Prezident Miloš Zeman nebude ani letos veřejně slavit 17. listopad. Zapálí svíčku doma a bude vzpomínat. V médiích připomenul, že věnce a kytice od něj a premiéra skončily loni v koši, a také zopakoval, že na Národní třídě nešlo o „krvavou řež“ nebo „nestandardní masakr“. Je v pořádku, že Zeman veřejně nevystoupí, ani když si připomínáme 30. výročí od sametu?
Pamatuji si, že Babiš šel loni položit věnec někdy v noci, aby ho nikdo neviděl. Zeman pro jistotu nejde vůbec nikam. Možná si oba uvědomují, že tehdejší hodnoty a touhy po svobodné, demokratické a prosperující společnosti tito představitelé dnes nenaplňují. Ostatně když prezident přijal v Lánech komunisty zrovna v den výročí sovětské okupace, o tom rovněž svědčí. Takže taková sebereflexe může být sice pozitivní, nicméně u funkce prezidenta by měla být taková nepsaná povinnost, že zásadní státní svátky a významné dny naší historie bude veřejně připomínat.
Před volbami sliboval, že bude prezidentem všech občanů, a ne jen těch, kterým se z nějaké zvrácené nostalgie stýská po vládě jedné strany, cenzuře, politických procesech, justičních vraždách, zavřených hranicích a frontách na toaletní papír. Bohužel dnes už víme, že Zemanovy sliby nejde brát vážně. A je to škoda, protože to stahuje ke dnu celou politickou kulturu u nás, nejen jeho pověst. Chápu, že při svém chatrném zdraví omezil zahraniční cesty, ale položit věnec snad není až taková fyzická námaha, a pokud nezvládne ani tohle, tak je to opravdu politováníhodné.
Milion chvilek slibuje obří demonstrace, ale trestní stíhání Andreje Babiše nyní nejspíše padlo. Bude to tedy méně masivní, nebo už jsou lidé na Zemana a Babiše tak naštvaní, že přijdou tak jako tak? Hrozí podle vás třeba, že se objeví i zcela nový skandál?
Já jsem se tedy osobně těch demonstrací neúčastnil, ale pokud si dobře pamatuji, tak hlavním motem bylo volání po nezávislé justici a odpor vůči jmenování Marie Benešové do křesla ministryně spravedlnosti. Lze tedy konstatovat, že požadavky vyslyšeny nebyly, a tak předpokládám, že lidé půjdou do ulic zase. Ono celé Čapí hnízdo je zástupný problém a je velká chyba opozice, že se k němu tak upínala. Na Babišovi není nejhorší to, že kdysi před deseti lety čaroval s firmami, aby dostal z veřejných peněz 50 milionů na svou soukromou zoologickou zahradu, nebo to, že se vyhýbal placení daní, ale vůbec to, jak se stal tím, kým je. Je to příběh kariérního komunisty a estébáka, který po revoluci převlékl kabát, aby v divoké privatizaci urval, co se dalo.
Celý proces, jakým se zmocnil Agrofertu, je typický pro tehdejší mafiány, jako byli Krejčíř, Pitr či Kožený. Nejde mu však upřít jisté predátorské kvality, kdy pohlcoval své obchodní partnery i konkurenty, aby jeho firma nabyla tak obřích rozměrů, a dotáhl to na druhého nejbohatšího Čecha, resp. nejbohatšího Slováka v naší republice. Jenže člověk by čekal, že se s tím třeba spokojí a bude si užívat života a svých dětí. Jenže kdo hrabe celý život, asi jen tak nepřestane a o jeho otcovských kvalitách už dnes víme taky dost, ne-li až příliš.
