Finance se Stanjurou: Nerozumí tomu, někdy až k smíchu. Vždy „pustí balónek“ a čeká na reakci, líčí Hrnčíř

10.06.2023 20:29 | Rozhovor

„Nahrazení řádné valorizace nějakým sociálním příspěvkem je naprosto nepřijatelné,“ komentuje poslanec, ekonom Jan Hrnčíř (SPD) hlasování o penzích ve Sněmovně. Popsal i to, že se shoduje s premiérem v názoru, že jsme „na tom špatně.“ „Zásadní rozdíl je, že on chce za své špatné hospodaření trestat občany tím, že jim zvedne daně, já navrhuji začít u vlády, jejích trafik, zbytečných úřadů a samozřejmě konečně zdanit nadnárodní firmy se zahraničním vlastníkem.“ Poslanec Hrnčíř jasně říká, co si musíme přiznat: „Vláda nemá žádnou strategii, natož úspornou.“

Finance se Stanjurou: Nerozumí tomu, někdy až k smíchu. Vždy „pustí balónek“ a čeká na reakci, líčí Hrnčíř
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

V Poslanecké sněmovně byl koncem týdne projednáván vládní návrh na zpomalení valorizace penzí a zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu. Bylo něco, co vás v diskusi zaujalo? Vaše hodnocení?

Po jednorázovém snížení valorizace jde o další snížení životní úrovně seniorů. Nahrazení řádné valorizace nějakým sociálním příspěvkem je naprosto nepřijatelné. Bohužel, koalice dala jasně najevo, že mají 108 resp. 109 poslanců a prosadí si, co budou chtít. Změna může nastat jedině po volbách, kdy věřím, že tato koalice neumětelů skončí v propadlišti dějin.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš u řečnického pultíku mimo jiné rozporoval argumenty pětikoalice, proč je potřeba změnit systém valorizace i znevýhodnit předčasné odchody do důchodu „Pan premiér říká, že musíme něco udělat, nebo zbankrotujeme. Nezbankrotujeme. Největší lež pana premiéra je, že jsme na tom špatně. Nejsme na tom špatně.“ Váš názor?

Ke konci května byl schodek veřejných financí 271 miliard korun, přičemž schodek na celý letošní rok je stanoven na 295 miliard korun. To myslím hovoří za vše. Nejsme na tom špatně. Jsme na tom více než špatně. Pokud vláda okamžitě nezačne konat, naše republika zbankrotuje. To je asi to jediné, v čem se s panem premiérem shodujeme. Zásadní rozdíl je v tom, že on chce za své špatné hospodaření trestat občany tím, že jim zvedne daně, já navrhuji začít u vlády, jejích trafik, zbytečných úřadů a samozřejmě konečně zdanit nadnárodní firmy se zahraničním vlastníkem.

V minulém rozhovoru pro Parlamentní listy jste uvedl, že vláda musí začít nejdříve u sebe. „Zkrotit přebujelý státní aparát, všechny ty politické náměstky a místa pro kamarády a neúspěšné politiky, dále osekat dotace do nepotřebných fondů a nadací a samozřejmě zdanit nadnárodní firmy.“  Má něco z toho naději, že by prošlo?

Vláda bude nakonec nucena k některým z nich přikročit, protože situace je více než zlá. I někteří koaliční politici začínají uznávat, že vláda jednoduše nezná účinný recept na ozdravení veřejných financí. Připomeňme jen energetickou krizi, kdy vláda odmítala přistoupit k zastropování cen energií s tvrzením, že je takové řešení populistické, jen aby k němu přistoupila o půl roku později a ještě zcela špatně. Obávám se však, že vláda se ze svých chyb nepoučila a hodlá je opakovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojáci KLDR na Ukrajině? Putinův velmi důležitý vzkaz, odhaluje Cyril Svoboda

10:10 Vojáci KLDR na Ukrajině? Putinův velmi důležitý vzkaz, odhaluje Cyril Svoboda

„Do hlavy Putina nikdo nevidíme. Ruská doktrína je založena na principu výdrže. A on chce ukázat, že…