Byl letos svátek 17. listopadu s ohledem na společenské dění něčím nový?
Z mého pohledu – a mám ho zprostředkovaně, byl jsem pracovně mimo ČR – byl jiný v tom, kolik lidí přišlo na Václavské náměstí a zároveň kolik lidí demonstrovalo jinde. Jako by se probudil zájem o věci veřejné. Z různých úhlů, což je dobře, doba „jediných správných myšlenek“ je snad za námi a – opět snad – se už nemůže vrátit. Ale musíme se ptát: kolik lidí skutečně chce demokracii a pestrost názorů a svobodu? A kolik z nás je ochotno pro svobodu i něco obětovat?
Jak vnímáte akce v Praze? Konalo se jich kolem třiceti ve spektru od nacionalisticky zaměřených až po liberálně aktivistické…
Nemyslím, že by měl zaznívat jen jeden hlas. A ačkoliv třeba s nacionalistickými akcemi souhlasit nebudu, jsem rád, že je nikdo nemůže zakázat. Proti myšlenkám, které se mi nelíbí, můžu bojovat jen jinými myšlenkami a návrhy – a s těmi se zeptat voličů u voleb.
Jak posuzujete střet mezi příznivci a odpůrci prezidenta Zemana?
Ten střet je silný a vášnivý na obou stranách. Ano, také jsem nesouhlasil s posledními kroky Miloše Zemana a pořádal oslavu 28. října na Staroměstském náměstí. Jen nemám potřebu prezidentovi nadávat a dělat to nebudu. Budu ho kritizovat, ale vulgarity si odpustím. Role prezidenta v české parlamentní demokracii je více méně formální, přestože je volen přímo. Ale o to důležitější je morální rovina výkonu této funkce. Na otázku, jak vypadá tato stránka výkonu jeho funkce, si pan prezident musí odpovědět sám. A zvážit, zda mu hodně neubližují jeho nejbližší spolupracovníci. Kterým to ale na druhou stranu trpí a za něž je politicky odpovědný.
Znovu byli slyšet studenti. Je jejich hlas podstatný, formuje se výrazněji studentské hnutí?
Studenti úzce a mladí lidé vůbec jsou budoucností této země. Jakkoliv pateticky a otřepaně to může znít, je to prostě tak. Čím více se budou zajímat o politiku ve smyslu správy veřejných záležitostí, tím lépe. Zda z toho vzejde nějaké širší hnutí, si netroufám hádat, to ukáže čas. Ale oni mají právo do věcí mluvit o to víc, že to, co děláme nyní, se v budoucnu dotkne především jich.
Jak se do oslav promítá předvolební politika?
Byl to poslední 17. listopad před parlamentními volbami i před prezidentskou volbou. Určitě se to v tom odráží.
Mluvilo se i o svobodě slova. Co v této souvislosti říkáte na návrh zákona trestně stíhat „hanobení prezidenta“?
Považuji to za naprostý nesmysl a krok zpět. Prezident je přímo volený a jako takový by měl mít autoritu, a to i neformální. Pokud ji nemá, trestání ho opravdu nezachrání. Navíc je politickým hráčem. Proč by on měl být chráněn a např. premiér ne? A ještě jedna věc mi vadí: zdůvodnění návrhu tím, že je společnost nevyspělá a je třeba ji vychovat. Nemyslím, že by dospělé lidi měl kdokoliv vychovávat! Moji podporu předkladatelé očekávat opravdu nemohou.
Jak vnímáte postoj prezidenta Zemana k svátku, neúčastnil se žádných akcí, loni přitom vystoupil vedle Martina Konvičky na kontroverzní akci na Albertově…
Po tom, co se stalo před 28. říjnem, je to možná dobré rozhodnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel