Dotace škodí, ať si je EU nechá. Necháme si zničit tradiční průmysl? Šichtařová o kartelové dohodě bohatých proti chudým

13.06.2021 16:37 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Není fér vytahovat na vraha vraždu, protože před soudem deklaroval lítost? Tímto drsným přirovnáním reaguje Markéta Šichtařová na otázku, zda je fér připomínat dřívější výroky pirátů, ke kterým se pravděpodobní vítězové blížících se voleb už nehlásí. Nevěřícně kroutí hlavou nad výroky viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, že plán transformace k uhlíkově neutrální ekonomice je megatrend, který nezastavíme, naopak na něm musíme vydělat a vyjednat si více peněz z EU.

Dotace škodí, ať  si je EU nechá. Necháme si zničit tradiční průmysl? Šichtařová o kartelové dohodě bohatých proti chudým
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Na sněmovním semináři „Svoboda projevu na sociálních sítích“ prohlásil poslanec ODS Jan Skopeček, že na internetu jsou omezovány konzervativní, pravicové postoje, kdežto levicové progresivní názory mají zelenou. Poslanec za ANO Patrik Nacher kritizoval Facebook za to, že zjevnou lež o něm nesmazal, ale některé názory na nošení roušek ano. Vystoupil i poslanec Trikolory Václav Klaus, europoslanec za SPD Ivan David nebo herní vývojář Daniel Vávra, podle něhož panuje tendence z jedné strany říct, že určité názory jsou špatné, a ty umlčet. Pozváni byli i zástupci pirátů, ale s ohledem na složení panelistů se odmítli zúčastnit. Není s podivem, že strana, která bude po volbách zřejmě nejvíce ovlivňovat život v Česku, nemá zájem s ostatními diskutovat?

Já bych šla ještě dál. Piráti jsou typickými představiteli tzv. progresivní levice, což je právě ten proud, který má největší sklon své oponenty umlčovat. Neúčastnit se nějakého semináře je zcela v pořádku – nikdo nemá povinnost zúčastnit se ho, nikoho nelze nutit, tohle mě ještě nechává v klidu. Horší je, že řada pirátů má přesně ty zvyky, které seminář kritizoval.

Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 3,2 procenta, ale vzhledem k inflaci 2,2 procenta byl reálný růst jen jedno procento. Zaznamenal jsem prognózu, že za celý rok by reálné mzdy měly vzrůst o dvě procenta, ovšem jen díky růstu platů ve veřejné sféře. V soukromé sféře má dojít k růstu nominálních mezd, avšak ten nebude stačit na pokrytí poměrně citelné inflace. Jak dlouho je udržitelný stav, kdy platy ve sféře placené z veřejných rozpočtů rostou citelně rychleji než mzdy sféry soukromé, která „vydělává“ na sféru veřejnou?

Dál skutečně počítám s tím, že nominální mzdy porostou. Jejich růst ale bude tlumený kvůli nejistotě v soukromém sektoru ohledně lockdownů. Růst mezd potáhne minimálně v první polovině roku veřejný sektor. Až později porostou mzdy ve větší míře i v soukromém sektoru, a to díky otevírání ekonomiky. Potíží pro reálné mzdy bude to, že tempo inflace vyskočilo až nad 3 procenta, tedy vysoko nad dvouprocentní cíl České národní banky. To přistřihne křídla růstu mezd v reálném vyjádření. Růst mezd v reálném vyjádření by měl v součtu celého roku 2021 skončit pod 2 procenty.

Rychlejší růst mezd ve státní sféře je udržitelný jen po omezenou dobu, ale jak přesně dlouho, to nelze definovat, protože záleží na okolnostech jako výše zadlužení, vývoj v okolních zemích – inflační, úrokový, kurzový… Jisté je jen tolik, že dříve či později dojde k narušení něčeho, co se nazývá mzdová hierarchie. To je rozložení mezd v ekonomice podle určitých poměrů. Například prodavačka nemůže mít vyšší plat než pilot.

Pokud by prodavačce z nějakého důvodu plat vzrostl nad úroveň platu pilota, daly by se všechny ostatní mzdy v ekonomice do pohybu a začaly by růst také, dokud by znovu nebyly nastoleny původní poměry mezi nimi. To by ale současně vyvolalo inflaci. Takže neúměrný růst platů v nějaké oblasti, třeba ve státní sféře, dřív či později vybublá v inflaci. A co jiného tu aktuálně máme než rostoucí inflaci?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…