Bělorusko přinutilo přistát letadlo společnosti Ryanair, v němž cestoval opoziční novinář Raman Pratasevič. Jako důvod uvádějí umístění bomby, pasažéři však popsali, že museli zůstat v letadle dlouhou dobu po přistání. Co si o vynuceném přistání letadla myslíte?
Myslím si, že úřady buď měly informace o bombě na palubě, nebo šlo o záminku. Jiná varianta asi není možná. Z toho, že běloruské úřady následně zatkly na palubě letadla člověka, o němž se nyní ukazuje, že úzce spolupracoval s neonacistickými bojůvkami, se dá soudit, že tam nějaké bezpečnostní riziko mohlo být. V této souvislosti je docela zajímavé, že je dost pravděpodobné, že ten člověk byl placen také z peněz českých daňových poplatníků.
Jak to myslíte?
Ministr Petříček (Tomáš, bývalý ministr zahraničí, pozn. red.) se před nedávnem chlubil, že do Běloruska posílal nějaké peníze, které měly být určeny na svržení současné běloruské vlády a prezidenta. A protože o totéž podle mých informací usiluje i ten zatčený člověk, je docela pravděpodobné, že u něj skončily i peníze českých daňových poplatníků. Předpokládám, že pan Peříček do Běloruska neposílal peníze ze svého.
Evropská unie už chystá sankce, letadla nebudou létat přes Bělorusko či do Běloruska, čin je přirovnáván k terorismu. Je reakce Evropské unie adekvátní? Měla by být mírnější, nebo naopak tvrdší?
Na stránkách BIS jsem si našel definici terorismu. Ta zní: „Terorismus je násilná forma prosazování politických zájmů stoupenců určité radikální ideologie (politické, náboženské, nacionalistické, separatistické, ekologické a jiné), cílem násilností je zpravidla civilní obyvatelstvo.“ Jaká je reakce Evropské unie, teď nemůžu říci, protože ještě k žádnému rozhodnutí nedošlo. Pokud Evropská unie přeruší s Běloruskem vzájemný obchod, tak evropské firmy nahradí firmy jiné; pokud z Evropské unie nebudou smět do Běloruska létat letadla, tak budou létat odjinud. To je tak jediné, co se stane. Obecně si ale myslím, že tuto definici politických zájmů stoupenců určité radikální ideologie – politické, náboženské, nacionalistické – zmíněný čin zřejmě nesplňuje.
V situaci, kdy Evropská unie nepokrytě usiluje o zavedení cenzury ve všech evropských zemích, a v okamžiku, kdy i naše vláda a justice dělají totéž, tak ani Evropská unie, ani Česká republika na nějaké řečnění o svobodě a demokracii nemají žádný morální nárok. Pokud to dělají, tak to svědčí pouze o neuvěřitelné drzosti těch, kdo tak činí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová