Rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze zastavit trestní stíhání Andreje Babiše a jeho rodiny v kauze Čapí hnízdo způsobilo poprask. Právník Petr Kolman ale v komentáři pro Info.cz vysvětluje, že „osvobození“ ze strany státního zástupce má vyšší hodnotu, než kdyby Andreje Babiše označil za nevinného nezávislý soud. Pokud trestně stíhaného zprostí státní zástupce, tak opravdu proto, že seznal, že na něj nic nemá. Ale pokud ho „pustí“ až soudce, může to být proto, že nic nemá, ale taky proto, že nemá dost důkazů. Lze přesto souhlasit s tím, že na Babišovi ulpěla jakási pachuť či stopa podvodu, kterou už nesmyje? Překvapilo vás rozhodnutí žalobců?
Z ordinace jsem zvyklý na větší hrůzy. Jen tak něco mne nepřekvapí. Snažím se v každé situaci najít něco pozitivního. I v případě zastavení stíhání Andreje Babiše. Hrozilo mu až deset let vězení. Náklady na vězně činí ročně asi 350 tisíc korun, to je za deset let 3,5 milionu. Stíhaní byli i manželka Monika, její bratr, Babišův syn...To by daňové poplatníky přišlo pěkně draho. To je ale asi jediné, z čeho se můžeme radovat. Státní zastupitelství před pár dny zveřejnilo text rozhodnutí, ve kterém je spousta vět začerněná. To mluví za všechno. Po čtyřech letech průtahů je to celé ušmudlané, nevěrohodné, zapáchající. Andrej Babiš navíc tvrdí, že postup policie a státních zástupců nijak neovlivňoval. Lže, jako když noviny z jeho svěřenského fondu tisknou. I kdyby na úřadu vlády jen seděl, mlčel a koulel očima, tak šetření ovlivňoval. Jednoduše tím, že sedí v křesle premiéra. Ten den, kdy bylo trestní stíhání zahájeno, měl z funkce odejít. Pak by bylo rozhodnutí státního zástupce uvěřitelné. V jednom měl ale Andrej Babiš přece jen pravdu. Od začátku tvrdil, že kauza Čapí hnízdo je účelovka. V nezačerněné části zprávy státního zastupitelství se píše, že ve snaze získat dotaci jednal účelově. Tak to účelovka opravdu byla.
Je rozhodnutí státních zástupců prohrou těch, kteří chtěli, aby Babiš za kauzu Čapí hnízdo odstoupil, tedy Milionu chvilek, opozice, některých médií, nebo jde jen o malý a přeceňovaný moment, přičemž premiér má dalších problémů dost?
Rozhodnutí státních zástupců je prohrou nás všech a kauza Čapí hnízdo není zdaleka jediným problémem Andreje Babiše. Na internetu koluje výstižný text: „Opakovaně lhal, nechal unést syna na Krym, celá rodina dočasně onemocněla, zápisy z valných hromad se ztratily, vyhrožoval úředníkům, vyměnil půlku státní správy, vrátil, co neoprávněně načerpal… a nakonec se ukázalo, že je nevinný“.
Možná, že Andrej Babiš skutečně neporušil žádný zákon. Trestní právo je ale ta nejtvrdší právní norma, která přichází na řadu, když selžou normy mravní. Andrej Babiš je postižený. Má nefunkční mozková centra, která jsou zodpovědná za soucit, stud, zodpovědnost, svědomí a spolupráci. Podle toho se chová. My se divíme, jak se může tak chovat, že se nestydí. On se diví, čemu se divíme. Nechápe, že by se měl za něco stydět.
Lidí, co se nestydí, se najde určitě dost. Co z absence studu plyne?
Podle J. M. Lotmana, stoupence nauky o znacích, sémiotiky, je stud základem vytváření kulturních norem. Lotman říká, že se ve společnosti vyčleňují dvě skupiny lidí: skupina organizovaná studem a skupina organizovaná strachem. Tyto skupiny se kryjí s označením „my“ a „oni.“ Kulturní „my“ je skupina, ve které převládá snaha řídit se normami studu a cti, snaha co nejméně se uchylovat k zákonům, k policii nebo soudům. Řadě našich čelných politiků emoce studu v osobnostní výbavě chybí. Jsou charakteroví invalidé. Znají jen sami sebe, vliv, moc a peníze. Na straně jedné jsou charismatičtí, inteligentní, vzdělaní, pracovití, dokonale oblečení, jazykově vybavení. Na straně druhé arogantní, draví, bezohlední, bezcitní. Jejich charakterové postižení je předurčuje k dosahování krátkodobých cílů, v dlouhodobém horizontu je ale jejich působení na rodinu, spolupracovníky i celou společnost ničivé. Andrej Babiš určitě šije u nejlepšího krejčího. Teď má z ostudy kabát. Naparuje se v něm. Státní zástupce mu ho pochválil. Spousta lidí k němu obdivně vzhlíží. Jen jeden malý chlapec si dovolil zavolat: „Premiér je nahý!“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník