Fialova cesta po Africe: O tomhle se nemluví

10.11.2023 10:58 | Rozhovor

Nespojujeme naši ekonomickou spolupráci s politickými tématy, nekonečným a otravným mentoringem o lidských právech, ochraně 64 druhů psychických úchylek a s dalšími tématy z dílny sociálních inženýrů. To je podle analytika Petra Markvarta naše hlavní výhoda při navazování kontaktů v Africe. V tomto kontextu hodnotí i současnou cestu Petra Fialy, která podle něj nespravedlivě byla redukována na kauzu zrušené návštěvy Nigérie. Pozornost si přitom zaslouží úplně jiné věci.

Fialova cesta po Africe: O tomhle se nemluví
Foto: Facebook Petra Fialy
Popisek: Premiér Petr Fiala v Keni

Co říkáte na cestu premiéra Petra Fialy po Africe?

Na to, že Afrika je nejbouřlivěji se rozvíjejícím kontinentem a přirozeným sousedem Evropy, jí skutečně věnujeme minimální pozornost. Jako bychom se tu styděli lézt tradičním i novým koloniálním a postkoloniálním mocnostem do zelí. Za 26 let, kdy se tu jako obchodník pohybuji, je kabinet Petra Fialy první, který se k Africe přihlásil a pokouší se Českou republiku a její zájmy na kontinentu podpořit i politicky. Pokud bych měl spočítat vrcholové návštěvy v subsaharské Africe, tak by mi stačily prsty jedné ruky. V roce 2006 navštívil tehdejší prezident Václav Klaus Nigérii a Jihoafrickou republiku a pak už je tu jenom několik návštěv na úrovni ministrů vlády ČR (většinou Ministra zahraničních věcí). A pro české premiéry v minulosti, jako by Afrika ani neexistovala.

Srovnejme si to teď se statistikou např. Turecka, kdy prezident Erdogan navštívil v průběhu deseti let svého prezidentství 32 z 54 afrických zemí (z toho např. Senegal hned čtyřikrát). Počet tureckých ambasád v Africe se zvýšil od r. 2002 z 12 na současných 44 a ve stejném období vzrostl počet afrických ambasád v Turecku z 10 na 38. Turci mají dnes v Africe vojenskou základnu v Somálsku, těží zde suroviny a široce spolupracují kulturně i obchodně. Turkish Airlines létají do všech významných afrických destinací.

Všechny předchozí vlády Afriku a její budoucí vliv podceňovaly a zanedbávaly. Pamatuji se na rok 2010, kdy jsme se Schwarzenbergovým ministerstvem zahraničních věcí doslova bojovali o každou ambasádu v Africe, zejména v její subsaharské části. Tehdy se zcela zavřela na východě kontinentu Nairobi v Keni, na jihu angolská Luanda a zimbabwské Harare, ve středu potom konžská Kinshasa a na západě senegalský Dakar. Diskuse tehdy probíhala i o dalších uzavřeních, a to buďto naší nigerijské nebo ghanské ambasády.

Na západě Afriky se 17 zeměmi by nám tak zbyla jedna jediná ambasáda. Naštěstí se této největší šílenosti tehdy postavily jak profesní asociace, tak i odborná veřejnost, takže v okleštěné podobě nakonec přežily obě, tedy Abuja i Accra. Na východě kontinentu se však tehdy zachovala pouze etiopská Addis Abeba (sídlo Africké unie a významných organizací), na jihu jihoafrická Pretoria a ve střední (ekvatoriální) části kontinentu, nám nezbylo vůbec nic. Tehdy přežily celkem pouze čtyři ambasády (plus obligátních pět v severní Africe (Egypt, Libye, Tunisko, Alžírsko a Maroko) na 54 zemí kontinentu.

Návrat na kontinent započal někdy kolem roku 2015, kdy se za velkých nákladů postupně opět obnovovala Nairobi, Dakar a Kinshasa a kdy se bývalé Harare přestěhovalo do zambijské Lusaky. V souvislosti s naší angažovaností v západoafrickém Sahelu, přibyla v tomto období nově ambasáda v malijském Bamaku, dnes již uzavřená. Adekvátně k tomuto našemu přešlapování, se nyní musíme o to více snažit, abychom navázali dobré vztahy, a to minimálně se surovinově a obchodně zajímavými zeměmi kontinentu. Tento proces je jistě hektický a časově omezený, takže v jeho průběhu prostě nelze vše komunikovat tak, jak bychom si my nebo naši afričtí partneři přáli. Ale neznamená to, že s našimi africkými partnery nevedeme důležitý a užitečný dialog a neposunujeme se vpřed.

Kabinet Petra Fialy vyslal letos do Afriky postupně svého vicepremiéra, ministra zahraničí i samotného premiéra, kteří navštívili celkem devět zemí. Nedostatek snahy mu tedy nelze vytknout. A to, jestli se v tomto procesu vyskytne občas nějaký formální problém, ještě neznamená, že musíme okamžitě tuto snahu kritizovat nebo jí přikládat geopolitické významy, které nemá. Přestaňme už konečně sledovat, jak kdo hlasuje v OSN (to je výzva i do vlastních řad) a hodnotit země podle našich osobních přání a sympatií, případně antipatií. Žijeme v době převratných změn, kdy země BRICS postupně přebírají ekonomickou iniciativu. Čím více se budeme uzavírat, tím hůře budeme už brzo žít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Můj názor : článek napsaný na objednávku vlády , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHelle , 10.11.2023 12:16:02
do objektivity to má podle mě hodně daleko. Nepamatuji, aby byl nějaký stát ponížen a zesměšněn tak, jako my v Nigérii. Ale podle pana novináře o vůbec nic nejde.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…