Exministryně Kovářová zcela narovinu: Buď evropské státy začnou vymáhat své právo, i násilím, nebo zaniknou. Czexit a další exity jsou otázkou krátkého času

13.04.2018 8:52 | Zprávy

ROZHOVOR Dnes už nejde o trestní stíhání Andreje Babiše, ale o to, jak zrušit výsledek demokratické volby, s nímž se odmítají smířit ti, kteří ve volbách prohráli. Tvrdí to bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová s tím, že lidé, kteří podepisují petice a chodí demonstrovat, si své zneužití pro tento účel dosud neuvědomují. Prezidentka Unie rodinných advokátů upozorňuje, že podobné tendence jsou vidět i ve snaze zakázat odlišný názor, dehonestovat jeho nositele, ať už člověka, server, noviny. Myslí si také, že přijetí zákona o všeobecném referendu povede k jeho vyhlášení o setrvání v Evropské unii a k našemu vystoupení. Tomu by mohla zabránit jen nějaká katastrofa velkých rozměrů.

Exministryně Kovářová zcela narovinu: Buď evropské státy začnou vymáhat své právo, i násilím, nebo zaniknou. Czexit a další exity jsou otázkou krátkého času
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exminystryně spravedlnosti Daniela Kovářová

Německý magazín Der Spiegel napsal, že v nové německé vládě převládá mínění, že Evropská unie je společenstvím hodnot a že dál už nejde to, aby čtveřice visegrádských států přijímala miliardy eur z evropských fondů, ale když jde o to přijímat běžence nebo se řídit rozhodnutími Soudního dvora, otáčí se k EU zády. „Když už je Německo, jak dalo najevo, připraveno do budoucna více přispívat do rozpočtu EU, pak chce Berlín také mluvit do toho, jak se peníze budou utrácet,“ konstatoval také Der Spiegel. Není to podobné jako s manželstvím, kdy jeden z partnerů vydělává výrazně víc, a proto vyžaduje od toho druhého poslušnost? A stojí takové manželství vůbec za to?

Ve všech vztazích jde nejen o formální pravidla, ale také o faktickou moc, která je většinou mnohem důležitější. Můžeme se snažit a pravidla zpřesňovat, ale skutečný život s nekonečnými variantami nikdy žádná pravidla neobsáhnou. Jejich zpřesňováním a doplňováním jen nahráváme těm, kdo chtějí pravidel zneužívat a šikovně se mezi nimi dokáží pohybovat. Ve vztazích – manželských i unijních – jde přitom stranám o různé zájmy. A státy, společnosti i jednotlivci jednají vždy ve shodě se svými zájmy. Pokud převáží zájem na setrvání – v manželství i ve společenství – pak má takové spojení význam.

Když tak trochu do ztracena vyšuměly migrační kvóty, stojí před jejich odpůrci překážka většího kalibru a tou je Dublin IV. Pokud bude platit povinnost členských zemí EU přijmout tolik migrantů, kolik na ně podle stanoveného klíče vyjde, dokážete si představit, jak by mohla být ošetřena povinnost migrantů jít do určené země, i když se jim tam nebude chtít jít?

Člověk je zvíře a civilizace jen křehká slupka. Od pádu do dob prvobytně pospolných nás dělí dvě teplá jídla denně. Zvíře v nás drží na uzdě stát aktivně vykonávaným násilím nebo strachem z tohoto násilí a z trestu, který reálně hrozí. Stát, který rezignuje na svůj odvěký úkol leviathana, je odsouzen k záhubě. Evropské státy mají před sebou jen dvě možnosti: buďto začnou všemi prostředky realizovat svá oprávnění, tedy i za pomoci násilí, nebo zaniknou. Zájemcům o podrobnější vysvětlení doporučuji knihu historika a archeologa Iana Morrise „K čemu je dobrá válka?“, která před nedávnem vyšla v nakladatelství Argo.

Mluví se o tom, že by migranti dostávali všude stejnou měsíční částku, takže pak by pro ně mohlo být lákavější žít v zemích dosud méně atraktivních, tedy těch chudších. Je možné, aby členským zemím EU bylo k přidělenému počtu migrantů ještě uloženo, kolik jim stát musí vyplácet jako podporu, i kdyby to bylo v ostrém kontrastu s tím, kolik konkrétní stát přispívá svým občanům na různých sociálních podporách nebo vyplácí na důchodech?

Na tomto problému je krásně vidět, že slaďovat všechny věci, normy, regule a pravidla v rámci celé Evropské unie je nemožné, protože státy na tom nejsou stejně. Tato snaha, které občané tolik tleskají u poplatků za roaming a za data, se mi protivila už před deseti lety, kdy tehdejší eurokomisařka pro justici plánovala sjednocení rodinného práva. Jde o další příklad, že vedení EU vůbec nepochopilo vlastní roli a ve skleněném bruselském zámku odtrženo od reality pomalu přišlo o zdravý rozum. Namísto aby se po brexitu vzpamatovalo, pokračuje ve své původní představě a naopak kritiky uráží. Czexit, polexit, slovexit a další odchody i rozpad Evropské unie už je jen otázkou nedaleké budoucnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…