„Bráníme normální svět,“ uvádějí nejen na sociálních sítích zástupci Trikolory, se kterou spolupracujete jako expert pro sociální oblast. Co si představit pod pojmem „normální svět“?
Nejprve je třeba upřesnit, že jsem členem Trikolory. Pro mě znamená „normální svět“ například to, že rodinu tvoří muž, žena a děti, že máme mít úctu ke svým prarodičům, ale i k dalším předkům, protože oni vybudovali to, co my dnes užíváme, a naším úkolem je zvelebit naši zemi pro naše děti a vnuky. Máme ctít přirozené zákony přírody, máme hájit samostatnost svojí země a vždy upřednostnit vlastní zemi před ostatními. Nemáme být ovládáni nesmyslnými ideologiemi, které nutí jednat lidi iracionálně, proti přírodě a většinou vedou k nějaké formě despocie.
V evropských zemích, jako třeba v Německu nebo ve Francii, pořádají zemědělci velké protesty. I u nás se chystají 19. února vyjet v kolonách na Prahu. Mezi jejich požadavky patří například „stop drahým energiím, stop vyděračským obchodním praktikám, stop posilování evropských kompetencí na úkor národních...“ Co na to říkáte? A měl by je zbytek společnosti třeba nějak více podpořit?
Nejsem expertem na zemědělství, ale pokusím se odpovědět. Naše země byla dlouho soběstačná v zemědělské produkci. Tím, že jsme se začlenili do evropského hospodářského prostoru, tak jsme bohužel převzali i různé kvóty na produkci, dotace na zemědělskou produkci, a tím jsme ohrozili produkci, která byla u nás tradiční. Museli jsme se podřídit různým nařízením a omezením, jak ve způsobu zemědělské výroby, tak i v rozsahu produkce jednotlivých plodin. Dnes už si asi málokdo vzpomene, že jsme byli lídrem v cukrovarnictví. Po nařízení kvót ze strany EU jsme naši tradiční výrobu zlikvidovali.
Některé evropské země extrémně dotují svoji zemědělskou produkci, a to způsobuje, že v otevřeném hospodářském prostoru některé země nemohou konkurovat svojí zemědělskou výrobou, protože nemají prostředky na tak vysoké dotace. Ukazuje se, že dlouhodobě pokřivený trh v zemědělské produkci ničí celoevropsky vlastní výrobu potravin a Evropa není schopná konkurovat zemědělcům z jiných oblastí. V evropských zemích nyní probíhá vlna zemědělských protestů, protože nastavené dotace nestačí na ceny energií, práce, hnojiv, a hrozí, že zemědělci budou svoji výrobu rušit.
Považuji protesty zemědělců za důležité a podporuji je. Musíme se trochu navrátit zpět a narovnat tržní prostředí v zemědělské výrobě. Nesmíme připustit závislost na dovozu potravin z jiných produkčních oblastí, jako jsou Jižní Amerika, Severní Amerika a další oblasti. Taková závislost Evropu zničí.
Ministryně Černochová (ODS) definitivně potvrdila nákup amerických stíhaček F-35. Jak vidíte jejich přínos pro obranu ČR?
Nákup F–35 považuji za nevětší hloupost české politiky v posledních letech. Je to ryze politické rozhodnutí, protože tato letadla nejsou určena na obranu České republiky, ale bude je užívat NATO a my zaplatíme jejich nákup a celou restrukturalizaci vojenských letišť na našem území, protože tato letadla nemohou přistávat ani vzlétat z našich současných vojenských letišť. Občané České republiky toto všechno zaplatí – a nebudeme mít na jiné, pro nás důležitější investice. Svědčí to o tom, že naši politici nepracují ve prospěch svojí země. Pro USA to je nepochybně skvělý obchod; my na něm tratíme.
Na Hradě došlo k personálním změnám. Odchází kancléřka Vohralíková. Překvapilo vás to? A co říkáte na jejího nástupce?
Přiznám se, že o dění na Hradě se příliš nezajímám. Já jsem pana prezidenta nevolil, protože si myslím, že prezident by měl mít za sebou dlouhodobou politickou kariéru, aby se ukázalo, co skutečně umí, jak hájí zájmy České republiky a musí být zřejmé z jeho dlouhodobé politické kariéry, jaké hodnoty hájí a co je pro něj prioritní. To jsme samozřejmě při volbě současného prezidenta nikdo nevěděli. Takže mě příliš nezajímají hradní škatulata, hýbejte se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora