Drulák? Jde i o vás. Hamplová po vyhraném soudu

20.10.2023 4:44 | Rozhovor

Člověk se má bránit, pokud je vyhazován z práce pro své názory, vzkazuje občanům přes ParlamentníListy.cz advokátka a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Její klient, profesor Petr Drulák, vyhrál prvoinstanční soud proti Ústavu mezinárodních vztahů, který mu dal výpověď. Hamplová popisuje, v čem je případ převratný a jak může pokračovat.

Drulák? Jde i o vás. Hamplová po vyhraném soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Drulák

Vyhazov, který začátkem roku dostal bývalý diplomat profesor Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů, neplatí. Prosím, jako jeho advokátka, můžete situaci a začátek právního sporu popsat?

Výpověď z pracovního poměru dostal Petr Drulák 9. ledna 2023. Byla mu dána proto, že Ústav mezinárodních vztahů jako zaměstnavatel rozhodl o organizační změně podle příslušných ustanovení zákoníku práce, spočívající v „reorganizaci práce za účelem zvýšení efektivnosti práce a snížení stavu zaměstnanců“. Podle tvrzení ústavu kvůli této změně byla zrušena pracovní pozice „vedoucí vědecký pracovník“, kterou zastával Petr Drulák, a proto se podle výpovědi stal pro zaměstnavatele nadbytečným. Takový poměrně klasický způsob výpovědí u nás, a je nutné říct, že zaměstnanci proti němu nemají moc možnosti obrany.  

A jestli zdůrazníte klíčové okamžiky, kdy došlo k problémovým bodům a třecím plochám?

Těch bodů bylo více a musím říct, že popsat soudu vše podstatné bylo docela náročné, nicméně závěr soudu byl jasný a vůči ústavu poměrně kategorický. Soud došel dokonce k názoru, že organizační změna nebyla vůbec prokázána, a dále pak nenašel žádnou příčinnou souvislost, která by měla vést k tomu, že by měl odejít právě Petr Drulák. V této souvislosti mohlo soud nepochybně ovlivnit předchozí jednání ústavu, který se pokusil vůči Petru Drulákovi vytvořit situaci, kdy by ho mohl propustit pro porušení pracovní kázně, a zaslal mu hned dva vytýkací dopisy.

Z jejich obsahu vyplývá, že ústav dovozoval z veřejných prezentací žalobce v médiích porušení pracovní kázně, resp. citované pracovní smlouvy, a to tak, že dovozuje porušení Etického kodexu zaměstnance Ústavu mezinárodních vztahů. Proti těmto dopisům se Petr Drulák výrazně ohradil, že s nimi nesouhlasí. Na to už ústav nereagoval a po čase cestou tvrzené organizační změny dal Petru Drulákovi výpověď pro nadbytečnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

12:21 Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

„Řeknu teď obecně můj postoj. Bez ohledu na válku, bez ohledu na národnost. Český sociální systém má…