Expert z ČSSD: Česká republika stejně přijme euro, protože...

03.03.2019 17:55 | Zprávy

ROZHOVOR „Mementem, jak by se Evropská unie neměla chovat, by měl být rok 2015,“ říká k migrační krizi sociální demokrat a dřívější dlouholetý poslanec Antonín Seďa. Současně vyzývá k větší aktivitě států i Visegrádskou čtyřku, protože se vyplácí. Bývalý poslanec se domnívá, že po následujících volbách by do Evropského parlamentu měl zasednout mix politických názorů. A Evropská unie by měla nechat řešení národních problémů na státech samotných.

Expert z ČSSD: Česká republika stejně přijme euro, protože...
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Téma syrských uprchlíků je zpátky. Europoslankyně Michaela Šojdrová přivezla seznam 14 dětí. Andrej Babiš staví vesnici pro 150 dětí přímo v Sýrii. Která forma pomoci je lepší?

Podle mého názoru je řešení problémů tam, kde vznikly, tedy postavení školky, bydlení v Sýrii. Je to vhodnější a po pravdě řečeno, ani si nedovedu představit, jak by se vybíralo oněch čtrnáct sirotků, jak by se vše zjišťovalo a myslím, že ta pomoc z hlediska efektivity vynaložených prostředků bude lepší v Sýrii.

Co potom v Evropě jednak s džihádisty, kteří se chtějí do Evropy vrátit, a jednak s uprchlíky, kteří sem přišli v letech 2015 – 2016? Máme tlačit na jejich odchod?

Vždy je to záležitost daného státu. Pokud ti, kdo se chtějí vrátit, mají občanství dané země, například francouzské, tak to musí řešit francouzská vláda a je na nich, jak to budou řešit. Obecně platí, že podle azylových zákonů, podle legislativy to není záležitost evropská, ale národní, takže to musí řešit státy. Z mého pohledu to, co se stalo v roce 2015, je vlastně jakýmsi mementem, jak bychom se my Evropané neměli chovat. Teď nemyslím zrovna Českou republiku, protože my jsme se vždy chovali zodpovědně i z hlediska ověřování a tak dále. Spíše mířím na jiné státy jako Německo, Francie, ale i státy, které byly průchozí během uprchlické vlny. To znamená, že bychom si z tohoto období měli vzít ponaučení a tito lidé by se měli řádně prověřit - ať už cizineckou policií nebo zpravodajskými službami. A v případě, že se vyskytne nějaký problém, měli by odejít. Řešení je opět tam, kde v současné době žijí, protože jsou i informace, že vlastně některé země ani nemají povědomí o svých občanech.

Nehledě na to, že třeba mají občanství a vědí, že působili u Islámského státu…

Pokud to vědí, je řešení jasné, měli by odejít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…