Bývalý elitní zpravodajec promlouvá: Naše armáda by nedokázala ubránit ani město Kolín. Vzít Ukrajinu do EU by byl poslední krok před válkou

09.06.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Mír ve světě drží pod krkem určité kruhy, úzká skupina lidí z Ameriky. Se světem cvičí, jak chtějí, a všichni ostatní je poslouchají. To si myslí Olin Jurman, velitel skupiny Pálava, která se za bývalého režimu připravovala na úkol najít na cizím území zbraně hromadného ničení a nahlásit jejich polohu. O tom napsal v knize Špion, v jedné z řady svých knih. Jeho manželka je vnučkou legionáře Františka Prudila.

Bývalý elitní zpravodajec promlouvá: Naše armáda by nedokázala ubránit ani město Kolín. Vzít Ukrajinu do EU by byl poslední krok před válkou
Foto: Archiv OJ
Popisek: Nakládání těžké techniky

Špionážní kauzy, hackerské soupeření, vyhoštění diplomatů a tak dále. Pokračuje studená válka?

Nedá se říct, že pokračuje studená válka, ale situace je hodně špatná. Prostě mír ve světě drží pod krkem určité kruhy, úzká skupina lidí z Ameriky. Se světem cvičí, jak chtějí, a všichni ostatní je poslouchají. To si ale podle mě myslí většina národa.

Nicméně hackerské útoky jsou na denním pořádku. Dostal se Donald Trump do funkce amerického prezidenta díky činnosti ruských hackerů, nebo ne?

To je humbuk, jako všechno ostatní. Jestli někdo někoho ohrožuje, tak ať se každý podívá na mapu, kolik ruských základen je okolo hranic USA či Evropské unie. Když se ale podívá člověk na hranice Ruska, ty jsou americkými nebo NATO základnami v podstatě obložené. A z toho je celkem jasné, kdo je agresor a kdo vyhrožuje.

Nicméně Rusko anektovalo Krym a konflikt na Donbase je také zčásti jeho práce. To nebyla agrese?

Ukrajinu nelze vnímat jako jeden stát, ale jako slepenec, který by se měl rozdělit minimálně na dva státní celky. Na západní Ukrajinu, odkud pocházejí fašistické tendence, a východní, s níž se dá rozumným způsobem domluvit. Podle mě i ti největší přátelé Američanů, kteří vládnou v EU, mají natolik rozumu, že Ukrajinu do Unie nevezmou. To by totiž už byl poslední krok před válkou.

Na Krymu nikdy předtím žádný Ukrajinec nebyl, ten jim jen jednou věnoval Nikita Chruščov jako osobní dárek bez souhlasu vlastního parlamentu, vlády nebo strany. Co takhle Kosovo uloupené zákonné vládě z nařízení USA?

Nicméně právě loni Evropský parlament odsouhlasil zrušení víz pro Ukrajince cestující do schengenského prostoru...

To je pravda, ale EU má ještě dost možností, aby Ukrajinu odmítla. Podle mě nakonec rozum zvítězí.

Určitá část obyvatelstva v sobě živí hlubokou nenávist k Rusům. Napomáhají k tomu některé think-tanky a další organizace. Proč to?

Všechny takzvané neziskové společnosti financované ze zahraničí musí pracovat zákonitě ve prospěch svých chlebodárců, a ne ve prospěch občanů našeho státu. Mělo by se to omezit. Správné by bylo je zrušit v souladu se zákonem. Vždyť jejich činnost naplňuje skutkovou podstatu hned několika trestných činů. A když ne, tak alespoň zamezit jejich financování ze zahraničí a celé ho zprůhlednit, aby se vidělo, kdo je platí, z čeho a co za to musí všechno dělat. Například úsměvné červené karty proti Zemanovi.

Nezdá se vám, že ale tahle ideová fronta zažívá spíše porážky?

Samozřejmě. Každá akce plodí reakci a je potřeba vzít normální rozum do hrsti a podívat se, jaká je ve skutečnosti situace. Největší dnešní křiklouni vlastně prohráli volby, ale v televizi mají nejvíc prostoru. A normální lidé se nestačí divit, takže protestují.

Ve funkci premiéra je podruhé Andrej Babiš. Množí se hlasy, že nejpevnější vláda vznikne ze spolupráce ANO s KSČM a SPD. Jak vy to vidíte?

Myslím si to také.

Někteří lidé se v případě komunistů bojí návratu starých časů, v případě SPD rasismu. Jak vy hodnotíte režim před rokem 1989?

Víte, já o něm jako o absolutní totalitě neuvažuji. Kdo sleduje pečlivě naše nesdělovací prostředky, tak dobře ví, že se ke spoustě věcí, které přinesl takzvaný socialismus, potichu vracíme. Vrací se spousta sociálních výhod. Podpora matek, podpora zaměstnanosti, školky ve fabrikách, vzájemná pomoc zemědělců při žních. Tehdy nikdo nebyl bez práce, nikdo nemohl být vyhozen z bytu, nebylo bezdomovců. Obrovský státní dluh taky nadělaly až poslední vlády.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…