Bývalý politik Kroupa popsal, co se může stát uvnitř Sobotkovy vlády

31.01.2014 7:29 | Zprávy

ROZHOVOR Někdejší známý politik, dnes vysokoškolský učitel, politolog Daniel Kroupa považuje novou vládu premiéra Bohuslava Sobotky za těžko předvídatelnou, především kvůli nečitelnému hnutí ANO, které se podle něj skládá z dosti nesourodých osobností. Ale to prý neznamená, že by kabinet nemohl vydržet celé čtyřleté volební období.

Bývalý politik Kroupa popsal, co se může stát uvnitř Sobotkovy vlády
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

Co říkáte tomu, že prezident jmenoval novou vládu po více než třech měsících od sněmovních voleb?

Vláda vzešlá z vůle voličů vzniká v nejdelší lhůtě po volbách, jakou naše republika pamatuje. To znamená, že prezident vlastně zkrátil volební mandát nové politické reprezentaci. To je pro Českou republiku dost nepříjemná skutečnost. Za druhé: vláda je složená ze tří subjektů, z nichž dva představují tradiční politické strany, a třetí je politické hnutí, které je tzv. nečitelné, nemá vnitřně ujasněný program a sestává z politicky dosti nesourodých osobností. Bude záležet na tom, jak se do budoucna hnutí ANO zformuje.

Ani po třech měsících není podle vás jasné, co se hnutí ANO chystá dělat, kromě toho, že v koaliční smlouvě zabránilo zvýšení daní, které prosazovala sociální demokracie?

Hnutí ANO zveřejnilo pár hesel, ale nezveřejnilo systematický politický program, který by umožnil předvídat jeho chování v budoucnosti. Doufejme, že si to ujasní takříkajíc za běhu.

Není to nebezpečné, když se mluví v současné době o tom, že právě šéf hnutí ANO jako ministr financí a výrazná osobnost s podnikatelským i mediálním zázemím a možná i s větší podporou prezidenta, než má premiér Bohuslav Sobotka, bude zřejmě nejvíc ovlivňovat vládní politiku?

Ono se předpokládá, že se Andrej Babiš stane nejvýraznější postavou, ale zda tomu tak bude, se teprve ukáže. Pan Babiš uspěl ve svém podnikání, ale jako politik je naprostý nováček. A mnohé jeho výroky ukazují, že sám nemá jasno, co vlastně chtít.

Není to i tím, že je rozdíl mezi mikro a makroekonomikou?

Podniková ekonomika je něco jiného než národohospodářská ekonomika. Já bych panu Babišovi nevytýkal ani to, že se tolik neorientuje v jednotlivostech. Ale řekl bych, že si ne zcela uvědomuje složitost fungování státu a odpovědnost, která na něj doléhá ve chvíli, kdy převzal ministerstvo financí a kdy bude muset zvýšit výběr daní. Bez jejich navýšení nebude moci udržet vyrovnaný nebo k vyrovnanosti se blížící státní rozpočet. To vůbec není jednoduchá situace.

Myslíte si, že pozice Bohuslava Sobotky, který bude stát trochu mezi autoritativním ministrem financí a prezidentem Milošem Zemanem, za nímž stojí určité množství jeho příznivců v ČSSD, bude stabilní? Ustojí takovou situaci po celé volební období?

Bude záležet na tom, jak premiér Sobotka dokáže obstavit uvnitř sociální demokracie a zejména uvnitř poslaneckého klubu své oponenty. Ty ostatní faktory jsou vlastně docela normální politika, každá vláda vstupuje do určitého pole vztahů a do určitých napětí, každý si s tím musí nějak poradit. Pan premiér Sobotka má jednu výhodu, že bez jakéhokoli jeho přičinění je zde jakýsi příslib zlepšení ekonomiky, a to by mohlo vytvořit ve veřejnosti pro jeho vládu příznivou atmosféru. Všichni si samozřejmě přejeme, aby se Česká republika posunula dopředu, ale bude záležet také na tom, aby vláda nedělala kroky, kterými by situaci zhoršovala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

9:27 Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

Za devianty a zdegenerované mozky označil bezpečnostní analytik, někdejší příslušník Bezpečnostní in…