Poslanec Václav Klaus mladší zůstává předsedou výboru pro školství. Na jeho odvolání se našlo šest hlasů z 21. Co na to říkáte?
Vzhledem k tomu, že si kolega Baxa našel jedenáct podpisů pro změnu na postu předsedy výboru pro školství, ale nakonec dostal jen hlasů šest, je to docela překvapivé. Někteří kolegové zřejmě neudrží názor ani v řádu týdnů. Ctím dohody, je na ODS, aby nominovala někoho ze svého středu na tuto funkci.
Jak hodnotíte výsledek prezidentských voleb na Slovensku?
Vítám vítězství Zuzany Čaputové. Je vidět, že Slováci hlasovali pro výraznou změnu v situaci, kdy celá slovenská politická i občanská scéna vře.
Pomalu se blíží chvíle, kdy skončíte v čele Starostů a nezávislých. Kdo by podle vás byl ideálním náhradníkem na místo předsedy? Vít Rakušan?
Vidím samozřejmě více osobností, které by v čele STAN mohly být. Vít Rakušan je můj první místopředseda a vždy jsem se o něj mohl opřít. Myslím, že by to byla dobrá volba. Je to na delegátech.
Nechal jste se slyšet, že to chce nový elán. Hnutí Starostů jste založil před 15 lety. Jak na těch 15 let vzpomínáte?
Jako na dobu turbulencí, velkých úspěchů i nezdarů – ale to platí nejen v politice. Co je podstatné: STAN je hnutí, které vyrostlo a roste zespodu, není to strana jednoho muže, otce zakladatele, se kterým stojí a padá. A z malého Zlínského kraje se rozrostlo po celé republice a prorazil i do celostátní politiky, do obou parlamentních komor.
Co Starostové a nezávislí nyní potřebují nejvíce?
Být čitelnější pro voliče, nabídnout jim srozumitelněji myšlenky a řešení, jež zlepší jejich život. A přesvědčit je, že zkušenosti, které Starostové nasbírali, pomohou udělat správu této země lepší.
Poslední dobou provázejí českou politickou scénu vnitrostranické problémy. SPD zrušila krajské buňky a také ODS i ČSSD řeší vnitrostranické problémy. Čím to je? A jak je to u Starostů? Máte nějaký zvláštní recept?
To bych vůbec nesrovnával. SPD je přesně onou stranou jednoho muže, který rozložil jedno hnutí a založil nové. ČSSD je nervózní z toho, jak si stojí u voličů. STAN, jak jsem řekl, roste zespodu, jsme schopni spolu mluvit bez soupeření a tlaků.
To je i moje další otázka. Je to tedy tím, že zatímco ve spoustě stran jsou lidé bez politické minulosti, Starostové a nezávislí jsou složeni ze zkušených starostů, zastupitelů a podobně? Jak velký význam to podle vás má?
Právě že velký. Starosta je zvyklý řešit věci prakticky, a je to tak široká škála problémů od sousedských sporů až po rozsáhlou výstavbu ve velkých městech. Musí být schopen kompromisů, musí s lidmi mluvit – jinak ho už příště volit nebudou. Takže tyto vlastnosti dobrý starosta má.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová