Tento rok dominuje našim životům válka na Ukrajině. Tu bez diskuse rozpoutal Putin. Ohlížet se zpět už nemá smysl, ale pokud tak učiníme, co jsou základní faktory vzniku této války? Kde leží její příčiny a jaké poučení si, po úvaze, vzít do budoucna?
Základním faktorem, proč Putin rozpoutal válku, je jeho touha obnovit zašlou slávu Sovětského svazu. Člověk, kterého vychovala KGB, naprosto nerespektuje okolní země včetně České republiky. Pro něho nejsme partnerem, jen prostředkem k posilování jeho vlivu ve střední Evropě. Objevují se zprávy, že chce po sobě něco zanechat, že na tom není zdravotně dobře. Jsou to pouhé spekulace, ale podle oficiálních fotografií nevypadá zcela fit, minimálně fyzicky. O jeho duševní kondici pak nemá cenu spekulovat. Když někdo zahájí válku kvůli své nenasytnosti, tak je to blázen.
Bohužel selhal i Západ, který minimálně od ruské anexe Krymu měl být víc ostražitý před Kremlem a jeho možným vpádem na Ukrajinu.
Ponaučení z toho je zřejmé, Rusku se nesmí v ničem věřit. Je schopné kvůli svým velikášským plánům porušit všechny smlouvy zaručující mír a zahájit válku se svým sousedem. Provádět genocidu na cizím území, zabíjet, mučit, znásilňovat občany cizího státu. Ruští vojáci nemají žádné zábrany. Evropa zaspala v otázce zajištění energetické bezpečnosti a teď na to doplácí. Kdo na to ale v budoucnu doplatí, bude jistě Rusko.
Co dělat pro to, aby válka byla ukončena do konce roku, pokud je to vůbec reálné? A lze po Ukrajincích, kteří trpí, žádat územní či jiné ústupky?
Nemyslím si, že by válka do konce roku skončila. Ukrajinci bojují o svou budoucnost, o svou zemi a žití v ní. Mají obrovskou motivaci tuhle válku vyhrát. Západ je nesmí přestat vojensky a materiálně podporovat.
Nikdo nemá právo chtít po Ukrajincích, aby odevzdali Rusku část svého území výměnou za mír. Tohle rozhodnutí patří jen Ukrajincům a já věřím, že budou dál statečně bojovat o to, aby mohli nadále žít ve svobodné zemi.
Leží na Miloši Zemanovi, Angele Merkelové či Emmanuelovi Macronovi vina za přílišnou vstřícnost vůči Rusku? Lze například Miloši Zemanovi vyčítat, že ani po kauze Vrbětice svůj postoj k Rusku nezměnil? Vůči Putinovi otočil až po vypuknutí invaze...
Prezident Zeman byl dlouho největším spojencem Ruska, za posilování vlivu Kremlu v ČR nese odpovědnost právě on. Český prezident v ruských službách. Jeho nedůvěra v české tajné a bezpečnostní služby byla extrémní. Věřit raději zprávám z ruské strany než těm českým je z mého podhledu naprostá katastrofa, a kdyby byl soudný, tak by rezignoval. Kauza Vrbětice byla natolik závažná, že měl okamžitě změnit názor, a ne práci českých bezpečnostních služeb zpochybňovat. Vyvolal tak silnou nedůvěru veřejnosti v naše špičkové bezpečnostní služby.
Angela Merkelová byla mistryní kompromisu a s Putinem to uměla. Bohužel i za její vlády se Evropa stala závislejší na ruské ropě a plynu. Francouzský prezident selhává, jeho politika ústupků vůči Putinovi nikam nevede, Macron v ní přesto pokračuje. Mohl se stát lídrem EU po Merkelové, ale zatím selhává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán