Dětská zuřivost ČT. Rosího platforma pro vyřizování účtů. A nakonec analytička Ryšánková vytáhla dalšího kostlivce ze skříně radního Šarapatky

10.04.2019 9:19 | Zprávy

ROZHOVOR Analytička Irena Ryšánková komentuje pro ParlamentníListy.cz nejnovější události na mediální scéně. Zejména zděšení, které vyvolalo ohlášená spolupráce televize Prima se slavnou CNN. Tu její kritici vydýchávají opravdu těžko, jak mohli všichni sledovat například v nedělním Newsroomu konkurenční ČT.

Dětská zuřivost ČT. Rosího platforma pro vyřizování účtů. A nakonec analytička Ryšánková vytáhla dalšího kostlivce ze skříně radního Šarapatky
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Irena Ryšánková v pořadu Horké téma

Poté, co TV Prima oznámila plán na spuštění zpravodajského kanálu na základě licence CNN, spustila se vlna mnohdy až nenávistných reakcí s tím, že se CNN musela zbláznit, že to Prima nezvládne, že to bude protimigrační agitka, že to bude neprofesionální atd. Co jste na tyto reakce říkala?

Já jsem naopak ráda, že Prima bude mít licenci CNN. Proč by nemohla mít? Zastávám názor, že konkurence je zdravá a obohacuje. Já chápu kolegy z ČT24, že se jim to nelíbí, upřímně, mně by se asi také nelíbilo, kdyby mi někdo vletěl do zahrady. Navíc, mít za konkurenci takovou značku. Jen mne trochu baví, že CNN (spolu s BBC) byla doteď takovou ikonou zpravodajství v liberální propagandě a poté, co se zjistilo, že půjde „do party“ s Primou, stala se náhle marginální stanicí, která svou frančízu nabízí kdekomu. Ano, vstup značky CNN na český televizní trh znamená, že ČT24 ztratí své výsadní postavení. Ale je to důvod, proč by měla napnout své síly a ukázat, že je lepší. Vždycky všechny své soukromé konkurenty porazila. Má šanci i teď.

Pro CNN hovoří dvě zásadní plus: Je bohatá a pokrývá či může pokrývat prakticky celý svět. Umí se globálně síťovat, umí analyzovat zdroje. Zahraniční obrazové zpravodajství mívá většinou vlastní, ne přestříhané agenturní.

Rozumí žurnalistickému řemeslu v globálním kontextu, takže se OTN na ni nemůže vytahovat a pokoušet se ji skandalizovat. Je otázka, odkud bude brát ČT24 náhradu za materiály, které se odvolávaly na CNN.

Proti CNN hovoří dvě minus: Vedle polských vojenských instalací USA je to další liberálně amerikanizační vliv ve V4. To je, jako byste si na obrazovku vystavili na 24 hodin Hillary Clintonovou. Nerozumí ničemu, ale bude plamenně hovořit o boji za demokracii. Ropu nezmíní ani jednou. O politické objektivitě zpráv CNN z USA a regionů amerických zájmů nemůže být řeči. CNN navíc ráda provádí embedded journalism – její „pokrytí“ války v Iráku v roce 1991 „očima“ naváděných raket „v přímém přenosu“ vstoupilo do učebnic jako ukázka chytré a účinné armádní propagandy. Jména reportérů, Bernard Shaw, John Holliman a Peter Arnett, vstoupila do historie. Celý svět hrál s CNN tu počítačovou hru. Ale v Iráku umírali lidé, hroutil se Chruščovův geopolitický pořádek a rodil se budoucí Islámský stát. V politologických a mediálních studiích se tomu dodnes říká „CNN efekt“.

Profesor mediální analýzy a ředitel Institutu pro veřejnou diplomacii a globální komunikaci Steven Livingston z Elliott School of International Affairs univerzity George Washingtona identifikuje různé aspekty, které spadají do širokého rámce funkčního efektu CNN. Média mohou fungovat střídavě nebo současně jako (1) zprostředkovatel určující politickou agendu, (2) překážka dosažení požadovaných politických cílů, (3) prostředek urychlení rozhodování o politikách a (4) jeden z důvodů politické nejistoty elit.

Zkráceně a zjednodušeně: oni si vymýšlejí války a přitom je točí. Myslí si, že když je budou překládat do lokálních jazyků, zužitkuje se záznam ještě navíc k výuce obyvatelstva „spřátelených“ zemí.

Dnes USA i NATO cítí, že střední a východní Evropu ideově ztrácejí ve prospěch proruské resp. protizápadní či protiamerické ideové orientace značné části obyvatel. Zpravodajské krytí propagandy, akceptované dlouhodobě jako osvěžující rozšíření rozsahu a zatraktivnění obsahu zpravodajství stejně jako komentování „z druhé strany oceánu“.

Tohle je americká strategická „odpověď“ na (neexistující) ruskou „hybridní“ válku a neschopnost ČT v té válce obstát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…