Francie má strach z napadení chemickými zbraněmi. Generál Šándor nám k tomu řekl více a Zemanovi a dalším doporučuje...

19.11.2015 19:05 | Zprávy

ROZHOVOR Někdejší náčelník Vojenské zpravodajské služby v ČR generál Andor Šándor si nemyslí, že jsme bezprostředně ohroženi teroristickým útokem z Islámského státu. Nabádá ale k utlumení protiislámských nálad.

Francie má strach z napadení chemickými zbraněmi. Generál Šándor nám k tomu řekl více a Zemanovi a dalším doporučuje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Francouzští politici se po prohlášení Islámského státu bojí napadení chemickými nebo biologickými zbraněmi, je jejich obava reálná?

Já bych tu hrozbu vůbec nepodceňoval, protože v arzenálu syrské armády tyto prostředky byly a Islámský stát se jich zmocnil. I když zas není tak jednoduché je použít. To není stejné jako opásat se jen výbušninou. Nicméně za islamisty přece bojují vysocí důstojníci bývalé Saddámovy irácké armády, včetně generálů, a ti to umí. Je přece všeobecně známo, že Irák chemické zbraně proti Kurdům už použil. Ty nynější hrozby islamistů jsou ale také formou jejich vychytralé psychologické války. Po tom, co udělali v Paříži, působí na nás ty jejich výhrůžky daleko intenzivněji. Chtějí rozsévat u nás i strach.

Jaká je obecně dostupnost biologických a chemických zbraní ve světě a u nás v ČR? Která z nich se nejvíce používá?

Sice není snadné je vyrobit, ale získat se mohou zvláště na Blízkém východě z těch rozpadlých nebo zaniklých států, jako jsou například Libye, Irák či Sýrie, které je měly ve svých arzenálech. Sýrie sice deklarovala, že už je zničila, ale nikdo to pořádně nekontroloval. A samozřejmě pro specialisty, třeba biology, to zas nebude až tak obtížné.

V poslední době měl použít chemické zbraně, konkrétně yperit, prezident Asad a jistě si i pamatujeme na případ z japonského metra, který zamořila sekta Om šinrikjó sarinem, nervově paralytickým plynem.

Myslíte si, že za dobu, co se o různých hrozbách hovoří, dokázala Evropa dostatečně posílit vlastní bezpečnost anebo ne?

Ten páteční útok v Paříži ukázal, že počet radikalizovaných muslimů je daleko vyšší, než mohou mít evropské státy stále pod kontrolou. Podle mě na to dobře zareagovali v Anglii, kde navýšili počet lidí ve zpravodajských službách o 1900. Ty peníze na bezpečnostní účely se musí vzít z jiných kapitol rozpočtu a je otázkou, jestli v ostatních zemích se to bez větších potíží podaří. V Česku bychom s tím měli asi problém. Ve Velké Británii zřejmě umí ty větší výdaje daleko lépe zdůvodňovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

8:18 Profesorka Hogenová: Probuďte lidi. Jak je možné vzít důchodcům a přidat vládnoucím

„Obyčejní lidé jsou podvedeni; všimněme si, komu vláda přidává na mzdách, a komu bere,“ říká v bilan…