Čip? Máme mobily. Vědec Svoboda: Obrana před covidem, o níž nevíte. A nová zjištění

19.01.2021 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Očipování“ při vakcinaci proti covidu-19 považuje přední český imunolog Jaroslav Svoboda za nemožné. Jednak by si to nikdo nedovolil a jednak stejně všichni u sebe nosíme mobilní telefony. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také říká, že ne každý musí být nutně očkován pro dosažení kolektivní imunity: Jednak nejlepší ochranou je vlastní prodělání nemoci a jednak mnozí z nás mají imunitu vytvořenou setkáním s běžnými koronaviry. Třeba s tím, na který se už „zapomnělo“...

Čip? Máme mobily. Vědec Svoboda: Obrana před covidem, o níž nevíte. A nová zjištění
Foto: YouTube Show Jana Krause
Popisek: Imunolog Jaroslav Svoboda

Vypadá to, že svět je rozpolcen na ty, co se chtějí nechat očkovat, a na ty, co vakcinaci odmítají. Třeba v sousedním Německu se zhruba polovina zdravotníků nechce nechat očkovat. A lékárník ve zdravotnickém zařízení Aurora v Graftonu v americkém státě Wisconsin dokonce zničil vakcíny proti koronaviru pro více než 500 lidí, protože nevěří v bezpečnost vakcín proti covidu-19. Má za to, že může poškodit zdraví, způsobit ochrnutí a změnit lidskou DNA. Mohou mít lidé v Česku důvěru v nezvykle rychle vyvinuté vakcíny, jimiž je budou v příštích týdnech a měsících očkovat?

Pokud jde o lékárníka, který vakcíny ve své lékárně zničil, jsem přesvědčen, že překročil svoje kompetence, i když je přesvědčen o opaku toho, co zastává mainstream. Mohl je například odmítnout převzít, ale toto považuji za zkratkovité jednání. Samozřejmě že vakcína vznikla neobvykle rychle, ale svět byl k tomu donucen. Ať už virus vznikl přirozeně v přírodě nebo uměle, ať už vznikl na tržišti ve Wu-chanu nebo unikl z tamějšího virologického ústavu, ať už to byla nehoda nebo jí někdo pomohl... Prostě tu je a některé lidi je schopen usmrtit i přes léky, které máme k dispozici. Schválené jsou pouze remdesivir a kortikosteroidy, ostatní jsou experimentální léky používané při studiích s různými výsledky. Jsme každý jiný, léčba nemusí u někoho zabrat a vhodná léčba se k člověku může dostat i pozdě. Zejména pokud se týká vakcíny na podkladě syntetické messenger – poslíčkové – RNA, jde v humánní medicíně o zcela nový postup. Ale finanční prostředky, které na něj byly vynaloženy, byly extrémní. Jde o nový typ vakcíny, výzkumná pracoviště zapojila do výzkumu své nejlepší mozky, protože neúspěch celé akce by tento postup a způsob přípravy vakcíny zdiskreditoval na desítky let. Při vývoji se snad nějaký případ neurologických změn objevil, ale byl údajně odstraněn, přičemž nebyla prokázána příčinná souvislost s RNA vakcínou.

Mezi záplavou informací týkajících se očkování se vyskytují i ty, které varují před očipováním. Co si o těchto kolujících zprávách myslíte?

Diskuse o „očipování“ přicházejí s každou vakcinací. Jsem hluboce přesvědčen, že by si to v tomto případě nikdo nedovolil a stejně všichni nosíme mobilní telefony či jsme jinými způsoby sledovatelní, tak proč někoho čipovat? Jako imunolog se domnívám, že vakcína na základě RNA je optimální, protože po průniku do cílové hostitelské, tedy lidské, buňky se dostane pouze do cytoplazmy, nikoliv do jádra buňky. Podle této syntetické virové informace jsou vytvořeny proteiny rozhodujících koronavirových výběžků – spiků, které jsou vystaveny na povrchu buňky a RNA je v buňce rozložena, zmizí. Tzv. cytotoxické CD8+ T lymfocyty, což jsou výkonné T lymfocyty, si na buňce všimnou těchto virových proteinů. Zaregistrují je spolu s vlastními lidskými znaky buňky, což je fyziologický proces, a při eventuální expozici ihned, jakmile nový koronavirus pronikne do několika prvních buněk, obvykle v plicních sklípcích – alveolech, jsou všechny infikované buňky, tedy i virus těmito cytotoxickými T lymfocyty zničeny. Hypoteticky tam je několik možných vzácných komplikací, ale podstatně méně než u jiného typu vakcín. Osobně bych preferoval tuto RNA vakcínu, ať už Pfizer/BioNTech či především Modernu.

Objevují se rovněž pochybnosti, zda se u očkovaného člověka nemůže prolomit ochrana vytvořená vakcinací, zda nemůže přesto onemocnět a následně i zemřít. Jsou takové obavy namístě?

Jediné možné prolomení získané buněčné specifické imunity, která je zde stimulována jako u všech virových infekcí, je podání léku nebo onemocnění, které by zcela zničilo onu „T buněčnou“ imunitu, například cytostatická chemoterapie či některá kupříkladu hematoonkologická onemocnění. Pokud však jde o protinádorovou léčbu, stále více se používají jiné postupy, různé, jinak zacílené, monoklonální protilátky; při tzv. nové imunoterapii nádorů, čili blokádě kontaktních míst, je naopak buněčná imunita proti nádoru stimulována. Tyto obavy proto až na zmíněnou situaci nejsou na místě. Téměř vždy však přetrvávají určité paměťové buňky, které mohou tuto imunitu oživit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…