Dnes je poptávka po socialismu, říká tvrdě Šichtařová. Dokud v něm zase nezchudneme, tak se lidé nevzpamatují

08.01.2023 15:43 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Guvernér ČNB Aleš Michl chce motivovat lidi a firmy ke spoření a k investování. To má smysl, pokud ovšem nevnímáme „spoření“ jako ukládání peněz na účtu. „Má smysl, aby lidé investovali kupříkladu do splátek starých dluhů, aby v době, kdy ceny bytů budou na dnu, si nějaký byt koupili, aby investovali do drahých kovů,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová. Zamýšlí se také nad poničenou mentalitou, která motivuje studenty ekonomických oborů raději než podnikat pracovat pro stát, mít teplé místo, jistý plat a málo práce.

Dnes je poptávka po socialismu, říká tvrdě Šichtařová. Dokud v něm zase nezchudneme, tak se lidé nevzpamatují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Spoluzakladatel ODS Miroslav Macek ve své pravidelné středeční glose upozornil, že loni vzrostly proti roku 2021 příjmy státního rozpočtu o 9,2 procenta, tedy o 137,2 miliardy korun. Přesto hospodaření státu skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun a bylo třetí nejhorší v historii. „Ovšem opovažte se podle toho hodnotit Fialovu vládu!“ dodal ironicky. Lze ale takto zjednodušeně Fialovu vládu hodnotit?

Lze. Mám pocit, že jsme o tom tady už mluvili, i když v jiné souvislosti, ale opakování matka moudrosti:

Před nějakým časem jsem byla součástí diskuse několika ekonomů na téma veřejné finance. A jeden z ekonomů obhajoval vysoké schodky státního rozpočtu tvrzením, že „stát to unese, žádný bankrot nehrozí“. To je celkem jistě pravda, že v tuto chvíli bankrot nehrozí, ale o tom to vůbec není, to je jen odvádění pozornosti. Jádro problému s deficity veřejných financí a s hospodařením státu je úplně jinde.

Jde o to, že čím větší příjmy státního rozpočtu, tím víc stát odčerpává peněz soukromému rozpočtu. Neboli tím víc bobtná státní sektor na úkor soukromého. A průšvih je, že EU jako celek se již přehoupla přes 50 % HDP – více než polovinu toho, co je v EU vyprodukováno, zabaví stát. Pokud bychom položili jakousi imaginární hranici, že je-li větší soukromý sektor než státní, pak jsme v kapitalismu, a je-li větší státní sektor než soukromý, pak jsme v socialismu, pak EU již je socialistická. A jak víme, socialismus nikdy v dějinách nefungoval. Nikdy. Vždy skončil fiaskem a zchudnutím obyvatelstva spojeným s nesvobodou.

Jinými slovy – nedívejme se prosím na hospodaření vlády primitivně účetně, jestli to účetně vyjde, či nikoliv. I kdyby rozpočet hospodařil s nulovým schodkem, výše jeho příjmů je průšvih. Před rokem 1989 také československý státní rozpočet neměl schodky, a byli jsme kvůli socialismu nesvobodní a chudí. Musíme se dívat na míru přerozdělování, a ta stále roste a je už katastrofálně vysoká. Už jsme se tím dostali na šikmou plochu, kdy relativně ke světu budeme stále víc chudnout. To je to, o co v hospodaření státu jde.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Asi takhle, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilip Moudrý , 08.01.2023 16:40:00
Já nevím, co ví Šichtařová ve svém virtuálním světě, ale já vím, spolu s realističtějšími ekonomy, že socialistická Čína se státním sektorem vysoko nad hranicí, kterou nalajnovala paní rozumbradová, nezadržitelně přebírá úlohu hlavního ekonomického hegemona. Což je jaksi dokonale v rozporu s teoriemi místní stálice.

|  10 |  1

Další články z rubriky

Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

12:21 Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

„Řeknu teď obecně můj postoj. Bez ohledu na válku, bez ohledu na národnost. Český sociální systém má…