Černý kůň voleb? Dostali jsme z politologa jedno jméno: Lubomír Volný

21.08.2021 23:58 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Soupeři Babiše o první místo se mohou změnit a svoji roli může ve volbách sehrát i VOLNÝ blok. Po debatě předsedů politických uskupení na CNN Prima News to řekl politolog Petr Sokol. Zauvažoval také nad tím, že s prezidentovým přístupem mohou Češi čekat na sestavení vlády i více než rok. A potvrdil, že zdejší voliči mají krátkou paměť, někteří dokonce stále čekají na mávnutí kouzelného proutku i zázrak.

Černý kůň voleb? Dostali jsme z politologa jedno jméno: Lubomír Volný
Foto: CEVRO Institut
Popisek: PhDr. Petr Sokol, Ph.D., politolog, člen Katedry politologie a mezinárodních vztahů VŠ CEVRO Institut

Sokol tvrdí, že v samotné debatě politiků nezaznělo nic překvapivého, co by mohlo zahýbat otevřeným výsledkem voleb. „Tím, že máme velký počet volebních stran, které mají větší šanci na vstup do Sněmovny, si každý hraje to svoje, a převratem v kampani debata rozhodně nebyla,“ řekl politolog. Výroky politiků v přímém přenosu komentovali čtyři vybraní lidé. Miroslav Kalousek (TOP 09), Mirek Topolánek (dříve ODS), Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Tomáš Prouza. Ti se shodli na tom, že voliči mají smutně krátkou paměť, takže kdyby se konaly volby před půlrokem, dopadly by jinak. Reagovali tak na stoupající podporu hnutí ANO, kterou ukazují poslední průzkumy.

„Já myslím, že velkou proměnou předvolební situace a volebních preferencí před říjnovými volbami je covidová situace. Jak se vyvíjí, tak mění preference. V tuto chvíli je Andrej Babiš v nejlepší možné situaci, v jaké může být. Podle posledních průzkumů hnutí ANO o něco posílilo, ale ještě se dva ze tří jeho potencionálních spojenců drží nad hladinou ponoru, tedy nad pěti procenty. Jestli se Babišovi bude kampaň v dalších týdnech dařit ještě lépe, půjde o takzvané Pyrrhovo vítězství, kdy stlačí pod pět procent komunisty a Přísahu, a jako vítězovi mu mohou zbýt oči pro pláč,“ varoval Petr Sokol.  

Část voličů přebíhá mezi Piráty a hnutím ANO

Krátkou paměť mají podle něj voliči na celém světě. „Část voličů se vždy rozhoduje podle toho, co se událo v posledních dnech před volbami, takže krátkou paměť mají jako všude jinde, ale myslím, že to hodně souvisí s tím, že v době prázdnin na nás nedoléhají opatření, která jsme předtím zažívali. Vláda krizi víceméně nezvládala a v době krize řídila zemi dost chaoticky. Teď to vypadá, že žádná krize není, lidé se uvolnili, vrátili se z prázdnin, uvidíme, jaká bude situace v září a kam se může dostat,“ zauvažoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…