Ekonom Kovanda: Celý finanční svět je v šoku, tito lidé spláčou nad výdělkem. A Rusko a česká koruna...

16.01.2015 18:08 | Zprávy

ROZHOVOR Zažíváme bouřlivé dny na devizových trzích. Na letitých minimech se v těchto dnech ocitla koruna i euro. Švýcarská centrální banka se zase rozhodla ukončit své oslabování franku. Proč to všechno? Ptáme se ekonoma Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen.

Ekonom Kovanda: Celý finanční svět je v šoku, tito lidé spláčou nad výdělkem. A Rusko a česká koruna...
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Co je v pozadí bouřlivého dění na devizových trzích v posledních dnech?

S nadsázkou lze říci, že za všechno může Saúdská Arábie. Ta zřejmě s tichou podporou Spojených států uplatňuje dumpingovou politiku v oblasti svých vývozních dodávek ropy. Není to jediný faktor, který stojí za strmým poklesem cen strategické suroviny v posledním více než půlroce, ale je to jistě faktor zásadní. Levná ropa tak momentálně zřejmě slouží jako geostrategická zbraň, jak někteří – například finančník George Soros – navrhovali už v první polovině roku 2014, když se vyostřil rusko-ukrajinský konflikt. Levná ropa totiž tíživě dopadá nejen na Rusko, ale také na Asadův režim v Sýrii, na Írán, s nímž Saúdská Arábie soupeří o pozici hegemona Blízkého východu, a též na Islámský stát.

Dobře, jak to souvisí s devizovým trhem v Evropě?

Nízké ceny ropy jsou zcela zásadním deflačním tlakem současnosti. Stahují obecnou cenovou hladinu dolů, v eurozóně i v České republice, a to primárně skrze levnější pohonné hmoty a průmyslové vstupy. Centrální bankéři se obávají, že se tento pokles promítne do očekávání firem a domácností a že utlumí poptávku a v krajním případě přivodí i takzvanou deflační spirálu. Při ní musí firmy z důvodu poklesu cen, které inkasují za zboží, osekávat své náklady, tedy kromě jiného také celkem masově propouštět. Aby deflační spirále zabránili, činí kroky, které ústí v oslabování měn.

Jaké třeba?

Teď 22. ledna Evropská centrální banka pravděpodobně začne odkupovat dluh členských zemí eurozóny. Za nově tištěná eura. To pochopitelně vede a ještě dále povede ke znehodnocení jednotné evropské měny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…