Myslím, že lidem vadí jeho morální profil a jeho obří střet zájmů, kdy z České republiky udělal jen součást holdingu. Přihrává si dotace a skrze finanční správu likviduje konkurenci. „Jeho“ eurokomisařka Jourová vedla v Evropě boj proti dvojí kvalitě potravin asi jen naoko, protože výsledek je nulový, takže tady dál můžeme jíst ty jeho blafy ze separátu, zatímco na Západ vyváží relativně kvalitní potraviny. Chápu, že lidé jsou naštvaní, a je dobře, že můžou vyjít do ulic a vyjádřit svůj názor, aniž jim hrozí nějaké fyzické napadení od složek státu. Zatím jsou napadáni pouze verbálně, a to především na twitterovém účtu pana Ovčáčka, kde je často těžké rozlišit, zda jde o jeho názory nebo názory prezidenta, nebo nedejbože názory někoho třetího.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho rodiny ve věci kauzy Čapí hnízdo. Celou věc ještě může zvrátit nejvyšší státní zástupce, ale prozatím to vypadá, že Babiš je z problému venku. Prezident navíc připomenul své právo udělení abolice, které by v případě obnovení trestního stíhání využil. Jaký je k tomu prosím váš komentář?
Tady bych souhlasil s panem prezidentem, a to konkrétně v tom, že by se tím absolutně zesměšnil. Jako by té mezinárodní ostudy už nebylo dost, obzvlášť s ohledem na to, že by ji musel kontrasignovat Babiš sám, a to už by bylo vyloženě tragikomické představení. Na druhou stranu, je rozdíl něco říkat a něco doopravdy udělat. Zeman prostě rád provokuje, je to takový Sid Vicious české politiky. A Babiš koneckonců řekl, že by abolici nepřijal, takže zůstávám klidný.
Co vyplývá ze samotného konstatování prezidenta o abolici. Co tím sleduje?
Jak jsem již zmínil, považuji to za čirou provokaci. Pan prezident není schopen normálního vykonávání prezidentského mandátu, tak se baví tím, co zvládne, a to jsou výkřiky do médií a čeření vody. Možná chce dát Babišovi najevo svou moc, možná chce jen popíchnout opoziční strany, možná tak chce skrze média zatlačit na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Těžko říct, co je za tím doopravdy, možná je to mix toho všeho a možná je to úplně něco jiného, co ví jen sám Zeman.
Někteří komentátoři tvrdí, že smyslem celého letního seriálu o Šmardovi bylo, že chtěl Zeman dostat ČSSD z vlády. Aktuálně nový ministr kultury Lubomír Zaorálek řekl, že ve vládě, která by se podílela na abolici, by nezůstal. Může se stát, že Zeman začne zase čeřit vodu, aby sociální demokracii dostal z vlády?
Já jsem byl rovněž přesvědčen, že Zeman chtěl ČSSD z vlády vyštvat, aby vláda padla a on mohl zase rozjet svoje politické hry, buď nalákat do vlády SPD, nebo si rovnou sestavit nějakou svoji vlastní variantu. ČSSD to ale asi prokoukla a celkem odvážně postavila zájmy státu nad zájmy svoje, čímž se ale bohužel rozhodla pokračovat ve své pomalé a bolestivé smrti. Zeman se vytrvale mstí celé ČSSD a asi nepřestane, dokud ji úplně nezničí. Nutno říct, že to dělá velmi chytře. Před eurovolbami prohlásil, že bude ČSSD volit, a pak ta strana dosáhla svého historicky nejhoršího výsledku. To je osvědčený způsob předvolebního zaříznutí už od dob, kdy tak podporoval Stranu práv občanů - Zemanovci.
Poslankyně Miroslava Němcová v reakci na slova hlavy státu o abolici vyzvala k tomu, aby byl Zeman sesazen. Miloš Zeman podle ní sráží právní stát na kolena a měl by být zbaven prezidentského úřadu. Jaký je váš názor?
Paní Němcová se prostě nechala chytit na tu návnadu, kterou Zeman nahodil do toho českého politického rybníčku. Kdyby si raději hleděla svojí ODS, kde za nastrčeným panem Fialou vyčkávají staré struktury na svoji šanci na kořist, udělala by líp. V tomhle se pana prezidenta rád zastanu. Ten nemá být zbavován úřadu za to, že vyhrožuje použitím pravomocí, které mu ústava dává, a to i přesto, že v tomto kontextu je to krajně nevhodné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban