuje, že v případě odchodu Británie z EU bude Německo ovládat celou Evropu, nebude mít protiváhu, kterou mnozí spatřují ve Velké Británii. Myslíte, že by Britové měli o tomto přemýšlet, než budou hlasovat? Nejsou také trochu odpovědní za osud kontinentu?
Německo již ovládající silou v Evropě je, jak prokázalo takzvané opakované jednání ministerského předsedy Camerona o vztahu EU a Velké Británie, stejně jako to ukázalo řešení řecké krize před tím. Britský hlas byl poražen víckrát, než zvítězil v evropské debatě, takže je jasné, že náš vliv je menší, než si mnozí myslí. Avšak tato otázka kontroly či ovládání je skutečně k věci a je otázkou ústřední.
Debata ve spojitosti s brexitem je vlastně debatou o tom, kým jsme, kam patříme, komu svěřujeme (pravo)moc a jak vedeme ty, kdo moc mají, k odpovědnosti.
Velká Británie má ve své kultuře uloženo 800 let parlamentní demokracie; lidé v naší zemi drží moc, volení zástupci ji uplatňují za ně (v jejich zájmu), a to do doby, než se lidé rozhodnou, že tyto volené zástupce již nechtějí. Evropa takto nefunguje, ale je v zásadě v protikladu k našemu preferovanému a dobře vyzkoušenému parlamentnímu systému. V tomto srovnání je nedemokratická. Dobří lidé Evropy jsou ti jediní, kdo mohou ovládat svůj osud a změnit, pokud si to budou přát, svoje vlastní politické systémy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml