Ekonom Ševčík se dívá na vyprazdňující se státní pokladnu: Babiš příliš ustupuje „Venezuele“ Maláčové

13.05.2019 4:34 | Zprávy

ROZHOVOR Když premiér Andrej Babiš souhlasí téměř se vším, co navrhne ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, nelze se podle proděkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslava Ševčíka divit prohlubování schodku ve státní pokladně, protože její opatření samozřejmě stojí dodatečné prostředky ze státního rozpočtu. "A je to hlavně závazek i do budoucna. Vytvářejí se umělá očekávání v tom, že se bude ještě více prohlubovat už tak silný sociální stát blahobytu. A to je chyba, protože v období ekonomického růstu by mělo docházet ke splácení dluhu, nikoliv k jeho prohlubování," prohlásil bývalý šéf Liberálního institutu na adresu Babišovy vlády, která je už u moci rok.

Ekonom Ševčík se dívá na vyprazdňující se státní pokladnu: Babiš příliš ustupuje „Venezuele“ Maláčové
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Ševčík, vysokoškolský pedagog a ekonomický expert hnutí Trikolóra

Premiér Andrej Babiš odmítl sektorovou bankovní daň, jejíž zavedení požaduje sociální demokracie, ale chce, aby bankéři dali českému státu deset až dvacet procent zisku z dividend, který jinak odchází do zahraničí. Tyto peníze chce Babiš použít na financování svého Národního investičního fondu. Co tomuto nápadu jako ekonom říkáte?

Chtěl bych vidět, jak Andrej Babiš bude bankéře přemlouvat. Měl by se zamyslet nad tím, jak by bylo jemu, kdyby ho někdo přesvědčoval, aby jeho firma vyplatila část dividend státu. Jsem zvědav, jak se mu to bude dařit.

Takže vám nepřipadá moc nadějné, že by Andrej Babiš získal peníze tímto způsobem?

Vůbec ne.

Vy asi jako pravicový ekonom nejste příznivcem sektorových daní…

V žádném případě jejich příznivcem nejsem, ale pokud vím, tak s tím přišla sociální demokracie.

Odboráři a socialisti vykřikují, že zahraniční firmy, například banky, své zisky od nás převádějí formou dividend, jde údajně až o 300 miliard korun ročně, do svých mateřských firem. Pro Českou republiku to není výhodné, určitě by bylo lepší, kdyby svůj zisk investovaly znovu u nás. Ale je to nepřípustné? Evropská legislativa to přece dovoluje.

Špatné je to, že mnohým z těchto firem se poskytovaly investiční pobídky, a navíc naše banky byly prodány tzv. za hubičku s očištěnou bilancí. Do budoucna by to mělo znamenat, že zahraničním subjektům nebudou poskytovány, žádné investiční pobídky, neboť tato praxe pokřivuje trh, ničí konkurenci a pomáhá k odlivu zisků z ČR. Část těchto zisků by měla být  reinvestována v České republice. Zlom v odlivu zisků nastal po finanční krizi v roce 2008. U bankovního sektoru je to způsobeno tím, že zahraniční banky, které vlastní ty naše, zatím naštěstí zdravé banky, jsou většinou ze zemí, kde mají velké problémy v oblasti bankovnictví. Třeba Société Générale má problémy ve Francii. Nedá se očekávat, že banky, které jsou dceřinými společnostmi zahraničních bank, budou ochotny odvádět deset nebo dvacet procent ze svého zisku do našeho „národního investičního fondu“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…