Čím méně mají peněz, tím více plánů. Ničeho jiného ale vládní slepenec není schopen, obává se docent Kroh

25.08.2023 20:07 | Rozhovor

O bilanci pozice zemí BRICS po aktuálním summitu, dedolarizaci i stabilitě dalších měn hovoří vysokoškolský pedagog, ekonom docent Michael Kroh. Nejhorší by podle něj byla „měnová válka“. „Ale tu státy BRICS určitě nerozpoutají. Spíše lze očekávat zvýšenou nervozitu v americké administrativě a její úsilí prohloubit existující rozpory uvnitř tohoto uskupení, například mezi Indií a Čínou, případně další, které si tam přinesou vstupující státy,“ zhodnotil. Docent popisuje i to, že všichni vědí, že Rusové nepřijdou. „Pokud si tím není nikdo jistý, doporučuji zavolat do Bruselu,“ zmínil.

Čím méně mají peněz, tím více plánů. Ničeho jiného ale vládní slepenec není schopen, obává se docent Kroh
Foto: archiv M.Kroh
Popisek: Doc. Ing. Michael Kroh, CSc.

Před pár dny jste konstatoval, že není velká naděje na kompromis při snaze urovnání vztahů mezi Západem a Východem, potažmo Ukrajinou se Západem a Východem. Jak ekonomickou situaci hodnotíte teď, po summitu BRICS?

Trvám na tom, že momentálně není velká naděje na urovnání vztahů mezi Východem a Západem, přesněji mezi Západem a zbytkem světa. Na ukrajinské frontě je patová situace, probíhá opotřebovací válka. Sankce jsou málo účinné, jakkoli se propagandisté snaží přesvědčit světovou veřejnost o opaku. Rozhodujícím faktorem je, že se k nim nepřipojil kromě Západu právě ten „zbytek světa“, protože mu pravidla diktovaná nejvyspělejšími západními zeměmi brání rychleji rozvíjet vlastní ekonomiky, a tak raději pragmaticky spolupracuje v alternativních uskupeních, mezi nimiž nyní poutá největší pozornost právě BRICS. 

Jak obstojí dolar jako globálně používaná měna?

Nějakou dobu si ještě své dominantní postavení udrží. Nicméně je zde již patrný trend tzv. dedolarizace. Potíž není v tom, že se v mezinárodním obchodě používá jedna vůdčí měna. Konec konců by to mělo obchod usnadnit. Problémy vyvěrají z toho, že jde současně o národní měnu jednoho státu. Tento asymetrický model prosadili Američané na mezinárodní konferenci v roce 1944, kde byl ustaven poválečný systém světových financí. Pro nezasvěcené je dlužno připomenout, že existoval i alternativní návrh, prosazovaný slavným Johnem Maynardem Keynesem, který na zmíněné konferenci zastupoval Velkou Británii. V oné době však stále ještě doznívaly iluze o klíčové úloze zlata a dolar byl jedinou měnou, která byla s velkými omezeními se zlatem svázána. Naproti tomu Keynes vycházel z národních měn a mnohostranného zúčtování pomocí umělé měnové jednotky bancor, jejíž hodnota se měla rovnat americkému dolaru. K tehdejší volbě vedly tedy nejen politické, ale i ekonomické podmínky, které byly příznivé pro pozici USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

18:48 Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

Jasnou představu, jak stabilizovat důchodový systém a posílit jeho příjmovou stranu bez zvyšování po…