EU je bohatá nevěsta, na její svatbě chce být každý, říká Zdechovský. A nyní je nám tam prý skutečně nasloucháno...

03.06.2023 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Tomáš Zdechovský začal jako jediný český europoslanec pracovat v prestižním zahraničním výboru Evropského parlamentu. Celkově je podle něj od loňského února novým členským státům nasloucháno pozorněji, protože před Ruskem varovaly dlouhodobě. Hodí se to i pro rozvíjení spolupráce se státy z jiných regionů, na čemž chce lidovecký europoslanec rovněž zapracovat.

EU je bohatá nevěsta, na její svatbě chce být každý, říká Zdechovský. A nyní je nám tam prý skutečně nasloucháno...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Nedávno jste se stal členem zahraničního výboru Evropského parlamentu, do konce vašeho mandátu ale zbývá pouhý rok. Co je na tu dobu pro vás hlavní prioritou?

Svými zkušenostmi chci přispět ke zlepšení vztahů převážně se zeměmi mimo EU. Za těch devět let jsem získal mnoho mezinárodních kontaktů, které mohou přispět k prohloubení spolupráce s těmito zeměmi. Osobně bych se chtěl zaměřit na země Střední Asie, kam spadá Kazachstán, Turkmenistán či Uzbekistán. EU vidí potenciál v tomto regionu, který byl dlouhou dobou pod ruským vlivem. Ten však i kvůli válce na Ukrajině slábne a některé země cítí možnost se ze spárů Ruska vymanit. Respektive se rozhlížejí, kdo by mohl být dalším významný partnerem, a EU parametry kvalitní a respektované spolupráce nabízí.

Tento výbor je v Evropském parlamentu považován za jeden z nejprestižnějších. Můžete prozradit něco více, kdo v něm zasedá, jaké věci se aktuálně řeší?

Máte pravdu, patří k těm nejprestižnějším. Zájem o křeslo ve výboru je opravdu velký. Za Českou republiku jsem jediným tzv. plnohodnotným členem (někteří čeští europoslanci jsou tzv. náhradníci). Zasedají v něm bývalí premiéři a ministři či zkušení diplomaté. Ze jmen zmíním třeba bývalého polského ministra obrany a ministra zahraničních věcí Radoslawa Sikorského, bývalého estonského ministra zahraničních věcí Urmase Paeta, bývalého předsedu vlády Bulharska Sergeje Staniševa či bývalého polského ministra zahraničních věcí Witolda J. Waszczykowského.

V nedávné době se řešila například Albánie a její pokroky v přístupových jednáních. Výbor ocenil dosavadní úsilí země v otázkách reforem, které jsou nutné pro vstup do EU. Albánie požádala o vstup v roce 2009 a v roce 2014 jí byl udělen status kandidátské země. Od té doby pracuje na integraci a implementaci evropských zákonů do svého systému. Z geopolitického hlediska je to významný partner pro EU.

Tento týden jsme měli na slyšení šéfa unijní diplomacie Josepa Borella, z jehož vystoupení jsem byl ale velmi zklamaný. Místy působil zmateně a na většinu otázek neodpověděl. Ani mou otázku nezodpověděl, čekal jsem od jeho vystoupení víc. Domnívám se, že na takto vysoký post už pan Borell ve svých 76 letech nestačí.

Ucházíte se o post předsedy parlamentní delegace pro země střední Asie. Jak se zájmy EU v tomto regionu změnily po začátku ukrajinské války?

Největší posun vidím u Kazachstánu, který se i podle posledních mediálních výstupů pomalu odstřihuje od Ruska. Jasně patrné je to z rozhovoru běloruského prezidenta Lukašenka s kazašským prezidentem Tokajevem, jenž odmítl nabídku zapojit se do Svazu Ruska a Běloruska. Slibu o dodání jaderných zbraní se prezident Kazachstánu vysmál.

Jak jsem zmínil výše, Evropská unie může nabídnout rovnocenné partnerství a vzájemnou spolupráci, což tyto země s Ruskem neměly. Ten vztah nebyl rovnocenný. Důkazem jsou nedávná slova ruského propagandisty a novináře Dmitrije Stěšina, že Moskva má historické právo na oblast severního Kazachstánu. V roce 2022 se postavil proti Kremlu i Uzbekistán, když Moskva požadovala, aby stát spolu s Kazachstánem a Ruskem vytvořil plynovou unii, kde by hlavní slovo měl pochopitelně Putin.

Určitý odklon některých zemí z toho regionu od Ruska ale zaznamenala i Čína, která si na oblast dlouhodobě myslí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Číst Zdechovského mohu, ale nechci., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 04.06.2023 0:51:58
Jeho názory znám z diskusí a nikdy jsem s nimi nebyla v souladu. Už jen to co se píše na začátku, a to mě stačilo, že je nám teď vic nasloucháno, protože jsme dlouhodobě před Rusy varovali. Zdechovský a celá dnešní vláda je posedlá protiruskou ideologií do morku kostí. A tím celá EU opravdu nežije. Pro tu nenavist opravdu ne. Na rozdíl od naší fanatické vlády.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…