Čech, který utekl před migranty z Británie, vzkazuje Macronovi: Chcete určovat osud jiných států? Nejdřív si vykydejte onen hnůj, který jste si natahali

06.03.2019 18:59 | Zprávy

ROZHOVOR Ty, kteří porušují pravidla, je třeba pohnat k odpovědnosti. To tvrdí Václav Řehák, který se po zkušenostech ve Velké Británii vrátil do Čech. A rovnou vyjmenovává: nejdřív by měl stihnout trest Francii, Itálii a Velkou Británii za rozvrácení pořádků v arabském světě. Pak Německo, které aniž se zeptalo ostatních členů Evropské unie a Schengenského protokolu, způsobilo nekontrolovaný pohyb nelegálních migrantů. A nakonec trest pro státy, které nehlídaly hranici Evropské unie a nelegálním imigrantům dovolily volně projít.

Čech, který utekl před migranty z Británie, vzkazuje Macronovi: Chcete určovat osud jiných států? Nejdřív si vykydejte onen hnůj, který jste si natahali
Foto: archiv V. Řehák
Popisek: Václav Řehák

Česko má nový fenomén – televizní seriál Most!. Herec Zdeněk Godla, který hrál jednu z hlavních rolí v seriálu, byl donucen se omluvit za svůj výrok, že je cikán. Prý se poučil a raději se bude označovat za Roma. Je namístě, aby se člověk omlouval za to, jak se označuje?

Neviděl jsem ani jeden díl. Nemohu se vyjádřit k tomuto seriálu. Nerozumím však tomu, proč by se někdo měl omlouvat za označení, které bylo používáno staletí a které je označením zavedeným a platným. Navíc pokud tak dotyčný označí sám sebe. Je neskutečně trapné chtít zavést nové pojmenování pro tradiční označení určité skupiny obyvatel jen proto, že u někoho převládl pocit, že jde o pojmenování hanlivé a urážející.

Možná je namístě se ptát, proč někteří toto označení považují za urážlivé. Pokud si dobře vzpomínám, tak v písních se nezpívá: Kdo to byl? Rom černý Rom, nebo romský baron jsem já, mě každá Romka zná… a třeba vyloženě hloupě zní romská omáčka. Skvělý sovětský film se jmenoval Cikáni jdou do nebe a mohu vám potvrdit, že ve Velké Británii je znám termín Gypsy a neužívá se Rom. Ostatně Gypsy Kings jsou výteční muzikanti z Francie, takže opět žádní Romové. Oslovení cikáni je třeba užíváno i v Maďarsku, Polsku, Portugalsku, Švédsku… takže je minimálně k zamyšlení, proč je násilně lidem vnucováno jiné pojmenování. Ano, je to důsledek přehnané korektnosti.

Je dobře, že se otázka Romů otevřela v seriálu České televize? Může něco přinést?

Jistěže to může něco přinést. Přinese to víc naštvané lidi. Ona takzvaná pozitivní diskriminace je totiž stále diskriminací. Je naprosto lhostejné, zda to někdo myslí, nebo myslel dobře. V důsledku je to protežování kohosi ne kvůli jeho dovednostem, znalostem nebo schopnostem. Ale jen na základě etnicity. Což je špatně. Důsledky pozitivní diskriminace jsou zřejmé již u malých dětí, kdy vám dítě ze základní školy řekne, pokud jeho rodič parazituje na sociálním systému, že bude dělat to, co dělá táta nebo máma. Takže nedělat – brát sociální dávky.

Na Západě, kde jsem roky žil, funguje affirmative action. To třeba znamená, že student, který nesloží přijímací zkoušky, je přesto na školu přijat. Stačí, aby měl dobrou etnicitu, správný původ, správnou barvu nebo správné protežované vyznání. Jaké to má důsledky? Za a) populace hloupne, protože tito studenti nemají kapacitu na to, aby školu řádně, bez pomocných berliček a úlev vůbec dokončili. Za b) lidi jsou naštvaní oprávněně. To totiž není o srovnání šancí, ale jde o systém kvót. I když dítě bude blbé jako houpací kůň, bude později sedět v teple v kanclu na zadku. Jenže co důsledky, co tam bude dělat?! Pokud tedy zůstaneme u příkladu vzdělání.

Ono by však možná pro začátek stačilo, aby byl uplatněn stejný metr na všechny, stejné nároky i stejné povinnosti. Ano, stejné povinnosti. Následně za nedodržování si povinností – tresty, sankce, kriminál. A že tam budou stát v pěti patrech na sobě? Bohužel pokud vím, tak toto téma se zde probírá již desítky let a každá změna, která byla provedena a naivními lidmi zaplacena, vedla téměř vždy ke zhoršení stavu. Takže uzavřu. Ano, přinese to víc naštvané lidi. 

Kolem Brexitu se už namluvilo hodně. Velká Británie neví, co chce, Evropská unie Velkou Británii trestá a tak dále. Co říkáte na vyjednávání o Brexitu a na chování obou dotčených stran, jak Bruselu, tak i Velké Británie?

Vyjednávání o Brexitu je tak totálně zpackané, že nelze o žádném vyjednávání mluvit. Ze strany Velké Británie, která se snaží vystoupit se ctí, ale přitom tamní politici chtějí, aby v budoucnu Velká Británie byla i nebyla součástí Evropské unie. Takový kočkopes rozhodně není dobrý a přinese jen problémy. Zajímavé však je, že třeba katastrofické scénáře vykreslované pro Velkou Británii se zatím nenaplňují. Že to jsou spíše francouzští a nizozemští rybáři, kteří nebudou moci jezdit do teritoriálních britských vod lovit sledě, a pokud by vlastně nebylo úmyslných naschválů ze strany probruselských politiků a jejich snahy Velkou Británii vydusit, mohla být už přijatelná dohoda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie podepsána. Jenže potom by bylo v plné nahotě vidět, že dnes je státům mimo Evropskou unii lépe.

Ostatně za tahouny Evropské unie jsou označovány státy Německo, Francie, Itálie. Stačí se podívat, jak se v poslední době daří Německu, o dalších dvou zbývajících raději nemluvím. Také to, jak Theresa Mayová dnes vede Velkou Británii, o mnohém svědčí. Být v současné době premiérkou Margaret Thatcher, tak už má Evropská unie stažené půlky strachy, vystupovalo by z Evropské unie dalších pět států a obdobní politici, jako jsou Theresa Mayová a Jeremy Corbyn, by byli souzeni za vlastizradu.

Francie a Německo se rozhodly spojit v bezpečnostní i zahraniční politice, chtějí vystupovat jednotně. Neznamená to pro ostatní členské státy Evropské unie, že budou mít ještě menší šanci prosadit své zájmy, pokud se budou od Francie a Německa lišit?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýnův vládní pašalík a teplé místečko pro Koldinskou, aby netřela bídu s nouzí. Historik Fidler tne do živého

19:41 Foltýnův vládní pašalík a teplé místečko pro Koldinskou, aby netřela bídu s nouzí. Historik Fidler tne do živého

„Jejich vzájemný vztah označím raději za splynutí zájmů. Oba byli členové jakéhosi týmu exministryně…