Prezident Miloš Zeman proslavil termín „lepšolidé“. Vysvětluje ho tak, že jsou to lidé, „kteří se považují za něco lepšího než my ostatní, kteří nám neustále radí, co máme dělat, kteří své názory považují za nadřazené názorům ostatních“. Jak to vlastně prezident myslel? Kdo je „lepšočlověk“ podle Vás? Znáte nějaké?
Ve svém okolí i na sociálních sítích znám dost lidí, kteří mají pocit, že jsou jediná správná elita a mají patent na rozum. Mimo jiné třeba tlačí na to, že musíme být vždy jen politicky korektní a třeba ani nemáme mluvit o problémech při zvládání migrace. Podobně jsou na tom bohužel i mnozí kolegové v Evropském parlamentu. Chybí jim pokora a respekt k pohledu druhého, setkávají se jen se straníky nebo příznivci a něco jako zajet na besedu do vesnické hospody je zcela „pod jejich úroveň“ a pohrdají názorem lidí, kteří jej jen mají jiný než oni. Proto je i bruselská politika tak odtržená od reality. Bohužel tím pak jsou házeni do jednoho pytle i ti, co mezi lidi jezdí a maximálně se snaží z té bubliny vylézt a diskutovat. Já sám to dělám celý mandát a neustále to všem svým kolegům doporučuji.
Režisér Jan Hřebejk vyzývá, abychom šli do ulic. Jeho slova se objevila i v kalendáři Revue Forum na rok 2019. Také další umělci upozorňují na strach ve společnosti. Je na čase, aby odpůrci vlády hlasitěji promluvili? Jak se díváte na tyto výzvy a k čemu byste vyzval Vy?
Předně k vzájemné diskuzi a ochotě zjišťovat, kde je pravda. Současná doba by se totiž dala charakterizovat hlavně tím, že lidi hned chtějí někoho onálepkovat černou nebo bílou, proto můžete být pro jednoho „nahnědlý xenofob či ruský šváb“ a zároveň pro druhého vítač, sluníčko apod. Tyhle rychlé soudy, třeba jen na základě příslušnosti ke straně nehledě na reálnou práci a názory, jsou dost problém, přitom výjimka vždy potvrzuje pravidlo a jde věcně kritizovat vládu a zároveň za něco pochválit. Jde i tvrdě kritizovat nelegální migraci a současně říct, že skutečným válečným uprchlíkům bychom pomáhat měli. Lidé by se prostě měli občas nadechnout, někdy i napočítat aspoň do tří, ať tu nemáme extrémní reakce, protože ty vyvolávají extrémní protireakce.
Filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se domnívá, že protestní energie už je ve společnosti dost a proto je správná doba na nové Občanské fórum. Plán představil pro Seznam Zprávy. Je potřeba taková politická síla? Jsme v situaci, kdy bychom měli mít obdobnou platformu, jako bylo Občanské fórum?
Myslím, že jsme spíš už v situaci, kdy jsme zjistili, že něco jako prvoplánové protesty nefungují a je nutné hlavně přijít s rozumnou vizí a pozitivní alternativou, která dokáže nadchnout oba tábory. Proto jdu do voleb s mottem #ChcemeLepsiEU, chci lepší Evropskou unii a udělám maximum, abych pro to nadchnul co nejvíc lidí. Za těch pět let mandátu jsem viděl, že když člověk systematicky pracuje, dá se hodně věcí změnit a prosadit. Pohnuli jsme se v řešení dvojí kvality potravin, zrušil se roaming, do Evropy proudí o víc než 90 % míň lidí než v roce 2015 a ekonomicky se nám daří po všech stránkách a máme nejnižší nezaměstnanost v EU. Chce to hodně energie a někdy to je jak boj s větrnými mlýny, ale když člověk věří ve vítězství, vítězství uvěří v něho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs