Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie ve středu proberou na mimořádném jednání situaci v Bělorusku. Očekáváte nějaké novinky?
Určitě očekávám. Myslím si, že se shodnou na jednoznačném postupu vůči prezidentu Lukašenkovi, který zfalšoval v Bělorusku volby. Očekávám, že vyšlou silnou výzvu ze strany EU, že nebude tolerovat jakékoli násilí vůči občanům Běloruska.
Máte na mysli nějaké diplomatické prohlášení.
Ano. V současné době jednáme s běloruskými úřady. EU má navázaný intenzivní kontakt. I výzva k opakování voleb za jasných pravidel bez podvodů vyšla z EU prostřednictvím evropské zahraniční služby. Dialog je, samozřejmě musí Lukašenko počítat s tím, že má EU na stole i cílené sankce. Dá na stůl seznam důležitých a vlivných lidí, kteří jsou zodpovědní za potlačování demonstrací a falšování voleb. U nich se dá očekávat nejen zmrazení kont, ale i zákaz vstupu na území EU.
Jak bude obsáhlý a koho se bude týkat?
Minimálně na něm bude padesát lidí až dvě stě. Měl by se týkat nejvyšších představitelů Běloruska, příslušníků a vedoucích důstojníků KGB, policejních představitelů a armády.
Půjde tedy o zmrazení kont, zákaz vstupu…
Zmrazení kont a veškerých aktivit. Řada lidí z Lukašenkovy administrativy nevěří samotnému Bělorusku a nevěří ani Rusku, takže má konta na území EU, mají tam také pozemky a nemovitosti. EU bude postupovat striktně a jednoznačně.
Dá se podle vás s jistotou tvrdit, že byly prezidentské volby v Bělorusku zfalšované?
S naprostou jistotou. Potvrzují to všichni zahraniční diplomaté. Důkazů jsou dnes tisíce. Jsou natočená videa, jak lidé odnášejí pytle s hlasovacími lístky, nové přinášejí dovnitř, jak lezli oknem, jsou přistavená policejní auta… jsou důkazy o spálených hlasovacích lístcích, svědectví vojáků, kteří už odmítají být součástí Lukašenkova režimu a přiznávají, že se na falšování podíleli. Důkazů je bohužel tolik, že volby nemůžeme považovat za regulérní. I vyhlašování voleb a sčítání v některých okrscích, kdy byly výsledky vyhlášeny dřív, než byly oficiálně sečteny. To je paradox a působí legračně.
V Bělorusku se protestuje od 9. srpna, demonstrace jsou masivní, slyšíme o brutálním potlačování demonstrací. Myslíte si, že může nastat varianta, že by Lukašenko pozici ustál? Aktuálně už média přinášejí informace o tom, že přislíbil novou ústavu a snad i nové volby. Mezitím ale spustil vojenské manévry. Je potřeba vlastně vyvíjet ještě nějaký tlak na Bělorusko, nebo už se situace nemůže vyhrotit?
Je potřeba vést dialog. Nevíme o 80 lidech, o jejich osudech. Jsou to lidé, kteří byli např. sraženi policejními auty, transportéry. Nevíme, co se s nimi stalo. Možná i informace spojené s jejich osudy mohou vyvolat další vlnu protestů a solidarity s jejich rodinami. EU požaduje okamžité vyšetření těchto případů.
Váš předpoklad. Budou nové volby?
Nechci věštit. Je to obrovské přání, aby k tomu došlo. V současné době ztratil prezident Lukašenko legitimitu dál vládnout. Pokud chce vyvážet na trhy EU a obchodovat, musí dodržovat určité standardy právního státu. Navíc, máme tu žádosti o azyl od běloruských občanů. Neustále přibývají. To je další důležitá věc. EU už dopředu řekla, že lidé pronásledovaní Lukašenkovým režimem budou dostávat politický azyl, a to může být problém pro další smlouvy a spolupráci s Běloruskem. Můžeme připomenout, že Bělorusko je také příjemcem evropských peněz a EU se spolupodílí na řadě výzkumných a vědeckých projektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá