EU je naše rodina, říká Jiří Pospíšil. Brusel je prý naše hráz proti Rusku

20.06.2016 18:31 | Zprávy

ROZHOVOR Jaká je situace v Bruselu kolem blížícího se brexitu? Budou euroúředníci pomstychtiví a Británii to v případě jejího odchodu z Unie „osolí“? Co bude se středoevropskými pracovníky i školáky, nezůstane-li Spojené království v EU. Na aktuální otázky včetně rozšiřování EU a zavedení eura v České republice se ParlamentníListy.cz zeptaly europoslance Jiřího Pospíšila.

EU je naše rodina, říká Jiří Pospíšil. Brusel je prý naše hráz proti Rusku
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Jak byste prognózoval čtvrteční referendum o vystoupení či zůstání Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii?

Nyní podle mého názoru nelze přesně říci, jak referendum dopadne, protože každý výzkum se od sebe velmi liší. Před několika dny „byly na stole“ výzkumy, které říkaly, že odpůrci setrvání Británie v EU vedou o deset procent, nyní je tu zase výzkum, kde vedou příznivci Evropské unie. Je evidentní, že výsledek bude velmi těsný. To je jediné, co lze říci. Já sám o sobě nejsem příznivec brexitu, myslím, že odchod Británie oslabí EU na mezinárodním poli.

Pro nás jako Českou republiku to také není dobré z toho důvodu, že Británie byla naším tradičním spojencem v umírněné racionální evropské politice. Odchodem Británie by došlo k tomu, že EU bude výrazně mezinárodně oslabena, a je otázka, zda její případný odchod by neměl dominový efekt – že by o podobná referenda začaly usilovat některé politické strany v některých jiných členských státech EU. Říkám na rovinu, že kritizuji mnoho věcí v Evropské unii, hodně se mi tam toho nelíbí, ale pro mě je EU přirozeným partnerem a „rodinou“ pro Českou republiku a Brusel je záruka, že vliv Východu a Ruska zde nebude dále posilovat. Z geopolitického důvodu jsem pro to, aby Evropská unie zde byla, byla dostatečně stabilní a silná.

Nastává určitá panika, lidé ze střední a východní Evropy, kteří pracují ve Velké Británii, by v případě jejího odchodu z  EU měli situaci podstatně složitější. Co si o tom myslíte?

Dnes mnoho lidí ze střední Evropy pracuje ve Velké Británii, hodně mladých lidí tam také studuje. Ve chvíli, když se Spojené království rozhodne odejít z EU, je otázka, jak by se nastavila budoucí spolupráce mezi EU a Velkou Británií. Je možné, že by možnost volného pohybu osob a práce byla omezena nebo úplně zrušena. Nebo by se bilaterální smlouva v nějaké podobě zachovala. Dnes tedy nelze říci výsledek ani to, jak by se v případě odchodu země nastavily smluvní vztahy mezi Británií a Evropskou unií, zda by některé svobody pohybu osob, služeb, kapitálu, zboží, zda by z toho něco zůstalo zachováno anebo by se Británie  izolovala a řekla, že na svém území nechce občany EU, kteří by tam mohli volně pracovat. To dnes nelze předjímat. Ale určité nebezpečí existuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…