Jak se díváte na to, že Evropa začíná tlačit na Ukrajinu, aby také začala plnit dohody z Minsku, například dala autonomii Donbasu?
Myslím si, že je to jedině správná věc, která už měla proběhnout dávno. Na Rusko se tlačí dost, takže by se mělo tlačit i na Ukrajinu tak, aby boje přestaly, protože minské dohody jsou narušovány. Aby už konečně došlo k ukončení konfliktu, aby si jak Ukrajina, tak Evropa oddychly.
Věříte, že se to za této situace povede?
Chtěl bych být optimistou, bohužel některé signály mi naznačují, že by to tak zcela být nemuselo. Nemám na mysli ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, protože mám pocit, že ten by byl víc nakloněn nějakým pozitivním krokům k jednání než předseda vlády Jaceňuk a předseda Bezpečnostní rady Turčynov. Ale myslím, že současná ukrajinská vláda příliš o mír nestojí, protože Ukrajina je na tom ekonomicky velmi špatně, a v případě, že by došlo k narovnání situace, nehledě na to, že by se mohlo zvednout její hospodářství, mají možná někteří lidé obavy, že by přestal přísun zahraniční finanční pomoci. Ale to je jen moje domněnka. Pak když poslouchám třeba svého oblíbeného George Friedmana ze Stratforu (americký zpravodajský expert, zakladatel a šéf přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor – pozn. red.) na různých fórech, například naposledy na Chicagské radě, kde otevřeně velmi pragmaticky hovoří o tom, že politika Spojených států by měla být taková, aby nedopustila nějaké sjednocení Evropy, domluvy Německa s Ruskem a podobně. Takže to jsou věci, které mi trochu v optimismu brání, ale věřím tomu, že jednou bude ten minský dohovor naplněn.
Dá se říci, že v samotném Kyjevě jsou různé síly, které jsou víc nakloněny Spojeným státům, Evropě, nebo Rusku?
Domnívám se tak z některých kroků premiéra Jaceňuka a z některých jeho vystoupení v minulosti. Jen si vzpomeňme třeba na jeho vystoupení v Německu. Obecně v hlavním městě nebo vůbec na Ukrajině jako celku, když si samozřejmě odpustím východ země, jsou proruské síly silně potlačeny a bezpečnostní služba Ukrajiny dělá všechno pro to, aby potlačovány byly. Návrh nového zákona o válečném stavu Ukrajiny, jestli je to pravda, předpokládá prý i internaci, neříká se ruského, ale obyvatelstva, které tzv. napadá Ukrajinu, v nějakých internačních táborech, takže i to zřejmě směřuje k tomu, aby tam lidé byli trošku méně proruští, než jsou.
Myslíte si, že Kyjev ustoupí od toho, co schválil ukrajinský parlament nad rámec minských dohod, že autonomie a volby v Donbasu budou až poté, co se rozpustí separatistická armáda?
Záleží na tom, jestli převládnou síly, které by skutečně chtěly mít klid a stabilní Ukrajinu, protože stále nevěřím tomu, že by Ruská federace chtěla zabrat Donbas. Nemluvím o Krymu, ale pokud jde o východní části Ukrajiny, o ně nebude mít Rusko zájem. Jde o to, která část a pod jakým tlakem Evropské unie či evropských velmocí nebo Spojených států převládne. Pokud si ponechají ten názor, který vyjádřili, pak si nemyslím, že by boje v Donbasu a na východní části Ukrajiny byly ukončeny.
V ruských médiích se objevily dokonce informace, že údajně ukrajinský prezident Porošenko nabídl Rusku Donbas a ten že to odmítl. Považujete to za pravděpodobné?
V ruských médiích se to objevuje, v ukrajinských médiích se zase objevuje, že mu Putin špatně porozuměl, že Porošenko rusky řekl Putinovi, aby šel pryč. Myslím, že tohle je otázka, kterou těžko zodpovíme. Pokud neřekne něco francouzský prezident Hollande nebo německá kancléřka Merkelová, těžko to budeme moci posoudit. Rusové to ani nepotvrzují, ani nevyvracejí. Mně osobně se tomu nechce příliš věřit.
Co říkáte tomu, že vůdce polovojenské, ultranacionalistické skupiny Pravý sektor se s vládou dohodl, že jeho prapory budou začleněny do ukrajinské armády?
Otázka praporů Ajdar, Dněpr a dalších má delší historii. To už se řeší dlouho. Velmi dlouho Pravý sektor odmítal začlenění do pravidelné armády. Nakonec přišli s vyhlášením, že budou souhlasit, pokud na ukrajinském ministerstvu obrany vznikne funkce jakéhosi velitele těchto sil. Zdá se, že zřejmě se tímto velitelem, ne poradcem, stal vůdce Dmytro Jaroš. Nikde to zatím napsáno není, takže to nemohu tvrdit, ale domnívám se, když dostal takové pravomoci, že těmto silám, konkrétně výsadkové brigádě, která má vzniknout z těchto praporů, bude velet.
Považujete za pozitivní, že se tyto prapory, které na východě země bojovaly proti povstalcům paralelně s ukrajinskou armádou, dostanou pod jednotné velení ozbrojených sil?
Samozřejmě, protože dva kohouti na jednom smetišti nikdy nedělají dobrotu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Libuše Frantová