Rok 2020 překvapil svět covidovou pandemií. Poznamená náš žebříček hodnot? V přístupu k životu, k práci, k penězům, ke vztahům? Lze hovořit o příklonu ke skromnějšímu životnímu stylu? Nebo takováto změna životního stylu má význam, jen když je na základě dobrovolného rozhodnutí a nikoliv z donucení životními podmínkami?
Změna materiálního životního stylu může obecně nastat jen změnou podmínek. Dobrovolně jen u nečetných případů a obvykle jen dočasně nebo demonstrativně. Může ovšem nastat nějaká móda, třeba roztrhané kalhoty. Nemyslím si, že lidé dobrovolně nebudou létat letadly. Jako móda může vzniknout i jiná doprava, třeba rychlostní lodě přes oceán s luxusními kabinami a bazénem, kde se bude předvádět „ekologie“.
Z covidové krize se rychle vzpamatujeme bez následků na naše hodnoty. Pokud budeme chudší, potom se budeme muset tomu přizpůsobit tak, jako by to bylo ve všech jiných případech. Poučení budou pouze technická. Třeba distanční výuka. Kupování po internetu apod. V tom jsme se dostali kvůli krizi dopředu. Solidarita se projevila u těch lidí, kteří ji mají trvale, jinak se spíše prohloubil individualismus, protože lidé žijí odděleně a někteří si na to zvyknou. Většinou to ovšem tak nebude, protože lidská přirozenost vede ke sdružování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban