Expert Jan Pátek odhaluje, jak mohou některé národní strany po eurovolbách narazit v Evropském parlamentu

23.02.2019 12:18 | Zprávy

ROZHOVOR V Unii jsme možná, poněkud s humorem řečeno – za mimozemšťany. Euroskepticismus je u nás velký i v případě mladých lidí. Stejně tak není pravidlem, že by velká města byla významně prounijní. A do třetice – česká specialitka, to jsou dvoudenní volby, a ještě k tomu na začátku víkendu. Celá EU při volbách do Evropského parlamentu, které budou za necelých sto dní, volí v jeden den – ať je to již ve čtvrtek, jako v Nizozemí, nebo v neděli, což je případ Itálie, na kterou pak čekají všichni ostatní – až pak se mohou zveřejnit výsledky. O volbách, ale nejen o nich, hovoříme s Janem Pátkem z kanceláře Evropského parlamentu v České republice.

Expert Jan Pátek odhaluje, jak mohou některé národní strany po eurovolbách narazit v Evropském parlamentu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Euroskepticismus je spíše u starších lidí; nebo je to v České republice poněkud jinak než v Evropě, jako ostatně téměř vše?

Vnímáme, že pozitivní přístup k Evropské unii je napříč společností v podstatě vyšší než u mladší generace, což je nezvyklé, protože ve spoustě států okolo nás a na západ od nás je to přesně naopak, jak vyplývá z průzkumů takzvaného Eurobarometru, kdy je položena stejná otázka lidem ve všech členských státech EU. Jestliže pozitivní přístup je v průměru napříč společností kolem 30 nebo 40 procent, tak u mladé generace je vyšší, až třeba kolem 60 procent. U nás je to opačně. U nás EU podporuje mladá generace méně, přestože jsou mladí lidé příjemci benefitů členství v Evropské unii...

… jako je třeba program Erasmus a další...

Přesně tak. Možnost cestování, práce v zahraničí. Je to prostě překvapivé a někdy těžko vysvětlitelné.

A co se týká velkých měst a venkova?

Konkrétně, co se týká účasti v evropských volbách, tak neplatí, že by ve městech byla výrazně vyšší. Je mírně vyšší, ale to je spíše statistická chyba, o jednotky procent. Nedá se tedy říci, že by se vnímání našeho členství v EU u obyvatel České republiky dělilo podle sídel, kde žijí.

V posledních letech se už konečně hovoří o tom, že věda přerostla naše hranice. Zaznamenáváte nárůst zájmu výzkumných ústavů o evropskou spolupráci?

Výzkumná pracoviště velmi dobře vědí, že není možné dělat špičkovou vědu v uzavřeném ústavu. Tyto organizace pracují nejen v rámci evropských, ale i různých celosvětových projektů. EU jim navíc přináší možnosti v rámci jejich financování. To je jedna z věcí, kde spolupráce skutečně dobře probíhá a vyvíjí se.

Pojďme k volbám do Evropského parlamentu, které budou za méně než sto dní. Možná jsou ve své podstatě nejdemokratičtější, protože na rozdíl od regionálních voleb ten, kdo je tam zvolen, většinou do křesla dosedne. Kdežto v našich poměrech je poměrně časté přenechání postu, nebo jak říkají někteří kmotři – důležité není zvítězit ve volbách, ale vyhrát v zákulisních jednáních a šachových partiích…

Princip je všude stejný. Z kandidátní listiny můžete někoho upřednostnit a samozřejmě vždy je možnost, že některý z kandidátů na svůj mandát rezignuje. Ovšem v historii našeho členství se to stalo tuším jen jednou, kdy během mandátu poslanec rezignoval a nastoupil místo něj náhradník. Ale je předem dané, že náhradníkem je druhý v pořadí na kandidátce s největším počtem hlasů. Národní strany mají samozřejmě vliv na to, jak vypadá kandidátka, ale co se týká voleb jako takových, je to jasná matematika.

U nás všechny volby probíhají ve dvou dnech. V tom jsme asi také zvláštní, že?

Členské státy dopředu koordinují termíny voleb do Evropského parlamentu. Datum voleb je stanoveno Evropskou radou a Evropským parlamentem a je to jeden prodloužený víkend. Evropské volby se konají podle poměrného systému, volí se podle kandidátních listin a ty se přepočítávají koeficientem.

Konkrétní čas konání voleb si jednotlivé členské státy stanoví svými volebními zákony. Česká republika si drží tradici dvoudenních voleb – páteční odpoledne, sobotní dopoledne. Jsme v tomto směru jediným státem, kde se volby do Evropského parlamentu konají ve dvou dnech. Ve všech ostatních členských státech se konají vždy v rámci jednoho dne a v naprosté většině států je to neděle.

Pro zajímavost, ve čtvrtek jsou třeba evropské volby v Nizozemí, v pátek zase v Irsku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova cla a české patolízalství. Švihlíková o světě, do kterého se možná zítra probudíme

20:01 Trumpova cla a české patolízalství. Švihlíková o světě, do kterého se možná zítra probudíme

Z říjnové studie Konfederace dánského průmyslu plyne, že ze zemí EU by zavedení cel, o nichž v přípa…