Velkou diskusi vyvolal před pár dny návrh Polska, že by na Ukrajinu měla být vyslána mírová mise NATO, která by poskytovala humanitární pomoc, usilovala o mír, ale byla také chráněná ozbrojenými silami. Z Ruska se ozvalo, že se Polsko snaží vtáhnout svět do třetí světové války. Polský návrh nezískal souhlas ani na summitu NATO. Jaký je váš názor?
Já jsem napsal veřejně, že je to výzva k ruské intervenci. Myslím si, že Polsko chce primárně získat západní Ukrajinu, tedy své bývalé provincie Lvov a tak dále, a chce do toho vtáhnout i Českou republiku a Slovensko. Maďaři se určitě vtáhnout nenechají.
Takže, jak říkám, to by bylo velice, velice nemilé. Protože pak tedy je možné aplikovat i ten článek pět. A je potřeba také vnímat, jaké reakce přišly z ruské strany. To znamená že Rusové jsou ochotni pak použít ty nejsilnější zbraně, které mají, tedy například ty supersonické rakety.
Domníváte se, že to na Ukrajině směřuje k nějaké dohodě, nebo to zatím vypadá, že by to tam mohlo trvat týdny, měsíce….? (Rozhovor byl veden ve středu večer.)
Podle mne, tak jak vidím tu vojenskou mapu z bojišť na Ukrajině, tak je otázka týdne, možná deseti dní, kdy se spojí ruská vojska, která jdou ze severu od Kyjeva a od jihu od Chersonu, a uzavřou velkou část ukrajinské armády v takovém velkém kotli. Ukrajinská armáda bude víceméně odříznuta od zásobování. Ty věci je potřeba vidět prostě realisticky. Malovat si nějaké chiméry o tom, jak dochází k protiútokům, že už je pluk Azov někde před Moskvou, no tak to se samozřejmě může dělat, ale není to realistické a nic to neřeší. Myslím, že by Američané, jako hlavní protektoři Zelenského, měli Zelenskému říct, aby se snažil rychle ta jednání, která probíhají v Turecku, ukončit. Aby byl co nejrychleji nastolen mír, normální vztahy v té oblasti východní Evropy. A hlavně udržitelné vztahy, tak aby mír vydržel ne zase nějakých osm let, ale minimálně jednu generaci, nebo spíše několik generací.
V médiích se před pár dny objevila zpráva, že stínový ministr zahraničí za ANO Jaroslav Bžoch bude požadovat po premiéru Fialovi vysvětlení k jeho cestě do Kyjeva. Důvodem je, že poradce prezidenta Zelenského prý pro polský server zmínil, že tématem setkání byla i možnost vytvořit vedle NATO novou alianci, která by měla být namířena přímo proti Rusku a bude připravená reagovat na jeho případnou agresi. Bžoch pak také upozornil, že premiér Fiala ovšem nic takového po svém návratu veřejnosti ani Parlamentu nesdělil. Podle mluvčího premiéra Fialy Václava Smolka ale jednání o ničem takovém neproběhlo. Co si o tom myslíte?
Myslím, že se především cesta premiéra Fialy někam, údajně do Kyjeva, ale říká se také, že do Kyjeva nikdy nedorazil, tak že se ta cesta odehrála někde ve Varšavě, no tak to se časem všechno ukáže, kde ta jednání proběhla… tak ta cesta se neměla nikdy uskutečnit. To jsou zbytečná gesta, která nic neřeší. A jenom posunují svět ke světové válce. A tam určitě nechceme. Nechceme světovou válku a válku, která je na Ukrajině, chceme ukončit.
Chceme slušný život pro naše lidi. Zatím všechno, co tahle vláda dělá, co přichází z Washingtonu a bohužel také z Bruselu, tak vede k drahotě. Pokud tady máme údajně jedenáctiprocentní inflaci, ve skutečnosti bych to odhadl na nějakých 15, 16 procent, tak chleba bude stát za chvíli 60 korun. A vláda není schopná udělat moratorium na vývoz pšenice. Vláda by se měla zabývat především tím, aby vládla tady v této zemi, a pak teprve se zabývat Ukrajinou. Samozřejmě, jsou tady uprchlíci. O ty je potřeba se postarat. Postarat se slušně, jsou to lidé nešťastní, kteří se dostali do konfliktu, za který nemohou, a je tedy potřeba jim pomoci. Ale to nemůže být jediná náplň činnosti současné české vlády.
A ohledně té zmíněné nové aliance, myslíte si, že by bylo dobré, aby fungovala ještě další organizace kromě NATO?
No to si vůbec nemyslím. Od toho jsme šli přece do NATO, kde je kolektivní vedení, kde to vypadá, že zatím nepřevládají ve vedení avanturisté. Tak samozřejmě že udělali chyby. To vyostření vztahů s Ruskem byla chyba. Ale není to chyba neřešitelná. Myslím si, že neřešitelná chyba je, pokud by se šlo do přímého střetu s Ruskou federací. Rusko zatím nikdy neřeklo, že by chtělo válčit někde mimo Ukrajinu. A taky to nikdy neřekne.
Vraťme se ještě k vašemu varování, že chleba může stát až 60 korun. Jak jsme na tom s potravinovou soběstačností?
My jsme de facto schopní vyrábět pro vlastní spotřebu dostatek pšenice, dostatek obilovin. To je stoprocentní krytí. Což se za minulou sezónu stalo. Pokud ale vláda neudělá moratorium na vývoz, prostě nezakáže vývoz pšenice, což, když si najdete můj článek starý asi čtrnáct dní, tak jsem to doporučoval, tak bude problém. Loni byly ceny řekněme 400–500 dolarů za bušl. Naše výrobní ceny byly podstatně nižší a na světových trzích je nyní cena 1 100 až 1 300 dolarů za bušl. Takže řada spekulantů bude vyvážet pšenici. A ta se pak bude zase dovážet k nám dražší a naši lidé to budou platit. Takže já jsem to předvídal a teď Svaz pekařů a cukrářů také mluví o tom, že to tak bude. Tak jestli to dokážu předvídat já, tak to měl předvídat ministr zemědělství a měl to předvídat třeba i předseda vlády. To nejsou složité počty. To jenom vyžaduje trochu národohospodářského uvažování.
Mluvil jste o tom, že uprchlíkům před válkou musíme samozřejmě pomoci. Když to sledujete, zvládáme to? A zvládneme to i do budoucna, myslím po ekonomické stránce, ubytování, dostupnou zdravotní péči…
Myslím, že se to dá zvládnout těžko. Půl milionu lidí, když přijde, tak je to ohromný zásah do systému. To by si vláda měla uvědomit a místo Varšavy nebo Kyjeva měl běžet premiér Fiala s nastavenou rukou do Bruselu a chtít peníze na řešení této humanitární katastrofy. A teď je potřeba udělat všechno pro to, aby se ten konflikt ukončil, aby přestaly ty různé sankce a protisankce, protože to vede i k ekonomické katastrofě. Tady nejde jen o naftu a zemní plyn. Rusové teď chtějí, aby se jim od 1. dubna platilo v rublech, což je z jejich hlediska logický krok. Samozřejmě je to protisankce, takže na to těžko reagovat. Leda že by přestal Západ ropu a zemní plyn odebírat, což si neumím představit, že by to někdo odpovědný udělal. A pokud to udělá, no tak ho lid smete, to je jednoduché. Protože lidé nechtějí žít v zimě, chtějí, abychom měli dostatečné zásoby potravin… a to je právě také ještě další rozměr, celosvětový – potenciální potravinová krize.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora