Debakl, debakl a další debakl! Plzeňská KSČM se otřásá povolebním hněvem. Padla silná slova na vedení strany

07.10.2018 10:14 | Zprávy

ROZHOVOR Stále stejné tváře a zavedené „okultní“ praktiky, které nejsou cizí jiným stranám. To je jeden ze zásadních problémů komunistické strany podle předsedy krajské organizace KSČM v Plzni Miroslava Kavije. Z desítek tisíc členů je aktivních jen čtvrtina, komunisté si nejen od sociálních demokratů nechávají bez odezvy „vyzobávat programové špeky“. Lidé, kteří jsou vyzýváni k odchodu z nejvyšších stranických míst, si vždy poradí, aby zůstali. Kdo tedy může za pokračující debakl KSČM? V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zaznělo i jméno šedé eminence lobbistů.

Debakl, debakl a další debakl! Plzeňská KSČM se otřásá povolebním hněvem. Padla silná slova na vedení strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

Co říkáte současnému výsledku?

Měli jsme v senátních volbách s necelými dvanácti procenty Zdeňka Chýnovského, který skončil na páté příčce. To je v rámci České republiky důstojné místo. U Josefa Švarcbeka, kde jsme měli na Domažlicku kandidáta do Senátu celoživotního hasiče, tak to umístění je určitým zklamáním.

A ve městě Plzni? Budete mluvit do něčeho?

Vypadá to, že koalice bude ANO s ODS. Naše strana samozřejmě zůstane jako v předcházejícím období v opozici a ta role jí zůstane i nadále. Ovlivnit chod věcí ve městě tedy pro nás není reálné.

Ten výsledek jistě není ideální. Kde a kam vám zmizely hlasy?

Jedná se o další volební debakl naší strany, který začal krajskými volbami v roce 2016, kdy jsme oproti minulosti ztratili v podstatě ve všech krajích polovinu mandátů. Další propad, a to už byl skutečný debakl, následoval při volbách do Poslanecké sněmovny, kde byl propad ještě více než poloviční a nyní jsou třetí volby. Jak je patrné, v senátních volbách nebude nikdo z kandidátů, kdo postoupí do druhého kola. Takže opět debakl. Co se týká komunálních voleb, tak krajsky i celostátně budeme mít zase menší počet zastupitelů v jednotlivých obcích a městech.

Podle mne je na vině špatná celostátní politika, které schází akcent na sociální politiku. Nedokážeme se razantně odlišit od politiky, například ČSSD coby druhé levicové strany na politickém spektru a tím pádem oslovit voliče mladší a střední generace. Co se týká kandidátních listin, víme, že na nich jsou lidé staršího věku, ve většině případů jsou to členové KSČM. Nedaří se nám získat nestraníky. Nedokážeme je prostě přitáhnout.

V čem je tedy hlavní problém? Soustředěné útoky na stranu a její název? Vždyť konec konců levice v západní Evropě má jméno, je slyšet a vidět….

Jedním z problémů je antikomunismus v naší republice, který je tu 30 let každý den, takže dokáže ovlivňovat mladou a střední generaci, která nezažila rok 1989. Pokud se týká starší generace, ta už také tak nějak rezignovala na to, co bylo před rokem 1989, jak jsou každodenně masírováni ve sdělovacích prostředcích. Je asi špatně, že naše strana se vůči této argumentaci nevymezovala, nesnažila se poukázat na věci, jak se skutečně mají.

Je to tedy, jak chápu, apel na vaše nejvyšší vedení, aby se něco změnilo? Třeba i tváře?

Myslím, že otázka tváří je velmi aktuální. Poslední sjezd, který jsme měli v dubnu letošního roku, přinesl částečnou, ale jen částečnou obnovu ve vedení. Ale zůstal tam předseda, soudruh Filip, zůstal tam šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Bylo odbouráno ideologické oddělení, od kterého jsme si slibovali, že by mohlo mediální politikou získat voliče.

Žádali jsme o svolání mimořádného sjezdu už v říjnu na mimořádném zasedání ústředního výboru. Bohužel, konalo se až v dubnu, tedy půl roku po tom, co bylo rozhodnuto o termínu. Stejně jako v ostatních politických stranách, i naše vedení si dokáže zabezpečit své delegáty na sjezd. To je věc, která není jen v naší straně, ale je i v ostatních. Bohužel, u nás mne to mrzí, protože jsem si myslel, že takové praktiky by neměly být.

Když bylo po volbách do Poslanecké sněmovny, tak náš výkonný výbor plzeňského krajského výboru zcela jednoznačně přijal stanovisko, které bylo předneseno na tom mimořádném zasedání ústředního výboru, ve kterém jsme požadovali rezignaci předsedy strany soudruha Filipa, místopředsedy Jiřího Dolejše, který byl v té době zodpovědný za přípravu a průběh voleb a pak šéfa poslaneckého klubu Pavla Kováčika. Bohužel to zůstalo bez odezvy. V podstatě se nic nezměnilo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…