Čínský velvyslanec: Koronavirus? Případ ve Francii z prosince nesouvisí s Čínou. Pravda vítězí. My krizi překonáme

19.05.2020 16:00 | Zprávy

ROZHOVOR Čína byla první zemí, která nahlásila epidemii nového koronaviru, ale neznamená to automaticky, že je zdrojem onemocnění způsobeného tímto koronavirem. Rozhodně to není důvod pro politizaci epidemie a stigmatizaci Číny, která je také obětí této epidemie, uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz čínský velvyslanec v ČR Zhang Jianmin. Podle něho někteří politici bez jakéhokoliv lékařského vzdělání neústale komentují možný původ viru. Mnoho špičkových odborníků z oblasti medicíny přitom s jejich názory nesouhlasí.

Čínský velvyslanec: Koronavirus? Případ ve Francii z prosince nesouvisí s Čínou. Pravda vítězí. My krizi překonáme
Foto: Archiv čínského velvyslance
Popisek: Zhang Jianmin

Podle informací Pražského hradu prezident Miloš Zeman dne 30. dubna 2020 hovořil telefonicky s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem. Co bylo hlavním předmětem tohoto rozhovoru? Dosáhly obě hlavy států nějakých významných konsenzů?

Prezident Si Ťin-pching a prezident Miloš Zeman jsou staří přátelé, udržují úzký kontakt a za posledních šest let se setkali osmkrát. Kdyby nebyla žádná epidemie, tak by se bývali znovu setkali na summitu představitelů Číny a střední a východní Evropy (spolupráce 17+1) v Pekingu. Během tohoto rozhovoru obě hlavy států hovořily především na téma čínsko-českých vztahů, spolupráce v boji proti epidemii a o dalších tématech, v nichž dosáhly důležitých konsenzů. Čína pevně podporuje veškeré úsilí, které Česká republika vynakládá v boji proti epidemii, a je ochotna aktivně rozvíjet společnou účinnou prevenci a kontrolu epidemie za účelem omezení šíření nákazy, a zároveň posílit koordinaci makroekonomické politiky.

Věříme, že bude i nadále pokračovat dobrá spolupráce mezi oběma zeměmi v boji proti epidemii a že obě strany budou spolupracovat na podpoře trvalého rozvoje strategického partnerství mezi Čínou a Českou republikou.

Objevují se spekulace o neformálních cestách, jejichž prostřednictvím probíhal nákup ochranných pomůcek a jiného zdravotnického materiálu pořízeného vládou České republiky v ČLR. Jakou roli dle informací Velvyslanectví ČLR hráli představitelé Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce v čele s panem Jaroslavem Tvrdíkem?

V době, kdy Čína zažívala nejtěžší chvíle v boji proti epidemii koronaviru, poskytly Číně cennou pomoc a podporu různé kruhy české společnosti a Čína si toho hluboce cení. V Číně máme tradici oplácet laskavost. Když měla Česká republika potíže a potýkala se se závažnou situací, zejména s nedostatkem zdravotnického materiálu, čínské regionální vlády, spřátelené organizace a čínské podniky v ČR včetně čínského velvyslanectví v Praze neváhaly pomoct a darovaly české straně tolik potřebný zdravotnický materiál.  Ke dni 19. května 2020 darovala Čína více než 1 000 000 roušek, 80 000 respirátorů, 4500 ochranných obleků, 3000 ochranných brýlí a termální kameru. Další pomůcky jsou momentálně na cestě. Nedávno jsem se také dozvěděl o dobrovolnickém spolku z města Ťing-men v provincii Chu-pej a dobrovolnickém spolku mládeže z Wen-čou, kteří se také snaží pomáhat a darovali české straně zdravotnické potřeby. I čínští krajané v České republice aktivně pomáhali. Tyto malé projevy sounáležitosti a podpory, o kterých mnoho lidí ani neví, mě velmi dojaly.

Čínské velvyslanectví je v úzkém kontaktu s Pražským hradem, Úřadem vlády České republiky, Ústředním krizovým štábem, ministerstvy vnitra, zahraničních věcí, zdravotnictví atd.  Reagovali jsme na prosbu ČR a svým plným nasazením přispěli v boji proti epidemii. Čínské ministerstvo zahraničních věcí, Státní zdravotní komise, ministerstvo obchodu, generální celní správa, správa civilního letectví, město Šanghaj, provincie Kuang-tung, provincie Ťiang-sum, společnost Eastern Airlines, naše velvyslanectví a mnoho dalších. Ti všichni intenzivně a nepřetržitě ve dne v noci pracovali na tom, aby se rychle zřídil letecký „most“ pro českou stranu za účelem včasného nákupu a přepravy zdravotnického materiálu. Celkově proběhlo více než padesát charterových letů, které zajistily nutné materiální zabezpečení. Pan Jaroslav Tvrdík je členem krizového štábu Ministersva vnitra, prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a hrál důležitou roli v boji proti epidemii. V nedávném rozhovoru podrobně popsal reportérům příslušnou situaci. Věřím, že se mezinárodnímu společenství podaří překonat epidemii koronaviru, který je společným nepřítelem celého lidstva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…