Energetika je zničena. Tak teď máte, co jste chtěli. Šichtařová připomněla Zeleným sladké řeči, vedené nenávistí

11.09.2022 16:35 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Sladké řeči o záchraně planety, o bezuhlíkové ekonomice a o tom, že nikdo během covidu nesmí zbankrotovat, že všichni potřební dostanou tolik peněz z kapes pracovitých, kolik jen budou potřebovat, nikdy nebyly motivovány skutečným soucítěním s planetou a láskou k lidem. „Řeči o potřebnosti chudých nebyly motivovány soucitem k chudým, ale nenávistí k bohatým,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová s tím, že teď zelení socialisté zničili jimi nenáviděnou energetiku, neboli dosáhli toho, co chtěli.

Energetika je zničena. Tak teď máte, co jste chtěli. Šichtařová připomněla Zeleným sladké řeči, vedené nenávistí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Vláda svolala na pátek mimořádnou schůzi, na které chce prosadit zastropování cen energií a daň z mimořádných zisků. K zastropování by mělo dojít zhruba na úrovni pěti tisíc korun za megawatthodinu a opatření by měla pomoci jak domácnostem, tak firmám i veřejným institucím. Podle vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely by měly mít možnost získat kompenzace i firmy, kterým kvůli současné krizi klesl výrazně zisk. Co realizace vládních záměrů ovlivní a způsobí?

Způsobí to dvě věci. Zaprvé když zastropujeme cenu jakéhokoliv zboží, jedno, jestli rohlíků nebo elektřiny, tak za nižší cenu se některým výrobcům nevyplatí vyrábět. Takže klesne nabídka. Ale současně zadruhé za nižší cenu spotřebitelé chtějí víc zboží, než by chtěli za cenu vysokou. Takže vzroste poptávka. Poptávka je větší než nabídka, zboží je tedy fyzický nedostatek. No a co znamená fyzický nedostatek u energií? Že prostě nejsou. Že prostě mohou být v extrémním případě i na příděl. Že to vůbec není nesmyslná obava, ukazuje třeba příklad Maďarska. Tam už samozřejmě zjistili, že přesně k takovému nedostatku vedlo zastropování u cen pohonných hmot.

„Baví“ mě, jak lidé často říkají: „Já jsem pro tržní řešení, ale tady žádné tržní řešení neexistuje, zastropování je bohužel nutné, protože to je jediná možnost, ale já prostě za všech jiných okolností chci být tržní!“ Chichi, chacha, chocho. Hm. To vážně nikoho nenapadlo, že stejného snížení finanční zátěže pro koncového zákazníka, ale bez uvalení cenového stropu, je možno docílit třeba tak, že úplně odbouráme jakékoliv daně s energiemi spojené, a to po celém produkčním a prodejním řetězci? A pokud takové snížení dani nebude stačit, tak že budeme daně domácnostem snižovat dál i na jiných místech než u výrobně-prodejního řetězce energií, aby domácnostem víc zbylo na zaplacení drahých energií, takže nakonec na tom budou finančně stejně? Jenomže takovým způsobem by žádný přídělový systém nehrozil.

Kabinet Petra Fialy se rozhodl zřídit státního obchodníka s energiemi, který by měl získávat energie pro takzvané chráněné zákazníky tak, že mu výrobci nad určitou velikost budou muset prodat část produkce za předem stanovenou cenu. Výkupní cena bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury zahrnovat výrobní náklady plus přiměřený zisk. Za jak dobrý krok zřízení státního obchodníka s energiemi považujete?

Je to totéž jako stropování ceny energie. Pokud výrobci „musí“ prodat část produkce za předem stanovenou cenu, je to prostě uvalení stropu, nic jiného to není. Jenom se to bůhvíproč jinak nazývá. Takže platí přesně to, co jsem již výše uvedla. Povšimněte si, že jsem uvedla, že výrobci „musí“ prodat v uvozovkách. Samozřejmě na papíře to vláda přikáže. Vláda ale už výrobce pochopitelně nedonutí, aby této energie také za tyto zastropované ceny produkovali tolik, kolik by si jí všichni představovali. Prostě jí bude málo. Jen tak mimochodem, vzpomeňte si, jak náramně „dobře“ fungoval centrální nákup vakcín – samozřejmě to bylo totální fiasko. Jako vždy každý centrální nákup ničící trh.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…