Čech se vrátil po měsíci z Číny. Do detailu popsal, jak uboze a trapně funguje kontrola na letišti v Praze. Tohle myslíte, pane ministře zdravotnictví, vážně?

28.01.2020 13:55 | Zprávy

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz měly možnost v průběhu pondělí hovořit s mužem, který do Číny jezdí opakovaně a dlouhodobě. A to především za obchodem. Jelikož poslední měsíc trávil právě v této zemi, zajímalo naši redakci nejen informování tamních obyvatel o koronaviru, ale především přístup českých úřadů po příletu. Středem našeho zájmu bylo mimo jiné i ruzyňské letiště.

Čech se vrátil po měsíci z Číny. Do detailu popsal, jak uboze a trapně funguje kontrola na letišti v Praze. Tohle myslíte, pane ministře zdravotnictví, vážně?
Foto: archiv redakce
Popisek: Let ze Šanghaje

Po několika týdnech jste se vrátil z Číny, byl jste tam poprvé?

V Číně jsem byl v minulých dvou letech několikrát obchodně v souvislosti s činností naší rodinné firmy dodávající ekologické technologie.  Především v Šanghaji, Pekingu, Ningbo a Shenzhenu.  

Jak probíhala opatření před odletem, během něho a po přistání v Praze – kontroloval vás někdo na Ruzyni?

Vracel jsem se na konci minulého týdne. Už při odhlašování v hotelu měl veškerý personál na sobě roušky, informoval nás o opatřeních a bezplatně je rozdával i ubytovaným v hotelu. Lidí, ubytovaných v hotelu, však bylo minimum, vzhledem k tomu, že probíhá „Jarní festival – oslavy Čínského nového roku”. Ulice měst jsou skoro vylidněné, protože většina lidí svátky tráví doma s rodinami.

Na letišti v Šanghaji už byl výrazně menší ruch než před týdnem, kdy letiště a nádraží jsou maximálně vytížené především vnitrostátní dopravou lidí cestujících za rodinami. Dalo by se říct, že přes 95 procent cestujících i personálu mělo roušky. Na letišti pak procházíte přes místo, kde se dálkově scanovala teplota a na letišti se vyplňoval dotazník, kam letíte, jakým letem, zda máte nějaké zdravotní potíže a zda jste v posledních týden navštívili Wuhan a okolí v provincii Hubei.

Při samotném letu měla většina pasažérů roušky s výjimkou, kdy se podávalo občerstvení. Palubní personál také obsluhoval v rouškách a v ochranných rukavicích.

A v Praze?

Po přistání v Praze je umístěna před východ z letadla Čínských spojů malá informační cedule ve třech jazycích, která však lze relativně lehce přehlédnout, v davu 300 lidí vystupujících z letadla, notabene pokud se opravdu nezastavíte a nezačnete ji číst sám od sebe, ten malý nadpis vás do očí netrkne.  Nikdo cestující neoslovoval, ani jim nebyla měřena teplota. Myslím, že alespoň ta cedule by měla být označena velkým textem ATTENTION VIRUS INFO a výrazně větší. Nějaký letáček v čínštině a angličtině například s www adresou, emailem a nonstop kontaktním telefonem v případě potíží by se taky asi turistům hodil. Navíc i ve včerejším zpravodajství jsem zaregistroval relativně zavádějící informaci, že z Číny se sem létá hlavně přímými lety a přes Dubaj a Doha. Stačí se podívat na jakýkoli server s letenkami a vidíte že mnoho výhodných spojů je s dopravci přes Paříž, Amsterdam, Helsinky, Mnichov, Frankfurt, Moskvu... Tudíž mnohem efektivnější by podle mě bylo umístit informační ceduli třeba před pasovou kontrolu, před kterou se zastaví každý a u výdeje zavazadel pro cestující z Číny s přestupem v EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš A. Nový

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

19:57 Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

Jakou moc mají politické neziskovky a jak se s ní vypořádat? Může Ústavní soud místo zákonodárců roz…